Wybierając numer 997, nie dodzwonimy się już bezpośrednio na policję. Ma to związek ze zmianami w systemie alarmowym. Wykręcając znany nawet przedszkolakom numer alarmowy, zostaniemy połączeni z dyspozytorem Centrum Powiadamiania Ratunkowego, czyli numerem 112. Mrągowska policja przyznaje, że z pewnością usprawni to procedurę zgłoszeniową i odciąży dyspozytorów służb ratunkowych.

Od dziś mieszkańcy Warmii i Mazur dzwoniąc na 997 w słuchawce nie usłyszą już komunikatu „pogotowie policji, proszę czekać”. Dlaczego? W myśl zmian w systemie numerów alarmowych, numer 997 będzie nadal funkcjonował, jednak zostanie przełączony do Centrów Powiadamiania Ratunkowego w Olsztynie. A my zamiast dyżurnego policjanta usłyszymy dyspozytora CPR, który zdecyduje o tym, do jakich służb skierować zgłoszenie. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe ma być jednoczesne powiadomienie wszystkich właściwych służb, przyznaje Dorota Kulig, rzecznik mrągowskiej komendy policji.

– Z pewnością usprawni to procedurę zgłoszeniową, gdyż oficer dyżurny policji otrzyma przefiltrowaną informację, będącą we właściwości policji, a dokładne te zgłoszenia alarmowe, w których zagrożone jest życie, zdrowie, mienie, bezpieczeństwo lub porządek publiczny. Przy takim rozwiązaniu policja otrzyma informację kompletną i zgodnie z jej kompetencjami. To zaoszczędzi czas samego zgłoszenia, a w konsekwencji przełoży się na szybszą reakcję policji – tłumaczy Dorota Kulig.

Dodatkowo, zmiany wprowadzone przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji mają pozwolić na wyeliminowanie bezpośredniego kierowania do policji zgłoszeń niezasadnych, niezgodnych z kompetencjami lub fałszywych.

Proces przełączania numeru 997 odbywa się sukcesywnie w całej Polsce.


Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze  

# D.C. (IP: 164.127.*.182) 2018-06-07 03:14
..jak nie beda mylić morąga z mrągowem to czemu by nie..?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# ha ha (IP: 89.231.*.142) 2018-06-07 07:51
...w obiegu jest jeszcze i trzecia miejscowość : MORONGOWO...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować

Sonda

Czy weźmiesz udział w tegorocznych wyborach samorządowych

Tak - 87.1%
Nie - 10.5%
Nie podjąłem(-ęłam) decyzji - 1.8%

Głosów ogółem: 171
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: marzec 2, 2018
X Zamknij
X Zamknij