Szpital Mrągowski im. Michała Kajki będzie miał wkrótce lądowisko dla helikopterów Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Udało się rozstrzygnąć czwarty już przetarg na tę inwestycję. Wkrótce rozpoczną się prace, które potrwają do października bieżącego roku.

Planowana od kilku lat inwestycja nareszcie doczeka się realizacji. Szpital Mrągowski im. Michała Kajki podpisał już umowę z wykonawcą budowy lądowiska dla helikopterów Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. - Przekazaliśmy już teren wykonawcy inwestycji, który będzie realizował ją zgodnie z harmonogramem - mówi Brygida Schlueter - Górska, Prezes Szpitala Mrągowskiego im. Michała Kajki. - Wiadomo, że na terenie szpitala nie ma miejsca na wybudowanie lądowiska, dlatego powstanie ono w najbliższej możliwej odległości, po drugiej stronie ulicy Młodkowskiego, z którą graniczy nasz szpital. Transport z i do lądowiska realizowany będzie za pomocą karetek.

Historia budowy lądowiska ciągnie się już dość długo, z różnych względów proceduralnych. Lądowisko dla helikopterów LPR miało być warunkiem do otrzymania kontraktu z NFZ na prowadzenie SOR-u. Szpitale bez lądowiska miały nie otrzymywać kontraktów dla oddziałów ratunkowych. Kilkukrotnie przekładany termin rozpoczęcia weryfikacji tego warunku, ostatecznie ustalony został na 1 stycznia 2017 roku, ale w grudniu 2016 roku Minister Zdrowia przesunął ten termin na 1 stycznia 2021 roku. Do tego terminu, podobno nieodwołalnego, szpitale z SOR-ami koniecznie muszą mieć lądowiska, by otrzymać kontrakt z NFZ.

Mrągowskie lądowisko ma zostać usytuowane na działce przekazanej w 2013 roku przez miasto na cele budowy lądowiska. Jest to teren przy ulicy Młodkowskiego, obok wiaduktu (patrz niżej).

Rozstrzygnięty pozytywnie przetarg był już czwartym przetargiem w tej sprawie. We wcześniejszych, kwoty zaproponowane przez firmy w nim uczestniczące przewyższały zabezpieczone na ten cel pieniądze. To powodowało unieważnienie przetargów. Tym razem udało się, z dwóch ofert wybrana została jedna, złożona przez konsorcjum firm: Gelco Sp. z o.o. z Warszawy oraz firmę Budokop Piotr Głodowski z Lidzbarka Warmińskiego. Wartość inwestycji wynosi 1,06 mln zł, z czego większość tej kwoty pochodzi z unijnego dofinansowania. Planowane zakończenie inwestycji nastąpić ma w październiku bieżącego roku.

To nie jedyne inwestycje poczynione w ostatnim czasie. Wcześniej udało się doposażyć Szpitalny Oddział Ratunkowy, a lada chwila w szpitalu pojawi się nowa karetka, która następnie trafi do podstacji pogotowia w Mikołajkach. Zakup będzie możliwy dzięki dotacji od Wojewody Warmińsko-Mazurskiego.

Piotr Piercewicz


Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze  

# Podstsrosta (IP: 83.6.*.74) 2018-08-05 12:22
Starosto czas zadbać o dojazd do lodowiska z podwórka szpitalnego,bo po tych dołach wioząc chorych mogą bebechy pogubić.czs na jakieś działanie gospodarcze,a nie tylko samoreklame ,przy każdej okazji
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# a,,,, (IP: 94.254.*.62) 2018-05-14 07:23
wybory, wyboru już za kilka miesięcy a tu masz pierwszy sukces starostwa, a co z zapadającą się drogą powiatową pod Rybnem, prawie pod oknem włodarza
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Edek (IP: 80.52.*.237) 2018-05-11 08:10
W sytuacji braku miejsca lądowiska na terenie szpitala , wiele jednostek usytuowało takie miejsca na dachach . Np. Szpital MSWiA Olsztyn. Pacjent jest w zasięgu szybkiej interwencji .
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# kulka (IP: 83.9.*.95) 2018-05-11 09:00
Super! Sprawdź tylko koszt takiej inwestycji, a przestaniesz mieć głupie pomysły.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Med (IP: 188.146.*.170) 2018-05-11 06:31
Lądowisko miało być 5 lat temu. Do tego trzy nieudane przetergi. Żaden to sukces. Za to jest spektakularna klęska partnerstwa publiczno - prywatnego. Rozbudowy szpitala za 100 milionów zł nie będzie. Nie tak nam pan obiecywał panie Karaś...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Maciek (IP: 31.0.*.220) 2018-05-10 21:53
Piotruś nie do przychodni
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować

Sonda

Czy weźmiesz udział w tegorocznych wyborach samorządowych

Tak - 87.1%
Nie - 10.5%
Nie podjąłem(-ęłam) decyzji - 1.8%

Głosów ogółem: 171
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: marzec 2, 2018
X Zamknij
X Zamknij