W Mrągowie odsłonięto tablicę upamiętniającą cmentarz żydowski. Data nieprzypadkowa, bo odsłonięcia dokonano 19 kwietnia w Dzień Pamięci Ofiar Holocaustu i 75 rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim.

Cmentarz żydowski w Mrągowie istniał u zbiegu ulic Brzozowej i Mrongowiusza. Po wydarzeniach  Nocy Kryształowej w roku 1938 został doszczętnie zniszczony. Po latach postanowiono upamiętnić to miejsce i m.in. dzięki staraniom Magdaleny Lewkowicz w miejscu dawnego cmentarza stanęła tablica upamiętniająca to miejsce.

- Dziś nie ma żadnego śladu po tej społeczności w naszym mieście, a przecież oni tu żyli przez wieki – mówiła podczas odsłonięci pomnika Magdalena Lewkowicz, inicjatorka przedsięwzięcia i Ambasadorka Muzeum Historii Żydów Polin. - Upamiętniając to miejsce, mamy szansę przywrócić pamięć o zapomnianych mrągowianach z gminy żydowskiej.

Fot. Piotr Piercewicz

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej cmentarz żydowski


Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze  

# Fgh (IP: 89.229.*.115) 2018-04-22 15:24
Czy nasza obecna Burmistrz będzie kandydowała ponownie ? Wiecie może ?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Mania (IP: 83.9.*.218) 2018-04-22 13:19
Myślałam że tylko autobusy izraelskie,a tu widzę na fotkach że grzałki elektryczne też.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Tak (IP: 89.229.*.203) 2018-04-21 21:10
Ile jadu. Tablica stoi i dobrze. Może zainspiruje kogoś do napisania książki na ten temat...łatwiej narzekać, opluwać. Pani ma taki pomysł. Ktoś inny moze znajdzie cos innego np. Klub dla seniorów albo basen kryty dla dzieci i dorosłych...prz ecież to miasto ludzi aktywnych, a nie marudnych
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Vinda (IP: 89.231.*.36) 2018-04-21 08:26
Mrągowo, dokąd idziesz...Zachw ycacie się pięknymi widokami ze starego Mragowa, a nie potraficie zaakceptować hostorii. Mrągowo to miasto Mazurów, Prusów,Żydów ...Polacy osiedlili się stosunkowo późno i z różnych zakątków, bez historii, bez korzeni. A teraz krzyczycie o patriotyźmie. Ludziom, którzy odeszli należy się pamięć, bez względu na pochodzenie, czas zrozumieć,żę historia nie zawsze niosła za sobą sielskie różowe obrazki pokryte sepią.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Aga (IP: 77.254.*.178) 2018-04-21 21:29
Cytuję Vinda:
Mrągowo, dokąd idziesz...Zachwycacie się pięknymi widokami ze starego Mragowa, a nie potraficie zaakceptować hostorii. Mrągowo to miasto Mazurów, Prusów,Żydów ...Polacy osiedlili się stosunkowo późno i z różnych zakątków, bez historii, bez korzeni. A teraz krzyczycie o patriotyźmie. Ludziom, którzy odeszli należy się pamięć, bez względu na pochodzenie, czas zrozumieć,żę historia nie zawsze niosła za sobą sielskie różowe obrazki pokryte sepią.

Polecam dokładniej zapoznać się z historią i poszukać odpowiedzi na to, kim jest i skąd dokładnie pochodzi MAZUR - a potem pouczac innych
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Vinda (IP: 89.231.*.36) 2018-04-23 18:05
Wiem, skąd pochodzą Mazurzy..rzeczy wiście w swoich rozważaniach cofnęłam się jedynie do początków XIX wieku co nie zmienia faktu, że obecni mieszkańcy nie są autochtonami a do tego zmierzała moja wypowiedź. Pouczam, że historia to fakty, które nie powinny być kreowane emocjami. Możemy wyciągać wnioski, oceniać, ale fakt pozostaje faktem.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Daniel (IP: 89.231.*.45) 2018-04-21 11:42
Cytuję Vinda:
Mrągowo, dokąd idziesz...Zachwycacie się pięknymi widokami ze starego Mragowa, a nie potraficie zaakceptować hostorii. Mrągowo to miasto Mazurów, Prusów,Żydów ...Polacy osiedlili się stosunkowo późno i z różnych zakątków, bez historii, bez korzeni. A teraz krzyczycie o patriotyźmie. Ludziom, którzy odeszli należy się pamięć, bez względu na pochodzenie, czas zrozumieć,żę historia nie zawsze niosła za sobą sielskie różowe obrazki pokryte sepią.

....Mrągowo to miasto Mazurów, Prusów,Żydów ...Polacy osiedlili się stosunkowo późno i z różnych zakątków, bez historii, bez korzeni.------T o Polacy są bez historii??przes tań palić te świństwo.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Vinda (IP: 89.231.*.36) 2018-04-23 17:58
Jestem w takim wieku, że nie palę świństwa a historię znam bardzo dobrze, zarówno ze źródeł jak i z przekazów. Tobie polecam powrót do nauki czytania ze zrozumieniem. Polacy osiedlający się w Mrągowie( a nie Polacy jako naród)nie mieli historii związanej z TYMI terenami, nie mieli TU korzeni- to TU w plebiscycie mieszkańcy opowiedzieli się po stronie Niemiec...Do Ciebie bardziej pewnie przemówi cytat z wikipedii: "Miejsce ludności autochtonicznej , którą przesiedlano za Odrę zaczęli zajmować Polacy z Kurpiowszczyzny , województw Centralnej Polski oraz wysiedleńcy z Kresów Wschodnich Polski"
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# hmmm (IP: 89.231.*.142) 2018-04-24 15:09
to mało wiesz, niestety, a wikipedia...no cóż...siegnij po opracowania nukowe o ludności tych terenów w wiekach np. XV-XVI.....
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# voodoo (IP: 89.229.*.187) 2018-04-21 00:45
Do czego to doszło aby hołd oddawać dla pomnika związanego z żydami. Żydzi planują od naszego kraju żądać kasy za niby utracone mienie a wy takie cyrki odwalacie. Wstyd.
A kto napisze że to kłamstwo to zalecam poczytać odnośnie co stało się 12 grudnia 2017r w senacie w USA.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Jestem za (IP: 77.112.*.180) 2018-04-20 21:44
Do wszystkich oponentów osób, będących pochodzenia Żydowskiego;

Nie wiem czy wiecie, ale Oni też byli ludźmi, tak jak WY, tylko byli po prostu pochodzenia Żydowskiego.

Jestem w stanie zrozumieć, to że nie jesteście w stanie tego pojąć; zrozumieć, ale oprócz waszego niedowartościow ania i pychy - bo tak można nazwać tych, którzy wyzywają ludzi pochodzenia Żydowskiego miejcie choć ksztę swojego "honoru" i nie wyzywajcie zmarłych ludzi; oczywiście, tak najłatwiej, bo nic wam nie odpowiedzą, a wy się dowartościujeci e i będziecie mieli złudzenie, że jesteście patriotami ( PS. Pobódka może być bolesna ); Zamiast "patriotą" to jesteś RASISTĄ ( rasizm to nie tylko prześladowanie kogoś na tle koloru jego skóry, ale też pochodzenia czy orientacji )

Gdy usiądziesz i dogłębnie przeanalizujesz swoje drzewko geanologiczne; to odkryjesz, żektoś z Twojego "x" pokolenia wstecz także był Żydem.

A teraz się dowartościuj; hejtuj, wyzywaj... Bo tylko na to cię stać. Pozdrawiam.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Jas (IP: 89.229.*.162) 2018-04-20 21:19
To w Mrągowie nie ma już na co pieniędzy wydawać , tylko na żydowskie pomniki?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Jestem za (IP: 77.112.*.180) 2018-04-20 21:48
Cytuję Jas:
To w Mrągowie nie ma już na co pieniędzy wydawać , tylko na żydowskie pomniki?


To Żydowskie pomniki są jakieś gorsze? Lepiej na pomnik niż na meneli, którzy te pieniądze przechleją.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Przemek K (IP: 89.229.*.67) 2018-04-20 22:00
Idąc tokiem Twojego Mojżeszowego rozumowania, świat zaczyna i kończy się na Żydach, lub dla ateisty, cofnąć się x i jesteś małpą :D, przymiotniki piszemy z małej litery, chyba, że jesteśmy narodem WYBRANYM (to już nas nie dotyczy, oprócz gojów), uzywając słowa patriota trzeba znać jego znaczenie, a tu następna "wtopa", tak nie jesteśmy wstanie zrozumieć od setek lat :D, oni nie byli ludźmi, według dzisiejszego przekazu oni są NADLUDŹMI tak samo uważali ich idole z NSDAP :D
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
EcoJazda

Sonda

Czy weźmiesz udział w tegorocznych wyborach samorządowych

Tak - 87.1%
Nie - 10.5%
Nie podjąłem(-ęłam) decyzji - 1.8%

Głosów ogółem: 171
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: marzec 2, 2018
X Zamknij
X Zamknij