Trzy dni z barwną kulturą kresową. Tak w dużym skrócie zapowiada się najbliższy weekend w naszym mieście. Oprócz wydarzeń na Placu Unii Europejskiej oraz w CKiT zapraszamy także wszystkich miłośników tej muzyki na koncert galowy w amfiteatrze nad jeziorem Czos. Szczegółowy program znajdziecie poniżej!

Kultura kresowa od najbliższego piątku zagości w Mrągowie. Przez trzy dni od 10 do 12 sierpnia będzie można usłyszeć wykonawców z Białorusi, Litwy, Ukrainy czy Łotwy, a także zobaczyć prezentacje rękodzieła i malarstwa, odwiedzić kiermasze czy spróbować tradycyjnej kresowej kuchni. To jednak nie wszystko co będzie się działo w naszym mieście podczas tegorocznego 24. Festiwalu Kultury Kresowej.

Program Festiwalu Kultury Kresowej

10 sierpnia (piątek)

godz. 16.00 - 20.00 Plac Unii Europejskiej Mała Gala Kresowa, Uroczyste otwarcie Festiwalu połączone z występami zespołów, prezentacją rękodzieła i malarstwa, kiermaszami

godz. 17.00 Centrum Kultury i Turystyki - sala kameralna, Wieczór poezji

godz. 20.00 Centrum Kultury i Turystyki - sala widowiskowa, Wieczornica Kresowa – „Z domu niewoli” - monodram w wykonaniu Elżbiety Lewak

Monodram „Z domu niewoli” oparty jest na prozie oraz poezji Beaty Obertyńskiej. Reżyser Zbigniew Chrzanowski postanowił przedstawienie zatytułować „Z domu niewoli”, idąc za słowami, które są w finale. Kiedy bohaterka przekraczała granice, kiedy na moście dudniły kroki, usłyszała jakby biblijny głos Pana z Synaju: »Jam jest Pan Bóg twój, którym cię wywiódł... z domu niewoli«. Jest w tym optymistyczna nuta, jest w tym nadzieja, że z domu niewoli zawsze można wyjść”. Prapremiera przedstawienia odbyła się w listopadzie 2012 r. na festiwalu monospektakli ,,Monowschód” w Wilnie. Premiera miała miejsce we Lwowie w grudniu 2012 r. Następnie monodram był wystawiany w Opolu, Kluczborku, Krakowie oraz Łodzi.

Beata Obertyńska (1898–1980) to znana już w okresie dwudziestolecia międzywojennego powieściopisarka i poetka (pisząca także pod pseudonimem Marta Rudzka). Została aresztowana przez NKWD w 1940 r., była przetrzymywana w lwowskich Brygidkach, następnie więziona w Kijowie, Charkowie, Odessie, Starobielsku, po czym została zesłana do łagru Loch-Workuta. W 1942 r. ewakuowała się wraz z armią Andersa do Iranu. Po wojnie zamieszkała w Anglii. Jej bogaty dorobek pisarski został doceniony i uhonorowany nagrodami emigracyjnych stowarzyszeń i ośrodków wydawniczych. Otrzymała między innymi nagrodę Katolickiego Ośrodka Wydawniczego „Veritas”, ,,Przeglądu Powszechnego” wychodzącego w Londynie pod redakcją ks. Jerzego Mirewicza, a także nowojorskiej fundacji im. Alfreda Jurzykowskiego. „W domu niewoli” to relacja z więziennej i łagrowej tułaczki Autorki po ogromnych obszarach Związku Radzieckiego w latach ostatniej wojny. Spisuje własne wspomnienia – od aresztowania w lipcu 1940 r. przez NKWD we Lwowie do momentu założenia munduru armii generała Andersa. Sama Autorka tak opisuje narodziny tego tekstu w posłowiu do jego drugiego wydania: ,,Książkę moją zaczęłam pisać w roku 1942 w Palestynie, kiedy wszyscy, którzy wyszli z Rosji, wezwani zostali do spisywania swoich wspomnień, ale lwia jej część powstała dopiero w Południowej Afryce, w Johannesburgu, skończyłam ją w Londynie, jeszcze pod bombami, a wyszła z druku w roku 1946 we Włoszech”.

Elżbieta Lewak – lwowianka, Polka, absolwentka Wydziału Polonistyki UW, z wykształcenia - redaktor, z zamiłowania - aktorka. W 2008 r. debiutowała na deskach Polskiego Teatru Ludowego we Lwowie, w 2009 r. dołączyła do Teatru Polonistyki UW. Monodram „Z domu niewoli” jest wynikiem pracy z dyrektorem lwowskiego teatru. Jego prapremiera odbyła się w Wilnie w 2012 r. na Festiwalu Monospektakli „Monowschód”. Jest to pierwszy monodram w jej wykonaniu.

Wieczornicy towarzyszyć będzie Wystawa malarstwa członków Towarzystwa Plastyków Polskich przy Związku Polaków na Białorusi „Marszałkowi w hołdzie”.

11 sierpnia (sobota)

godz. 11.00 Plac Jana Pawła II, Kresowe spotkania z muzyką i poezją

godz. 13.00 - 17.00 Plac Unii Europejskiej, Koncerty zespołów kresowych, prezentacje rękodzieła i malarstwa

godz. 14.00 Centrum Kultury i Turystyki - sala Kameralna, Konferencja Prasowa

godz. 16.00 Centrum Kultury i Turystyki - sala Orbita, Wernisaż malarstwa artystów plastyków z Kresów - „Moja Niepodległość"

godz. 19.00 Amfiteatr nad Jeziorem Czos, KONCERT GALOWY (koncert biletowany)

12 sierpnia (niedziela)

godz. 10.30 Kościół  Świętego Wojciecha, Uroczysta Msza święta z udziałem poetów i zespołów kresowych

godz. 11.30 - 15.30 Plac Unii Europejskiej, Koncerty zespołów kresowych, prezentacje rękodzieła i malarstwa, kiermasze

godz. 15.30 - 16.30 Korowód ulicami miasta (od ul. Sobczyńskiego do pl. Jana Pawła II i promenadą do Amfiteatru nad Jeziorem Czos)

godz. 16.30 Amfiteatr nad Jeziorem Czos, Koncert Zespołu Wokalnego Klubu Marynarki Wojennej Riwiera z towarzyszeniem Orkiestry Wojskowej z Giżycka - Uroczyste zamknięcie 24. Festiwalu Kultury Kresowej

Ponadto:

Wystawa fotograficzna „23 lata Festiwalu Kultury Kresowej”
Wystawa plakatu Festiwalu Kultury Kresowej
Centrum Kultury i Turystyki

Źródło: CKiT Mrągowo
 


Dodaj komentarz:

Sonda

Czy popierasz zapowiadany strajk w oświacie?

Tak - 59.2%
Nie - 37.5%
Nie mam zdania - 2.8%

Głosów ogółem: 1027
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: kwiecień 14, 2019
X Zamknij
X Zamknij