Wszystko wskazuje na to, że już latem bieżącego roku ogłoszony zostanie przetarg na budowę odcinka DK 16 Borki Wielkie – Mrągowo. To doskonałe informacje dla wszystkich, którzy od lat czekali na modernizację tego odcinka drogi. Według planów, nową trasą mamy pojechać w 2023 roku.

Rozbudowa krajowej „szesnastki” na odcinku Olsztyn – Mrągowo utknęła kilkaset metrów za Borkami w 2014 roku. Już wcześniej mówiło się, że niezwłocznie po zakończeniu odcinka Biskupiec – Borki Wielkie ruszy budowa kolejnego odcinka do Mrągowa. Na konkretne efekty trzeba było jednak czekać kilka lat. Dziś mamy wyraźny sygnał, że nic już nie stanie na przeszkodzie, by newralgiczny z punktu widzenia mieszkańców Mrągowa i okolic odcinek doczekał się modernizacji.

Minister infrastruktury podpisał program inwestycyjny dla S16 Borki Wielkie – Mrągowo wraz z obwodnicą Mrągowa w ciągu DK-59, co oznacza, że zapewnione jest finansowanie dla tego projektu. Od ubiegłego roku trwa przygotowywanie koncepcji programowej odcinka zlecone firmie Transprojekt Gdański. Koncepcja powinna być gotowa jeszcze w kwietniu, a to umożliwi ogłoszenie przetargu na projekt i budowę. Według planów Ministerstwa Infrastruktury ma to nastąpić na przełomie lipca i sierpnia.

Długość odcinka wynosić będzie 17 km, w tym 12,9 km w ciągu S16, natomiast sama obwodnica Mrągowa w ciągu DK 59 będzie miała długość 4,1 km.

Szczegółowy przebieg nowego odcinka 16-tki możecie zobaczyć na poniższej mapie (kliknij i powiększ).

W ciągu DK 16 powstanie dwujezdniowa droga, z dwoma pasami ruchu w każdym kierunku. Natomiast na obwodnicy Mrągowa zaplanowano, że tylko na odcinku 1,2 km przekrój będzie dwujezdniowy. Według planów powstaną trzy węzły – w Sorkwitach, Bagienicach i Mrągowie. Ten ostatni będzie się łączył z rondem w Marcinkowie.

Według ministerialnych planów podpisanie umowy z wybranym w przetargu wykonawcą może nastąpić w czerwcu lub lipcu 2019 roku. Harmonogram zakłada zakończenie inwestycji w II kwartale 2023 roku.
 

Oprac. Piotr Piercewicz


Dodaj komentarz:

18 Mrongoville - imprezy

Sonda

Czy jesteś zadowolona(y) z obecnych wydarzeń w radzie miasta i powiatu?

Nie, te zmiany niczego nie wnoszą - 80.8%
Tak, to są zmiany na lepsze - 13.1%
Nie mam zdania na ten temat - 6.2%

Głosów ogółem: 130
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: październik 20, 2019
X Zamknij
Sylwerster Mrongoville 2019
X Zamknij