„Pij wodę z kranu” - zachęca na swojej stronie internetowej mrągowski Zakład Wodociągów i Kanalizacji, który dba o jakość wody na terenie naszego miasta. Co przemawia za piciem mrągowskiej "kranówki"?

Mrągowską „kranówkę”  można pić z kranu zapewnił nas podczas rozmowy Andrzej Wołosz dyrektor ZWiK w Mrągowie - Moim zdaniem jakość wody z kranu niczym nie ustępuje jakości niektórej wody butelkowanej. Mówiąc niektórej, mam na myśli wodę, która nie jest dodatkowa wzbogacaną różnymi pierwiastkami. Myślę, że każdy ma w tym kierunku wyrobione swoje zdanie. Ja polecam picie wody z kranu szczególnie dobrze schłodzonej.

Przydatność mrągowskiej wody do spożycia stwierdza Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Mrągowie na podstawie wyników badań laboratoryjnych. W przypadku mrągowskiego ZWiK, w ramach nadzoru w ciągu roku pobieranych jest łącznie 21 prób kontrolnych na sieci wodociągowej w różnych punktach miasta. Ale na tym nie koniec.

- Pobierane są również próby wody uzdatnionej na stacji uzdatniania wody oraz próby wody surowej. Badania wody przeprowadzane są także po wykonywanych przez naszych pracowników pracach eksploatacyjnych na urządzeniach wodociągowych, po usunięciu awarii na sieci wodociągowej, a także przed oddaniem do eksploatacji nowych odcinków sieci i przyłączy wodociągowych. Dla przykładu w roku 2017 wykonano łącznie ponad 60 badań jakości wody. Obecnie prowadzone są roboty budowlane polegające na rozbudowie budynku administracyjno – biurowego o zaplecze techniczno - laboratoryjne. Po ich zakończeniu będziemy posiadać własne laboratorium do badań fizyko-chemicznych. Pozwoli nam to na bieżąco kontrolować jakość produkowanej wody - dodaje Andrzej Wołosz.

Woda na potrzeby miasta wydobywana jest przez studnie głębinowe ujęcia wody „Sołtysko”  zlokalizowanego pomiędzy jeziorem Sołtyskie a ul. Brzozową, a ta charakteryzuje się czystością i bardzo dobrą jakością pod względem zawartości minerałów. Do picia wody z kranu przekonać was też może fakt, że mrągowska kranówka jest tania. Pamiętać należy także o aspekcie ekologicznym. Dodatkowo w przypadku spożywania wody kranowej nie produkujemy odpadów w postaci plastikowych butelek.

- Jakość wody na przestrzeni ostatnich 10 lat utrzymuje się na podobnym poziomie i to głównie dzięki temu, że nie zmienia się jakość wody w wykorzystywanych warstwach wodonośnych ujęcia wody. Ponadto staramy się dbać o stan techniczny studni głębinowych, stacji uzdatniania wody oraz sieci wodociągowej tak, aby nie dochodziło do wtórnego zanieczyszczenia - mówi Andrzej Wołosz

O tym, że woda jest niezbędna dla zdrowia wiemy od dawna. Zatem to, jaką i z jakich źródeł wodę pijemy, zależy tylko od nas. Postanowiliśmy zapytać mieszkańców naszego miasta, czy piją wodę z kranu czy jednak kupują tę butelkowaną? Posłuchajcie.

Obecnie jakość dostarczanej wody według mrągowskiego ZWiKU nie wymaga poprawy. Mimo to w najbliższym czasie placówka planuje unowocześnić pod względem technologicznym proces uzdatniania i przesyłu wody do miasta. Planowana modernizacja stacji uzdatniania wody to koszt ok. 3,2 mln zł. Inwestycja ruszy jeszcze w tym roku.

Szczegóły dotyczące jakości wody przeznaczonej do picia wysyłanej z miejskiej stacji uzdatniania wody w Mrągowie oraz w Gminie Mrągowo znajdziecie na stonie Zakładu Wodociągów i Kanalizacji - KLIKNIJ TUTAJ!

pj


Dodaj komentarz:

X Zamknij
X Zamknij