„Pij wodę z kranu” - zachęca na swojej stronie internetowej mrągowski Zakład Wodociągów i Kanalizacji, który dba o jakość wody na terenie naszego miasta. Co przemawia za piciem mrągowskiej "kranówki"?

Mrągowską „kranówkę”  można pić z kranu zapewnił nas podczas rozmowy Andrzej Wołosz dyrektor ZWiK w Mrągowie - Moim zdaniem jakość wody z kranu niczym nie ustępuje jakości niektórej wody butelkowanej. Mówiąc niektórej, mam na myśli wodę, która nie jest dodatkowa wzbogacaną różnymi pierwiastkami. Myślę, że każdy ma w tym kierunku wyrobione swoje zdanie. Ja polecam picie wody z kranu szczególnie dobrze schłodzonej.

Przydatność mrągowskiej wody do spożycia stwierdza Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Mrągowie na podstawie wyników badań laboratoryjnych. W przypadku mrągowskiego ZWiK, w ramach nadzoru w ciągu roku pobieranych jest łącznie 21 prób kontrolnych na sieci wodociągowej w różnych punktach miasta. Ale na tym nie koniec.

- Pobierane są również próby wody uzdatnionej na stacji uzdatniania wody oraz próby wody surowej. Badania wody przeprowadzane są także po wykonywanych przez naszych pracowników pracach eksploatacyjnych na urządzeniach wodociągowych, po usunięciu awarii na sieci wodociągowej, a także przed oddaniem do eksploatacji nowych odcinków sieci i przyłączy wodociągowych. Dla przykładu w roku 2017 wykonano łącznie ponad 60 badań jakości wody. Obecnie prowadzone są roboty budowlane polegające na rozbudowie budynku administracyjno – biurowego o zaplecze techniczno - laboratoryjne. Po ich zakończeniu będziemy posiadać własne laboratorium do badań fizyko-chemicznych. Pozwoli nam to na bieżąco kontrolować jakość produkowanej wody - dodaje Andrzej Wołosz.

Woda na potrzeby miasta wydobywana jest przez studnie głębinowe ujęcia wody „Sołtysko”  zlokalizowanego pomiędzy jeziorem Sołtyskie a ul. Brzozową, a ta charakteryzuje się czystością i bardzo dobrą jakością pod względem zawartości minerałów. Do picia wody z kranu przekonać was też może fakt, że mrągowska kranówka jest tania. Pamiętać należy także o aspekcie ekologicznym. Dodatkowo w przypadku spożywania wody kranowej nie produkujemy odpadów w postaci plastikowych butelek.

- Jakość wody na przestrzeni ostatnich 10 lat utrzymuje się na podobnym poziomie i to głównie dzięki temu, że nie zmienia się jakość wody w wykorzystywanych warstwach wodonośnych ujęcia wody. Ponadto staramy się dbać o stan techniczny studni głębinowych, stacji uzdatniania wody oraz sieci wodociągowej tak, aby nie dochodziło do wtórnego zanieczyszczenia - mówi Andrzej Wołosz

O tym, że woda jest niezbędna dla zdrowia wiemy od dawna. Zatem to, jaką i z jakich źródeł wodę pijemy, zależy tylko od nas. Postanowiliśmy zapytać mieszkańców naszego miasta, czy piją wodę z kranu czy jednak kupują tę butelkowaną? Posłuchajcie.

Obecnie jakość dostarczanej wody według mrągowskiego ZWiKU nie wymaga poprawy. Mimo to w najbliższym czasie placówka planuje unowocześnić pod względem technologicznym proces uzdatniania i przesyłu wody do miasta. Planowana modernizacja stacji uzdatniania wody to koszt ok. 3,2 mln zł. Inwestycja ruszy jeszcze w tym roku.

Szczegóły dotyczące jakości wody przeznaczonej do picia wysyłanej z miejskiej stacji uzdatniania wody w Mrągowie oraz w Gminie Mrągowo znajdziecie na stonie Zakładu Wodociągów i Kanalizacji - KLIKNIJ TUTAJ!

pj

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze  

# Edek 2018-06-13 12:38
A kiedy wodociągi zaczną zmiękczać wodę? Płacimy za wodę, która powoduje szybką degradację sprzętów AGD, kotłów i CWU
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Mrągowianka 2018-06-13 18:49
Coś za coś. Albo woda zmineralizowana , dobra do picia bo zdrowa, albo zmiękczona - pozbawiona minerałów. Nie zauważyłam jednak aby nasza mrągowska woda powodowała szybką degradację sprzętu. To raczej wina słabej jakości sprzętu.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Edek 2018-06-13 21:50
Herezje i głupoty. Widziałaś w butelce mineralnej osad? Twardość wody jest od soli wapnia, magnezu i innych metali.
Czajnika nie odkamieniałaś albo ekspresu? Co ma do tego jakość skoro kamień osadza się na każdym sprzęcie nawet za milion zyli? Masz zmywarkę? Chyba nie, bo byś wiedziała, ze ten sprzęt u nas trzeba ustawiać na najwyższe wartości dozowania soli, zeby zmiękczyć wodę. Chyba nie byłaś w np w Czechach czy w Skandynawii i nie widziałaś jakim błogosławieństw em jest miękka woda.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Japycz 2018-06-15 09:38
A kiedy napiszesz, że woda jest zbyt ... mokra ? W Skandynawii na ten przykład jest bardziej sucha
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Gienek 2018-06-14 10:08
Mam użytkuję zmywarkę od 12 lat i nie zauważyłem jakiejkolwiek zmiany spowodowanej twardością wody w Magowie. Wystarczy eksploatować ją zgodnie z instrukcja czyli miedzy innymi dodawać sól, która zmiękcza wodę podgrzewaną do zmywania i tyle w temacie. A jeśli chodzi o zmiękczanie wody wodociągowej to polecam artykuł:http:// www.wodadlazdro wia.pl/pl/940/0 /twarda-woda-sl uzy-zdrowiu.htm l i szereg innych w necie. A na czajnik polecam roztwór z octem raz na tydzień.
Pozdrawiam
Pozdrawiam
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować

Sonda

Czy popierasz zapowiadany strajk w oświacie?

Tak - 59.2%
Nie - 37.5%
Nie mam zdania - 2.8%

Głosów ogółem: 1027
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: kwiecień 14, 2019
X Zamknij
X Zamknij