"Festiwal Wielkich Serc" po raz 24. zagościł w naszym mieście. Podobnie jak w latach poprzednich,  i w tym roku nie zabrakło muzyki kresów, barwnego tańca, kresowej poezji i rękodzieła artystycznego.

Odbywający się od 24 lat Festiwal Kultury Kresowej jest wyjątkowy przede wszystkim ze względu na różnorodny i bogaty program prezentowany przez uczestników i gości festiwalu pochodzących z Polski, Białorusi, Litwy, Łotwy czy Ukrainy. W tym roku było podobnie. Inauguracja 24. Festiwalu Kultury Kresowej odbyła się w piątek 10 sierpnia na Placu Unii Europejskiej. Pomimo kapryśnej pogody na piątkowy koncert przybyli miłośnicy muzyki kresowej, którzy mogli podziwiać występy kapel oraz wziąć udział w wieczorze poetyckim i wieczornicy kresowej. Po raz kolejny z okazji festiwalu został wydany „Tomik Poezji Kresowej”, w którym znalazły się utwory urodzonego w Grodnie Grzegorza Igora Dalkiewicza, pochodzącej ze Lwowa Alicji Michałkiewicz - Romaniuk, związanej od samego początku z festiwalem, urodzonej na Wileńszczyźnie Apolonii Skakowskiej czy poetki wileńskiej Krystyny Uženaitė.

Szczególną uwagę w całym programie artystycznym zajmuje koncert galowy. W sobotni wieczór na scenie mrągowskiego amfiteatru zobaczyć można było m.in. Zespół Pieśni i Tańca „Mozyrzanka” z Mozyrza, młodzieżowy zespół estradowej piosenki „Wszystko w porządku”, muzykująca rodzinę Żychów ze Smorgoni, polską kapelę „Słowianie”, Zespół muzyki żydowskiej “Szalom”, Zespół „Faustyna” (m. Równe, Wołyń), Zespół wokalno-taneczny „Rezonans” (Bar, obw. Winnicki), Zespół Folklorystyczny „Echo Prutu” (Czerniowce, Bukowina), Reprezentacyjny Polski Zespół  Pieśni i Tańca „Wileńszczyzna”, Zespół Tańca Ludowego "ZGODA", Trio  „Wileńska  Biesiada” i urodzoną w Podbrodziu, utalentowaną solistkę wokalną i laureatkę wielu konkursów, 15-letnią Karolinę Lyndo. Festiwal Kultury Kresowej zakończył się w niedzielę korowodem ulicami miasta i koncertem Zespołu Wokalnego Klubu Marynarki Wojennej Riwiera z towarzyszeniem Orkiestry Wojskowej z Giżycka.

Występy na Placu Unii Europejskiej i spotkanie poetyckie - fot. Paulina Jabłonowska

Sobotnia Gala Festiwalu Kultury Kresowej - fot. Marlena Bieleninik


Dodaj komentarz:

Sonda

Czy popierasz zapowiadany strajk w oświacie?

Tak - 59.2%
Nie - 37.5%
Nie mam zdania - 2.8%

Głosów ogółem: 1027
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: kwiecień 14, 2019
X Zamknij
X Zamknij