Wielkimi krokami zbliża się Sobótka, zwana także Nocą Kupały czy Nocą Świętojańską. W Mrągowie ten magiczny czas odbędzie się w niedzielę 24 czerwca na molo przy skwerze Jana Pawła II. Tego wieczoru na mieszkańców czekać będzie między innymi słowiańskie widowisko.

Podczas tegorocznej Nocy Kupały w Mrągowie zabrzmi Słowiański Ryt(m). To autorskie przedstawienie, które powstało na II Festiwalu Kultury Słowiańskiej i Pruskiej w Dźwierzutach.

- Napisaliśmy teksty oparte o wierzenia Słowian, albo do nich nawiązujące - mówi Ewa Dolińska-Baczewska, współtwórczyni przedstawienia. - Nie jest to obrzędowość, nie oddajemy czci pogańskim bóstwom. Słowem, obrazem i tańcem staramy się po prostu dotknąć tego, jak wyglądał świat naszych przodków. Jego rytmika, tak bardzo podporządkowana przyrodzie, jej siłom i porom rok - dodaje Ewa.

Oprócz ludowego brzmienia o godzinie 16:00 ruszą warsztaty perkusyjne, które poprowadzi Krzysztof Guzewicz. Widowisko o wierzeniach dawnych Słowian zaplanowano na godzine 22.00. Tego wieczoru nie zabraknie także wspólnego wicia wianków (godz. 18:00), które zostaną puszczone na jeziorze Czos około godziny 22:00.

Zapraszamy 24 czerwca na molo przy skwerze Jana Pawła II w Mrągowie.


Dodaj komentarz:

Sonda

Czy popierasz zapowiadany strajk w oświacie?

Tak - 59.2%
Nie - 37.5%
Nie mam zdania - 2.8%

Głosów ogółem: 1027
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: kwiecień 14, 2019
X Zamknij
X Zamknij