Pięciu liderów, uczniów mrągowskich szkół ponadpodstawowych. Pięć pomysłów na biznes. Pięć zespołów, które je zrealizują. Pięć firm, które na tym skorzystają. Tak w wielkim skrócie prezentuje się innowacyjny projekt, który po raz pierwszy zostanie przetestowany w Mrągowie. Jaki ma cel? Przygotować młodzież do wejścia na rynek pracy. 

Wiktoria Piwowarska uczy się trzeci rok w Zespole Szkół Nr 2 i swoją przyszłość wiąże niekoniecznie z ekonomią, ale z pedagogiką cyrkową i organizacją unikatowych warsztatów, eventów i imprez. Ma kilkuletnie doświadczenie prowadzenia animacji z wykorzystaniem technik kuglarskich. Aleksandra Banach, uczennica Zasadniczej Szkoły Zawodowej, jeszcze nie wie, czy odnajdzie swoje miejsce w gastronomii. Jest za to przekonana, że chce pracować z ludźmi, organizować dla nich czas wolny w sposób aktywny, ciekawy i rozwojowy. Na swoim koncie ma koordynację kilku inicjatyw młodzieżowych w Enklawie Artystycznej. W przeciwieństwie do Oli, Maria Kamieniecka ma bardziej sprecyzowane plany. Interesuje ją wprowadzenie na rynek nowatorskich usług, wykonywanych przez rowerzystów. Pasją Jakuba Grzymkowskiego jest muzyka i nawigacja morska, z których w Mrągowie, widzi przyszłość raczej dla pierwszej z nich i w projekcie chce potraktować ją bardziej biznesowo. Aleksandra Olszewskiego interesują w szczególności mechanizmy zakładania i prowadzenia firmy oraz cały pakiet usług rozwojowych, jakie można oferować dla startujących, jak i doświadczonych przedsiębiorców.

Cała wyżej wymieniona piątka rozpoczęła właśnie półroczną przygodę w programie „Liderzy Akademii Enklawy” (LAE). Jest to jedna z 10 innowacji testowanych obecnie w Polsce w ramach konkursu grantowego TransferHUB od edukacji do zatrudnienia. W trakcie projektu 15 uczestników, w tym pięciu wspomnianych liderów, zrealizuje zaproponowane przez siebie usługi dla pięciu lokalnych przedsiębiorców, którzy zgłoszą zapotrzebowanie m.in. w obszarach takich jak promocja i merkating, obsługa klienta, sprzedaż, usługi animacyjne. Koszty usług będą pokryte ze środków grantowych, a ich przygotowanie i realizacja będzie stanowić dla młodzieżowych liderów praktyczny proces edukacyjny. W wyniku udziału w projekcie młodzież będzie lepiej przygotowana do dalszego planowania kariery i samodzielnego wejścia na rynek pracy.

W proces testowania innowacji w Mrągowie zaangażowanych jest wiele podmiotów. Realizatorem pilotażu jest Fundacja Alternatywnej Edukacji „ALE”, a partnerują jej: Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Spółdzielczości i Przedsiębiorczości Lokalnej WAMA-COOP, Urząd Miejski w Mrągowie, I Liceum Ogólnokształcące, Zespół Szkół Nr 2, Zasadnicza Szkoła Zawodowa oraz Powiatowy Urząd Pracy w Mrągowie. Młodych liderów wspiera nie tylko sztab trenerów, doradców i coachów młodzieżowych, ale także dyrektorzy szkół, nauczyciele i rodzice.

Model pracy z młodzieżą testowany w Mrągowie jako jeden z 32 innowacyjnych pomysłów w Inkubatorze TransferHUB ma szansę stać się przykładowym działaniem lokalnej współpracy trzech sektorów (publicznego, prywatnego i pozarządowego) skierowanym na zapewnienie lepszego startu młodzieży szkolnej w życie zawodowe.

Źródło: Urząd Miejski w Mrągowie

Książki i projekty edukacyjne

podnoszące kompetencje procesowe

Adwokat
Diabła

Iain Morley
Adowkat Diabła Kup książkę Kup audiobook

Na końcu
świata

Wawrzyniec Siedlecki
Na końcu świata Kup książkę

Na końcu świata
czyli Afryka dzika

Wawrzyniec Siedlecki
Na końcu świata czyli Afryka dzika Kup książkę Kup audiobook

Przygody
Belli

Lillienne Golc
Przygody Belli Kup książkę

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Sonda

Czy weźmiesz udział w tegorocznych wyborach samorządowych

Tak - 87.1%
Nie - 10.5%
Nie podjąłem(-ęłam) decyzji - 1.8%

Głosów ogółem: 171
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: marzec 2, 2018
X Zamknij
X Zamknij