Sytuacja związana z zagrożeniem, które niesie za sobą afrykański pomór świń (ASF) była głównym tematem dyskusji na pierwszym w tym roku zebraniu Rady Powiatowej Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej w powiecie mrągowskim, które odbyło się w poniedziałek 19 marca. Radni oraz przedstawiciele instytucji związanych z rolnictwem dyskutowali także o bieżących sprawach związanych z dopłatami i ubezpieczeniami rolniczymi.

Zebrania Rady Powiatowej Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej w powiecie mrągowskim odbywają się regularnie, tym razem zostało zorganizowane w sali sesyjnej Urzędu Gminy w Sorkwitach. W marcowej radzie uczestniczyli radni, Prezes Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej Jan Heichel, wójt gminy Sorkwity Józef Maciejewski oraz szefowie Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Ośrodka Doradztwa Rolniczego oraz powiatowy lekarz weterynarii.

Tematem, który zdominował dyskusję był afrykański pomór świń (ASF), który powoduje spore ograniczenia dla hodowców trzody chlewnej. W powiecie mrągowskim „strefą żółtą” została objęta już gmina Mikołajki, a to niesie ze sobą konsekwencje. Prócz zasad bioasekuracji, które obowiązują w całej Polsce (na czym polega bioaseukracja – kliknij), hodowców obowiązuje także przepis dotyczący przemieszczenia świń do innych gospodarstw albo do rzeźni. W takich przypadkach transport musi być zaopatrzony w świadectwo zdrowia, wystawione przez urzędowego lekarza weterynarii.

Rygorystyczne przepisy obowiązują także w przypadku odstrzału dzików.

– Każdy odstrzelony w strefie ochronnej dzik musi być zbadany pod kątem ASF – mówił podczas spotkania Andrzej Zyskowski, Zastępca Powiatowego Lekarza Weterynarii. – W przypadku znalezienia martwego dzika, konieczne jest zgłoszenie do Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Mrągowie. Reagujemy natychmiast i wszczynamy odpowiednią procedurę.

Niestety wirus ASF się rozprzestrzenia i nie jest wykluczone, że kolejne gminy powiatu mrągowskiego zostaną zaliczone do strefy żółtej.

Prócz tematu ASF radni wysłuchali także bieżących sprawozdań kierowników jednostek dotyczących m.in. elektronicznego składania wniosków o dopłaty, szkoleń dla rolników, a także nowych przepisów dotyczących rent i emerytur.

– Na bieżąco przyglądamy się sytuacji rolników w województwie warmińsko-mazurskim. Inicjujemy także działania, które mają pomagać w rozwoju rolnictwa w naszym regionie. Jednym z takich działań były niedawne targi rolnicze w Ostródzie, które współorganizowaliśmy. Zakończyły się sukcesem, bo szacunkowo odwiedziło je około 40 tysięcy osób – mówił Jan Heichel, Prezes Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej. – Z bieżących spraw warto nadmienić, że w Sejmie trwają prace nad zmianami w prawie łowieckim. Wnioskowaliśmy o to, by z projektu usunąć zapis nakazujący sołtysom uczestnictwo w pracach komisji szacujących szkody wyrządzone przez dzikie zwierzęta. Mamy nadzieję, że nasz postulat zostanie uwzględniony.

– Nasze posiedzenia są zawsze okazją do przekazania bieżących informacji radnym oraz wyrażenia stanowiska Rady w sprawach związanych z rolnictwem. Zebrania organizowane są średnio co 2-3 miesiące lub w trybie pilnym jeżeli jest taka konieczność i są one otwarte, tzn. że może w nich uczestniczyć każdy zainteresowany rolnik, do czego zachęcam rolników z powiatu mrągowskiego – mówi Mateusz Dudziak, przewodniczący Rady Powiatowej W-MIR Powiatu Mrągowskiego.

Kolejne posiedzenie powiatowej Rady Izby Rolniczej odbędzie się najprawdopodobniej w maju.

Tekst i fot. Piotr Piercewicz

Zebranie Rady Powiatowej WMIR


Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież
Kupię dom

Sonda

Czy weźmiesz udział w tegorocznych wyborach samorządowych

Tak - 87.1%
Nie - 10.5%
Nie podjąłem(-ęłam) decyzji - 1.8%

Głosów ogółem: 171
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: marzec 2, 2018
X Zamknij
X Zamknij