Wielkimi krokami zbliża się Sobótka, zwana także Nocą Kupały czy Nocą Świętojańską. W Mrągowie ten magiczny czas odbędzie się w niedzielę 24 czerwca na molo przy skwerze Jana Pawła II. Tego wieczoru na mieszkańców czekać będzie między innymi słowiańskie widowisko.

Podczas tegorocznej Nocy Kupały w Mrągowie zabrzmi Słowiański Ryt(m). To autorskie przedstawienie, które powstało na II Festiwalu Kultury Słowiańskiej i Pruskiej w Dźwierzutach.

- Napisaliśmy teksty oparte o wierzenia Słowian, albo do nich nawiązujące - mówi Ewa Dolińska-Baczewska, współtwórczyni przedstawienia. - Nie jest to obrzędowość, nie oddajemy czci pogańskim bóstwom. Słowem, obrazem i tańcem staramy się po prostu dotknąć tego, jak wyglądał świat naszych przodków. Jego rytmika, tak bardzo podporządkowana przyrodzie, jej siłom i porom rok - dodaje Ewa.

Oprócz ludowego brzmienia o godzinie 16:00 ruszą warsztaty perkusyjne, które poprowadzi Krzysztof Guzewicz. Widowisko o wierzeniach dawnych Słowian zaplanowano na godzine 22.00. Tego wieczoru nie zabraknie także wspólnego wicia wianków (godz. 18:00), które zostaną puszczone na jeziorze Czos około godziny 22:00.

Zapraszamy 24 czerwca na molo przy skwerze Jana Pawła II w Mrągowie.


Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze  

# A (IP: 89.229.*.124) 2018-06-24 15:20
Przecież wtedy NASI będą grać!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
Kupię dom

Sonda

Czy weźmiesz udział w tegorocznych wyborach samorządowych

Tak - 87.1%
Nie - 10.5%
Nie podjąłem(-ęłam) decyzji - 1.8%

Głosów ogółem: 171
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: marzec 2, 2018
X Zamknij
X Zamknij