Zespoły Ratownictwa Medycznego pracujące w mrągowskim szpitalu zostaną przekształcone ze specjalistycznych w podstawowe. Co to oznacza w praktyce? W karetce nie będzie już lekarza ze specjalizacją z medycyny ratunkowej, lecz wyszkolony ratownik medyczny, który także udzieli fachowej pomocy.

Mrągowski Szpital musi przekształcić karetki specjalistyczne („S”) na podstawowe („P”). Mówi o tym ustawa o państwowym ratownictwie medycznym. Przepisy, które zaczęły obowiązywać od stycznia tego roku, mówią jasno - w ambulansach „S” powinni jeździć lekarze mający specjalizację z medycyny ratunkowej. Niestety takich brak, także na terenie naszego powiatu.

- Z końcem ubiegłego roku lekarze posiadający wieloletnie doświadczenie w pracy w pogotowiu ratunkowym, którzy nie rozpoczęli specjalizacji z ratownictwa medycznego zostali przez system uznani za osoby, które nie są lekarzami w rozumieniu ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym - mówi Brygida Schlueter - Górska, Prezes Zarządu Szpitala w Mrągowie. - Pomimo pytań i podjętych prób rozwiązania problemu, poprzez poszukiwanie przez cały okres poprzedzający wejściem w życie zapisów ustawy, zakazującej lekarzom pełnienie dyżurów w zespole S, nie zgłosił się nikt, kto spełniałby wymagania. Szpital zwrócił się do Wojewody Warmińsko - Mazurskiego o warunkowe dopuszczenie świadczenia usług przez mrągowski szpital na dotychczasowych warunkach, do czasu wprowadzenia rozwiązań prawnych. Niestety takiej zgody nie otrzymał, w związku z czym zabezpieczył od stycznia tego roku wszystkie dyżury medyczne lekarzami „S”, na zasadach obowiązujących przed wejściem zakazu.

Mrągowski Szpital chcąc rozwiązać problem i zabezpieczyć w jak najlepszy sposób opiekę medyczną mieszkańcom naszego powiatu zwrócił się z wnioskiem do Wojewody Warmińsko-Mazurskiego o wyrażenie zgody na przekwalifikowanie zespołu „S” na „P”. W połowie maja taką zgodę otrzymał.

- Dzięki tej decyzji Szpital będzie mógł realizować umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia zgodnie z istniejącym stanem prawnym. Lekarze zabezpieczą ciągłość udzielania świadczeń w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym oraz nocnej i świątecznej pomocy w ramach poz. - dodaje Brygida Schlueter - Górska.

Szpital Mrągowski w chwili obecnej posiada trzy Zespoły Ratownictwa Medycznego. Specjalistyczny Zespół Ratownictwa Medycznego, który z dniem 1 czerwca zostanie przekształcony w Zespół Podstawowy, Podstawowy Zespół Ratownictwa Medycznego z miejscem stacjonowania w Mrągowie i Podstawowy Zespół Ratownictwa Medycznego z miejscem stacjonowania w Mikołajkach. Dodatkowo szpital dysponuje jeszcze trzema karetkami - Zespołem Transportu Medycznego w ramach POZ, Zespołem Transportu Medycznego i karetką zastępczą. Łącznie, szpital posiada zatem 6 karetek. Do realizacji transportów między szpitalnych placówka podpisała umowy z firmami zewnętrznymi na transporty z lekarzem i bez lekarza.

pj

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze  

# ela 2018-05-30 19:17
na psy padło Mrągowo...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Kasia 2018-06-04 13:31
Rozwiń myśl. Może mnie przekonasz.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Wiesiek 2018-05-29 18:43
Takie karetki to powinny stacjonować w każdej miejscowości gninnej !!!
Coraz dalej do lekarza !!!
A co tam pacjent !?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Piotr 2018-05-28 15:05
W Mikołajkach od wielu lat nie ma i jest dobrze :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Martin 2018-06-04 13:30
I nadal będzie dobrze. Bo taka jest tendencja ogólnopolska. I jest to dobry kierunek. Ale patrząc na komentarze to wiedzę na temat ratownictwa ludzie czerpią z gazet i pseudo filmów tv.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Wiesiek 2018-05-28 14:23
"Kto ostatni zgasi światło" ?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Darek 2018-05-28 11:05
"Botoks"
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Brawo PSL! 2018-05-28 10:40
Kolejny ogromny sukces Karasia i członka rady nadzorczej szpitala Bułajewskiego. Tak to jest jak PSL robi nam z Mrągowa wiochę. Wczoraj S, dziś już tyko P i T a za chwilę w ogóle żadnych karetek nie będzie?Bułajews ki jest radnym PSL!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Martin 2018-06-04 13:27
Dla pacjenta nie ma znaczenie jaka karetka przyjedzie S czy P. Gdyby nie media pewnie nikt nie zauważyłby różnicy. Taka prawda.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować

Sonda

Czy popierasz zapowiadany strajk w oświacie?

Tak - 59.2%
Nie - 37.5%
Nie mam zdania - 2.8%

Głosów ogółem: 1027
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: kwiecień 14, 2019
X Zamknij
X Zamknij