Muzyka cerkiewna zawita do naszego miasta w niedzielę 3 czerwca. Kwartet IKOS pojawi się na deskach mrągowskiego Centrum Kultury i Turystyki w ramach obchodów 70-lecia Parafii Prawosławnej pw. Przemienienia Pańskiego w Mrągowie, 670-lecia Mrągowa i 200-lecia Powiatu Mrągowskiego.

Kwartet Ikos to zespół sięgający do tradycji prawosławnej jako osobistej przestrzeni doświadczenia duchowego.Członkowie zespołu to absolwenci prawosławnych szkół teologicznych, osoby niosące służbę w liturgii prawosławnej - lektorzy i psalmiści, wierni stanowiący głos modlitwy kościoła, oraz ci, dla których prawosławie staje się osobistym, zrozumiałym doświadczeniem religijnym, ojczyzną duchową, bez względu na pochodzenie wyznaniowe. Będąc osobistym, prawosławie w sztuce staje się wspólnym doświadczeniem, w którym sztuka jest autonomicznym dyskursem o Bogu, obszarem doświadczenia, gdzie tajemnica obleka się w formę.

W swym repertuarze zespół sięga do tradycyjnych form muzyki liturgicznej Kościoła Wschodniego, począwszy od monodii bizantyńskiej i staroruskiej, wielogłosu gruzińskiego i ruskiego, polifonii zachodniej wprowadzonej do liturgii prawosławnej w I Rzeczypospolitej, aż po kompozycji autorskie, należące do klasyki rosyjskiej muzyki cerkiewnej XIX - pocz. XX wieku. Repertuar zespołu szczególnie prezentuje tradycję monastyczną muzyki cerkiewnej, są to utwory powstające w ośrodkach klasztornych na Rusi, począwszy od XVII wieku wykonywane w wielogłosie, zawierające dawne melodie, tak zwane napiewy, które określiły niepowtarzalny charakter i styl liturgii w tradycji ruskiego prawosławia.

Zapraszamy 3 czerwca o godz. 15.00 do Centrum Kultury na koncert Męskiego Kwartetu Muzyki Cerkiewnej IKOS.

Źródło: CKiT w Mrągowie


Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze  

# Gratulacje (IP: 83.9.*.202) 2018-05-16 17:23
Dla Księdza Proboszcza Parafii Prawosławnej za obronę pracy doktorskiej.Wie lki szacunek dla niezwykłego człowieka.Jeste smy z Księdza dumni.Czekamy na ....habilitację !
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
Kupię dom

Sonda

Czy weźmiesz udział w tegorocznych wyborach samorządowych

Tak - 87.1%
Nie - 10.5%
Nie podjąłem(-ęłam) decyzji - 1.8%

Głosów ogółem: 171
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: marzec 2, 2018
X Zamknij
X Zamknij