Upały po tylu dniach ochłodzenia i opadów deszczu sprawiają, że plaża miejska w Mrągowie przeżywa oblężenie. Trudno jest więc o miejsce na kocyk, ale i na samochód. Niewystarczająca liczba miejsc parkingowych sprawia, że kierowcy parkują po obu stronach jednokierunkowej ulicy Jaszczurcza Góra, łamiąc tym samym przepisy. Mieszkańcy celnie zauważają, że latem zawsze jest tu problem z zaparkowaniem.

Wjeżdżając w ulicę Jaszczurcza Góra, naszym oczom ukazuje się zakaz zatrzymywania się po lewej stronie jezdni. Jak informują nasi czytelnicy, znak zabraniający parkować nie odstrasza kierowców, którzy parkują po obu stronach jezdni, choć przepisy pozwalają na pozostawianie samochodu wyłącznie po prawej stronie w miejscach wyznaczonych znakami.

Parkują „byle jak i byle gdzie”

Niefortunnie zaparkowane samochody utrudniają bezpieczne poruszanie się pieszych wzdłuż ulicy. To lekka przesada, zauważa mrągowianka spacerująca z wnuczką. – Oczywiście, że jest problem, szczególnie dla plażowiczów idących z dziećmi, dla matek z wózkami, które są zmuszone iść środkiem jezdni. Kierowcy stają w tych miejscach, bo jest to dla nich wygodniejsze.

Mieszkańcy podkreślają, że latem z problemami z zaparkowaniem musimy borykać się w całym mieście. – Ulica Jaszczurcza Góra jest jednokierunkowa i szeroka, więc źle zaparkowane samochody nie są dużą przeszkodą. Okropne jest to, co dzieje się na mieście, w centrum. To jest egoizm i pycha, każdy się czuje królem szos, bezkarnie. To się powinno zmienić, straż miejska powinna częściej działać w tym temacie – powiedział nam jeden z przechodniów.

Jak się okazuje, w tym przypadku działa także psychologia tłumu, bo kierowcy zaczynają wątpić, czy można w tym miejscu parkować, kiedy widzą, że inni zostawiają tu samochody. – Widziałem, że wszyscy tak parkują, a że nie jestem z Mrągowa, to postawiłem samochód za nimi. Jesteśmy w drodze do Giżycka i postanowiliśmy na chwilę się tu zatrzymać, zobaczyć miasto. Z tego co widzę, to chyba jedna z głównych atrakcji, mam na myśli amfiteatr i plażę, a miejsc parkingowych jest niewiele. W turystycznych miejscowościach parkowanie jest zawsze problemem. A sądzę, że tu nie jest to kłopotliwe – mówi turysta odwiedzający Mrągowo.

Czy istnieje alternatywa?

Warto jednak zwrócić uwagę, o czym mieszkańcy mogą nie pamiętać, a turyści nie wiedzieć, że miejsca postojowe są nie tylko w pobliżu głównego kąpieliska. Receptą na brak miejsc przy plaży miejskiej może być oddalony o zaledwie kilkaset metrów parking przy wjeździe na miasteczko Mrongoville. To jednak nie rozwiąże problemu braku miejsc do zaparkowania, z jakim przyhodzi nam się zmierzyć w całym mieście.

Poprosiliśmy rzecznik mrągowskiej policji o komentarz w tej sprawie. – Jeśli ktoś widzi źle zaparkowany samochód, to powinnien zgłosić to na policję, żebyśmy mogli zareagować. Zgłoszenia można dokonać telefonicznie lub poprzez internetową stronę Krajowa Mapa Zagrożeń Bezieczeństwa. Podstawowymi znakami regulującymi kwestie parkowania, są pionowe oznaczenia o symbolach B-35 (zakaz postoju) oraz B-36 (zakaz zatrzymywania się). Niedostosowanie się do nich grozi karą w wysokości 100 zł, a także 1 punktem karnym. Należy również pamiętać, że znaki B-35 i B-36 dotyczą zarówno jezdni, jak i chodnika. Do największej ilości naruszeń prawa w ruchu drogowym dochodzi jak zwykle w centrum.

Z policyjnych statystyk i Waszych zgłoszeń na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa wynika, że są to m.in. ulica Warszawska, Ratuszowa czy Bohaterów Warszawy i Moniuszki.

Piszcie w komentarzach, gdzie w Mrągowie Wy najczęściej spotykacie „mistrzów” parkowania.

mb


Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze  

# opa (IP: 62.227.*.109) 2018-07-29 12:35
Straż miejska to do likwidacji darmozjady.Jeżd żą tylko dupy małolaty po mieście oglądać .Za co oni biorą kasę.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# qwerty (IP: 89.229.*.84) 2018-07-27 16:03
W poprzednich latach turysci parkowali na parkingu Brussa, teraz im się skończyło bo Bruss zamontował szlabany
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Ω (IP: 94.254.*.150) 2018-07-27 08:27
Królewiecka !!!!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Tomek (IP: 89.229.*.52) 2018-07-26 15:18
taka sytuacja ulica Dziekczynna Tam parkuja pod gorke i na zakrecie widocznosc zerowa ulica dwukierunkowa Ograniczenie tam jest do 30 km /h Auta zaparkowane zajmuja caly pas do jazdy po prawej stronie Czasem pomysla i zostawia dzorke na wcisniecie sie przy mijaniu ale przewaznie jedziesz na"moze nic nie jedzie z naprzeciwka" i" moze to nie jest turysta i zwolni "
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# gość (IP: 81.15.*.186) 2018-07-27 06:04
Panie Tomku racja,też o tym miałem napisać
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Kris (IP: 89.231.*.45) 2018-07-26 10:21
Źle zaparkowane pojazdy to pikuś, auta jadące tam "pod prąd" to jest problem
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Ja (IP: 94.254.*.112) 2018-07-25 23:06
Już raz konkretnie pojawił się obywatelski apel o zlikwidowanie Straży Miejskiej a zwiększenie w to miejsce ilości patroli policyjnych, które pracują przynajmniej dłużej niż do 15:00. Większość mieszkańców twierdzi, że mrągowska Straż Miejska nic nie robi, ale Pani Burmistrz wydała oficjalną odpowiedź, że według Niej jest to jednostka, która bardzo rzetelnie i prawidłowo wykonuje swoje obowiązki. Hmmmm?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# lol (IP: 89.229.*.202) 2018-07-26 19:53
a poznałeś zapewne opinie tej większości, daruj sobie...akurat trendem nie tylko europejskim jest powiększanie jakichkolwiek służb mundurowych odpowiedzialnyc h za bezpieczeństwo
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# 10/10 (IP: 89.231.*.142) 2018-08-22 14:55
10/10, no ale taki "Ja" zawsze wie, co myśli tzw. większość, czylo ON SAM :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# esperansa (IP: 89.229.*.200) 2018-07-25 19:34
Wiele razy widziałam przejeżdżające samochody policyjne jak również straż miejską obok źle ,nieprzepisowo zaparkowanych pojazdów bez reakcji.Na pewno nie ja jedna.Wiele miast napełnia kas ę miejska za sprzedane bilety w parkometrach,al e w Mrągowie nie można tak zrobić.Dlaczego ?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# rejs (IP: 89.231.*.142) 2018-07-30 09:45
Jakby zaczęli usuwać wszystkie auta z ulicy, to byś krzyczał/a, że zamiast tworzyć miejsca parkingowe, tylko kasę zbijają. A tak z ręką na sercu, jesli jesteś kierowcą, nigdy tak nie parkowałeś, chyba, że jeździsz rowerem po chodnikach?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Marek (IP: 89.229.*.247) 2018-07-25 18:35
Ci co upychają swoje auta na "żyletkę" najchętniej wjechali by swoimi wehikułami na samą plaże.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Rocco (IP: 94.254.*.208) 2018-07-25 15:36
Taaak, jak najszybciej to zgłosić, okazja dla konfidentów.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Edward (IP: 89.231.*.142) 2018-07-25 14:58
Parking przy ul. Giżyckiej z wjazdem prowadzącym do Parku Linowego i Miasteczka Westernowego Mrongoville, blisko plaży miejskiej w pełni wystarcza by zaparkować, jest duży, wygodny i bezpłatny (poza Piknikiem Country).
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Mrągowowianka (IP: 31.0.*.180) 2018-07-25 14:47
Zgłaszać źle zaparkowane samochody.... Ktoś próbował ? Ja tak ...
Zastanawiałam się czy ktoś przyjedzie i czekałam ponad godzinę i nikt nie przyjechał.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# gość (IP: 81.15.*.186) 2018-07-25 14:18
Główna ulica na oś. Grunwaldzkim. Dziwne, że zimą można jakoś sobie z tym poradzić ale po okresie zimowym masakra.Nie można przejść normalnie z wózkiem. Zapraszam redakcję zobaczyć jak to wygląda
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# michal (IP: 178.37.*.219) 2018-07-25 12:51
straż miejska to się nadaje tylko do zlikwidowania. W naszym mieście to już na pewno. Nic nie robią. Nie ma z nich pożytku.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# jaś (IP: 37.109.*.37) 2018-07-25 12:32
I cyk dziś będzie donosik z pod miejskiej, ciekawe po jakim czasie przyjedzie policja.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować

Sonda

Czy weźmiesz udział w tegorocznych wyborach samorządowych

Tak - 87.1%
Nie - 10.5%
Nie podjąłem(-ęłam) decyzji - 1.8%

Głosów ogółem: 171
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: marzec 2, 2018
X Zamknij
X Zamknij