Mazurska Pętla Rowerowa coraz bliżej, a jej sfinansowanie stało się faktem. Okrzyknięta mianem hitu Warmii i Mazur inwestycja, obejmie tereny naszego powiatu. Postanowiliśmy zatem sprawdzić, jak przygotowane są do tego projektu Miasto i Gmina Mrągowo, Mikołajki oraz Powiat Mrągowski.

Pod koniec marca w Olsztynie nastąpiło uroczyste podpisanie umowy na sfinansowanie inwestycji Mazurskiej Pętli Rowerowej. To bardzo dobra wiadomość zarówno dla mieszkańców, którzy lubią aktywnie spędzać czas, ale także dla turystów odwiedzających co roku nasz region. Wszystko zaczęło się od analizy krainy Wielkich Jezior Mazurskich przeprowadzonej w 2014 roku na potrzeby stworzenia wspólnej strategii samorządów, które zawiązały Stowarzyszenie Wielkie Jeziora Mazurskie 2020. Opracowany dokument "Wielkie Jeziora Mazurskie 2020 - strategia" zawiera nie tylko opis naszego regionu, biorąc pod uwagę oczywiście jego słabe i dobre strony, ale także inwestycje, które mogłyby podnieść jego atrakcyjność. Na liście zadań znalazł się pomysł budowy Mazurskiej Pętli Rowerowej. Pod koniec kwietnia stowarzyszenie ogłosiło przetarg na realizacje inwestycji, która będzie miała swój finał 31 grudnia 2020 roku.

Inwestycja zwiększy napływ turystów. Na to liczą samorządy

Zapytane przez nas samorządy zgodnie twierdzą, że projekt zdecydowanie podniesie jakość oferty turystycznej w naszym regionie. Spójna trasa w postaci szlaku rowerowego, który będzie miał długość ok. 300 km otwiera przed naszym regionem olbrzymie możliwości, zwłaszcza że Mazurska Pętla Rowerowa będzie połączona autostradą rowerową Green Velo, przechodzącą przez pięć województw wschodniej Polski. Ale to nie jedyne atuty tej inwestycji. Na trasie prócz samej drogi wyznaczonej dla jednośladów powstaną też miejsca na odpoczynek, które ułatwią zwiedzającym na dwóch kółkach podziwianie uroków natury, a także zwiedzanie miejsc dotąd nie odkrytych.

Miasto Mrągowo jest przygotowane do inwestycji

Na terenie Miasta Mrągowo, Mazurska Pętla Rowerowa rozpocznie swój przebieg od strony Mikołajek, przy zjeździe z DK 16 w drogę gruntową wzdłuż jeziora Sutapie Małe, następnie ul. Wojska Polskiego do wyznaczonego szlaku w ul. Kolejowej aż do ul. Olsztyńskiej. Następnie wzdłuż torów kolejowych w stronę os. Mazurskiego. Kolejnym odcinkiem trasy jest ul. Rynkowa w kierunku ul. Okulickiego, a następnie ul. Giżycka do zjazdu na Miasteczko Mrongoville. Z Miasteczka trasa będzie biegła w stronę ul. Młynowej i dalej w stronę miejscowość Popowo Salęckie. Jadąc ul. Wojska Polskiego będziemy mieli możliwość zjazdu z głównej trasy i poruszania się promenadą wzdłuż brzegu jeziora Czos, poprzez projektowany odcinek ścieżki rowerowej przebiegający przez tzw. „Kanał prezesa” nad którym zostanie wybudowana kładka zapewniająca zarówno dwustronny ruch rowerowy jak i wydzieloną część dla pieszych. Powrót na główną trasę będzie możliwy przy ul Giżyckiej.

W ramach inwestycji zostanie wybudowane Miejsce Obsługi Rowerów wraz z wieżą widokową na plaży miejskiej przy os. Grunwaldzkim, do którego dojazd będzie odbywał się poprzez łącznik od ul. Wojska Polskiego wzdłuż brzegu jeziora. Na trasie powstanie również druga wieża widokowa, zlokalizowana na os. Mazurskim przy Zakładzie Wodociągów i Kanalizacji. Koszt całego projektu wynosi 51 mln zł z czego z UE dofinansowanie wyniesie 80% - 40,8 mln zł. Miasto Mrągowo w swoim budżecie zabezpieczyło łącznie kwotę 5 144 310 zł.

Do Mazurskiej Pętli Rowerowej dołączone zostaną także odcinki planowanych miejskich przebiegów dróg rowerowych oraz towarzyszącej im infrastruktury, zgodnie z planami „Koncepcji uszczegółowionych planowanych przebiegów dróg rowerowych wraz z infrastrukturą towarzyszącą na terenie miasta – etap I”, opracowanej w ubiegłym roku na zlecenie miasta przez firmę projektową M&G Consulting Marketing z Warszawy, której liderem jest Pan Marek Zamana. Zbieżność obu projektów pozwoli na spójność i płynność ruchu rowerowego w granicach miasta oraz bezpieczne przekraczanie dużych czterowlotowych skrzyżowań z udziałem dróg o znacznym nasileniu ruchu drogowego. Wykonawca projektu rekomenduje przebudowę skrzyżowań przecinających trasy rowerowe, z uwzględnieniem przejazdów dla rowerzystów z sygnalizacją świetlną. Dzięki powiązaniu obu inwestycji, uczestnik ruchu rowerowego, podróżujący po trasie MPR, na wlocie do naszego miasta, będzie miał możliwość przejazdu przez miasto tranzytem, bądź zjechania z trasy regionalnej MPR i wjazdu do miasta w celach turystycznych.

Ogłoszono przetarg na wykonanie mikołajskiego etapu Mazurskiej Pętli Rowerowej

Odcinek rozpocznie się w miejscowości Iznota, a do Mikołajek dotrze drogą szutrową przez Kulinowo oraz sąsiedztwo Państwowej Akademii Nauk. Następnie malowniczym szlakiem nad jeziorem Mikołajskim doprowadzi do dawnego placu zabaw "Puzioland". Będzie to przystanek, gdzie powstanie punkt obsługi rowerzysty. Miejsce zaopatrzone zostanie również m.in. w wiaty oraz sanitariaty. Dalsza część prowadzić będzie do miejscowości Prawdowo, istniejącą już ścieżką rowerową. Rowerzyści udadzą się następnie do Starych Sadów. Wzdłuż drogi asfaltowej powstanie ścieżka wytyczona dla cyklistów. Intensywny rozwój Starych Sadów sprawił, że droga prowadząca do miejscowości stała się bardzo ruchliwa. Odrębna ścieżka powstanie również na trasie Stare Sady - Jora Wielka. W tej drugiej miejscowości znajdzie się rozgałęzienie. Jedna z tras poprowadzi do Użranek, Kosewa, a następnie do Mrągowa. Główny szlak skieruje podróżujących do wsi Notyst Wielki, a dalej do miasta Ryn. Łączny koszt budowy mikołajskiego etapu pętli oraz punktu obsługi rowerzystów to 6 mln zł.

Gmina Mrągowo planuje rozpocząć inwestycje jeszcze w tym roku

Mazurska Pętla Rowerowa nie ominie oczywiście terenów należących do gminy Mrągowo. Jak zostaliśmy poinformowani przez samorząd, zostały już zabezpieczone środki na ten cel w ramach budżetu na 2018-2019 rok. Trasa na terenie gminy rozpocznie się od wyjazdu z miasta (wiadukt z "prochowni") wzdłuż DK Nr 16 do zjazdu na G4W (odcinek realizowany przez GDDKiA O/Olsztyn), następnie drogami szutrowymi na Miejski Las i wyjazd na DK Nr 16 w miejscowości Nowy Probark. Dalej wzdłuż DK Nr 16 aż do skrzyżowania z drogą powiatową Nr 1747N (realizowany przez GDDKiA), przejazd przez przejazd kolejowy i skręcamy nad brzeg jeziora Juksty do drogi gminnej Nr 169052N do Użranek i stąd na teren Gminy Mikołajki. Od strony Mikołajek będzie przejazd przez Notyst Wielki w kierunku gminy Ryn. Wlot ścieżki od strony gminy Ryn znajduje się w miejscowości Szczerzbowo, następnie przez miejscowości Wyszembork, Popowo Salęckie (szlakiem dawnej wąskotorówki z jednoczesnym remontem "mostku" na grobli) i wjazd do miasta Mrągowa. Przedstawiony przebieg MPR jest szlakiem głównym. Dodatkowo od DK Nr 16 do G4W zostanie wykonana odnoga MPR o nawierzchni bitumicznej i szerokości 2,5 m. Na terenie G4W (w miejscu obecnej "stróżówki") planowane jest utworzenie Miejsca Obsługi Rowerzystów oraz lokalizacja 10 m wieży widokowej. Całość trasy zostanie odpowiednio oznakowana. Ogólny koszt inwestycji wynosi 1 371 909, 24 zł z czego udział własny Gminy Mrągowo to 270 186,57 zł.

Powiat Mrągowski zabezpieczył środki na ten cel w budżecie Powiatowego Zarządu Dróg

Ponad 600 tysięcy złotych (670 050,18 zł) zostało zabezpieczonych na realizacje Mazurskiej Pętli Rowerowej z ramienia powiatu. Pętla rozpoczyna się na drogach gminnych na terenie Gminy Mikołajki, od miejscowości Jora Wielka przebiega drogą powiatową nr 1751N do m. Użranki, następnie drogami gminnymi - Gminy Mrągowo i Miasta Mrągowo, od wyjazdu z miasteczka Mrongoville drogą powiatową nr 1509N do Młynowa, następnie drogą gminną do Popowa, znowu drogą powiatową nr 1745N do Wyszemborka, potem drogą powiatową nr 1618N przez m. Wyszembork, drogą powiatową nr 1622N do Szczerzbowa i granicy powiatu z gminą Ryn.

Przy wymienionych wyżej drogach powiatowych zostanie wykonane oznakowanie pionowe trasy, a także na odcinku ok. 1,1 km drogi 1745N Popowo Salęckie – Wyszembork rozbudowana będzie droga gruntowa i przebudowane na przepusty dwa mosty.
Według ostatnich wyliczeń inwestorskich dokładny koszt inwestycji to 19 648 442,99 złotych.

Trasa Mazurskiej Pętli Rowerowej

Fot. Mapa z "Mazury. Przewodnik rowerowy"wydanego przez LOT Ziemia Mrągowska

Paulina Jabłonowska/ Mateusz Klimek

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze  

# ZDZISŁAW TELESZEWSKI 2018-10-03 21:14
Drogi Autorze i Autorko......Po lska Akademia Nauk....WSTYD !!!!!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# voodoo 2018-05-17 00:18
Zamiast myśleć o modernizacji rzeki Dajna czy połączyć kanałem jakieś mragowskie jezioro z innymi jeziorami to mamy co mamy. Nigdy u nas nie będzie takiego przemialu ludzi jak w Giżycku czy Mikołajkach bo jezioro Czos jest odizolowane.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# monia 2018-05-14 19:28
W Mrągowie powinna powstać pętla z toaletami ,gdzie ukochany turysta mógłby załatwić swoje potrzeby fizjologiczne.P rzy tzw.Karuzeli wychodek znajduje się przy Jysku.Zastanawi ałam się kiedyś czy nie podrzucić papieru toaletowego.Mia sto pachnie po takich imprezach jak Piknik.Zastanaw iałam się jaka to jest dbałość o turystę.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
Kupię dom

Sonda

Czy popierasz zapowiadany strajk w oświacie?

Tak - 59.2%
Nie - 37.5%
Nie mam zdania - 2.8%

Głosów ogółem: 1027
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: kwiecień 14, 2019
X Zamknij
X Zamknij