Mija już 50 lat aktywnej działalności numizmatyków zrzeszonych w Oddziale Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego w Mrągowie. Z tej okazji w ostatnią sobotę kwietnia w Centrum Kultury i Turystyki odbędzie się uroczysta akademia połączona z wykładami. Zainteresowanych tym wydarzeniem zachęcamy do udziału!

Mrągowski Oddział Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego obchodzi jubileusz pięćdziesięciolecia swojego istnienia. Bogate zbiory, którymi dysponują mrągowscy numizmatycy, oglądać będzie można w sobotę 28 kwietnia na specjalnie przygotowanej wystawie w Mrągowskim Muzeum, a ci najbardziej zasłużeni w sali widowiskowej CKiT odbiorą wyróżnienia za wybitne zasługi w rozwój oddziału. Zanim jednak więcej o samych obchodach, wróćmy na chwilę do początków powstania oddziału w naszym mieście.

W latach 60-tych w Mrągowie i okolicach nie było organizacji czy towarzystwa o charakterze popularnonaukowym. Były za to osoby, których zainteresowaniem stało się kolekcjonerstwo. W olsztyńskim muzeum aktywnie, jak na ówczesne czasy działało Koło Polskiego Towarzystwa Archeologicznego i Numizmatycznego. Kilka osób z Mrągowa, w tym między innymi Pan Ryszard Bitowt, Stanisław Dombrowski, Czesław Romanowski, Marian Zglejc, poprosiło prezesa Koła w Olsztynie, Pana Zygmunta Wiśniewskiego o przyjęcie ich na staż kandydacki. Przez kilka lat grupa z Mrągowa dojeżdżała do Olsztyna. Ze względu na słabą w tym czasie komunikację, na prośbę mrągowskich członków zaczęto organizować nieoficjalne spotkania w Mrągowie. I tak po kilkunastu miesiącach, 5 marca 1958 roku zostaje utworzona oficjalna grupa założycielska Koła Polskiego Towarzystwa Archeologicznego i Numizmatycznego w Mrągowie, którą po wielu miesiącach zatwierdził Wydział Społeczno-Administracyjny Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie. Koło od samego początku swojego istnienia działa prężnie, obecnie liczy 40 członków, a spotkania odbywają się w każdą drugą niedzielę miesiąca w CKiT.

Uroczystości 50-lecia członkowie mrągowskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego rozpoczną w sobotę 28 kwietnia od zwiedzania wystawy w Ratuszu Miejskim (Muzeum w Mrągowie, godz. 15:00 ). Następnie udadzą się na uroczystą akademię w Centrum Kultury i Turystyki. Podczas jubileuszu odbędą się także ciekawe wykłady. Zaproszeni, prof. dr hab. Mariusz Mielczarek opowie o dziejach polskiego kolekcjonerstwa, a prof. dr hab. Krzysztof Filipow podejmie się nie łatwego tematu jakim jest fałszerstwo pieniędzy. W trakcie uroczystości zostaną także wręczone wyróżnienia dla zasłużonych na rzecz mrągowskiego oddziału.

Program Jubieluszu 50-lecia Oddziału PTN w Mrągowie

28 kwietnia

godz. 15:00 - Otwarcie wystawy jubileuszowej w Ratuszu Miejskim

godz. 16:00 - Uroczysta akademia w Centrum Kultury i Turystyki

 • zwiedzanie wystawy w CKiT
 • powitanie zaproszonych gości
 • referat okolicznościowy
 • wręczenie wyróźnień
 • wystąpienia zaproszonych gości
 • sesja naukowa
  • prof. dr hab. Mariusz Mielczarek - Z dziejów polskiego kolekcjonerstwa. Monety antyczne a sprawa Polska, od początków po połowe XX wieku. (ok. godz. 17:30)
  • prof. dr hab. Krzysztof Filipow - Fałszerstwa pieniądza (ok. godz. 18:00)
 • występ artystyczny
 • zakończenie uroczystości

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do uczestnictwa w obchodach 50-lecia powstania oddziału PTN w Mrągowie.

pj


Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze  

# Bea (IP: 89.73.*.137) 2018-04-12 20:36
Pan Ryszard Bitowt - cudowny Człowiek, przez duże C.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować

Sonda

Czy weźmiesz udział w tegorocznych wyborach samorządowych

Tak - 87.1%
Nie - 10.5%
Nie podjąłem(-ęłam) decyzji - 1.8%

Głosów ogółem: 171
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: marzec 2, 2018
X Zamknij
X Zamknij