Jest to kolejny przypadek, w którym pozornie banalny pożar nieużytków mógł zakończyć się tragicznie. W piątek 20 kwietnia dyżurny KP PSP w Mrągowie otrzymał informację o pożarze trawy w miejscowości Rydwągi. Zadysponowani strażacy natychmiast przystąpili do działań gaśniczych. W trakcie interwencji w stercie siana znaleziono także nieprzytomnego mężczyznę.

W miniony piątek 20 kwietnia dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Mrągowie otrzymał informację o pożarze trawy w miejscowości Rydwągi. Na miejsce zadysponowano 2 zastępy z JRG Mrągowo oraz zastęp Ochotniczej Straży Pożarnej z Wyszemborka. Po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdzono pożar suchej trawy na powierzchni około 1,5 ha oraz znajdującej się na objętym pożarem terenie sterty siana. Ze względu na silny wiatr, pożar szybko rozprzestrzeniał się, zbliżając się do położnych w pobliżu zabudowań gospodarczych oraz drzew. Strażacy natychmiast przystąpili do działań gaśniczych podając prądy wodne oraz gasząc pożar przy pomocy tłumic.

W tym momencie w częściowo rozrzuconej palącej się stercie siana zauważono leżącego mężczyznę. Poszkodowany został natychmiast ewakuowany z zagrożonego rejonu poza przestrzeń objętą ogniem i dymem. Mężczyzna miał problemy z oddychaniem i nie był w stanie samodzielnie poruszać się. Strażacy udzielili pomocy poszkodowanemu podając mu tlen oraz przy pomocy opatrunków hydrożelowych złagodzili oparzeniowy bół ręki i pleców. Podczas wywiadu z poszkodowanym ustalono, że próbował on samodzielnie gasić pożar, jednak wskutek przebywania w zadymionej przestrzeni zasłabł. Na miejsce wezwano Zespól Ratownictwa Medycznego, który przewiózł poszkodowanego do Szpitala Powiatowego w Mrągowie. Pożar został ugaszony zanim ogień dotarł do zabudowań. Spaleniu uległa tyko sucha trawa na obszarze ok. 2 ha. 

Każdego roku w wyniku pożarów traw na terenie kraju ginie kilka osób, a pożary oprócz dużych powierzchni trawy niszczą znaczne obszary leśne, budynki oraz ze względu na silne zadymienie stanowią zagrożenie bezpieczeństwa ruchu na drogach. W bieżącym roku tylko na terenie powiatu mrągowskiego zanotowano już 50 pożarów traw na nieużytkach i poboczach dróg.

Oprac. bryg. Jarosław Jakubik

Słowa kluczowe:
pożar straż Mrągowo Rydwągi 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze  

# gość (IP: 83.6.*.127) 2018-04-23 21:58
Jak podpalił to i gasił a fakt wiatr robi swoje jak poniesie koszty akcji to zapalniczki długo do rąk nie weźmie
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
Kupię dom

Sonda

Czy weźmiesz udział w tegorocznych wyborach samorządowych

Tak - 87.1%
Nie - 10.5%
Nie podjąłem(-ęłam) decyzji - 1.8%

Głosów ogółem: 171
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: marzec 2, 2018
X Zamknij
X Zamknij