Wielkimi krokami zbliża się Sobótka, zwana także Nocą Kupały czy Nocą Świętojańską. W Mrągowie ten magiczny czas odbędzie się w niedzielę 24 czerwca na molo przy skwerze Jana Pawła II. Tego wieczoru na mieszkańców czekać będzie między innymi słowiańskie widowisko.

Podczas tegorocznej Nocy Kupały w Mrągowie zabrzmi Słowiański Ryt(m). To autorskie przedstawienie, które powstało na II Festiwalu Kultury Słowiańskiej i Pruskiej w Dźwierzutach.

- Napisaliśmy teksty oparte o wierzenia Słowian, albo do nich nawiązujące - mówi Ewa Dolińska-Baczewska, współtwórczyni przedstawienia. - Nie jest to obrzędowość, nie oddajemy czci pogańskim bóstwom. Słowem, obrazem i tańcem staramy się po prostu dotknąć tego, jak wyglądał świat naszych przodków. Jego rytmika, tak bardzo podporządkowana przyrodzie, jej siłom i porom rok - dodaje Ewa.

Oprócz ludowego brzmienia o godzinie 16:00 ruszą warsztaty perkusyjne, które poprowadzi Krzysztof Guzewicz. Widowisko o wierzeniach dawnych Słowian zaplanowano na godzine 22.00. Tego wieczoru nie zabraknie także wspólnego wicia wianków (godz. 18:00), które zostaną puszczone na jeziorze Czos około godziny 22:00.

Zapraszamy 24 czerwca na molo przy skwerze Jana Pawła II w Mrągowie.


Dodaj komentarz:

Sonda

Czy jesteś zadowolona(y) z obecnych wydarzeń w radzie miasta i powiatu?

Nie, te zmiany niczego nie wnoszą - 80.8%
Tak, to są zmiany na lepsze - 13.1%
Nie mam zdania na ten temat - 6.2%

Głosów ogółem: 130
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: październik 20, 2019
X Zamknij
Sylwerster Mrongoville 2019
X Zamknij