Pięciu liderów, uczniów mrągowskich szkół ponadpodstawowych. Pięć pomysłów na biznes. Pięć zespołów, które je zrealizują. Pięć firm, które na tym skorzystają. Tak w wielkim skrócie prezentuje się innowacyjny projekt, który po raz pierwszy zostanie przetestowany w Mrągowie. Jaki ma cel? Przygotować młodzież do wejścia na rynek pracy. 

Wiktoria Piwowarska uczy się trzeci rok w Zespole Szkół Nr 2 i swoją przyszłość wiąże niekoniecznie z ekonomią, ale z pedagogiką cyrkową i organizacją unikatowych warsztatów, eventów i imprez. Ma kilkuletnie doświadczenie prowadzenia animacji z wykorzystaniem technik kuglarskich. Aleksandra Banach, uczennica Zasadniczej Szkoły Zawodowej, jeszcze nie wie, czy odnajdzie swoje miejsce w gastronomii. Jest za to przekonana, że chce pracować z ludźmi, organizować dla nich czas wolny w sposób aktywny, ciekawy i rozwojowy. Na swoim koncie ma koordynację kilku inicjatyw młodzieżowych w Enklawie Artystycznej. W przeciwieństwie do Oli, Maria Kamieniecka ma bardziej sprecyzowane plany. Interesuje ją wprowadzenie na rynek nowatorskich usług, wykonywanych przez rowerzystów. Pasją Jakuba Grzymkowskiego jest muzyka i nawigacja morska, z których w Mrągowie, widzi przyszłość raczej dla pierwszej z nich i w projekcie chce potraktować ją bardziej biznesowo. Aleksandra Olszewskiego interesują w szczególności mechanizmy zakładania i prowadzenia firmy oraz cały pakiet usług rozwojowych, jakie można oferować dla startujących, jak i doświadczonych przedsiębiorców.

Cała wyżej wymieniona piątka rozpoczęła właśnie półroczną przygodę w programie „Liderzy Akademii Enklawy” (LAE). Jest to jedna z 10 innowacji testowanych obecnie w Polsce w ramach konkursu grantowego TransferHUB od edukacji do zatrudnienia. W trakcie projektu 15 uczestników, w tym pięciu wspomnianych liderów, zrealizuje zaproponowane przez siebie usługi dla pięciu lokalnych przedsiębiorców, którzy zgłoszą zapotrzebowanie m.in. w obszarach takich jak promocja i merkating, obsługa klienta, sprzedaż, usługi animacyjne. Koszty usług będą pokryte ze środków grantowych, a ich przygotowanie i realizacja będzie stanowić dla młodzieżowych liderów praktyczny proces edukacyjny. W wyniku udziału w projekcie młodzież będzie lepiej przygotowana do dalszego planowania kariery i samodzielnego wejścia na rynek pracy.

W proces testowania innowacji w Mrągowie zaangażowanych jest wiele podmiotów. Realizatorem pilotażu jest Fundacja Alternatywnej Edukacji „ALE”, a partnerują jej: Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Spółdzielczości i Przedsiębiorczości Lokalnej WAMA-COOP, Urząd Miejski w Mrągowie, I Liceum Ogólnokształcące, Zespół Szkół Nr 2, Zasadnicza Szkoła Zawodowa oraz Powiatowy Urząd Pracy w Mrągowie. Młodych liderów wspiera nie tylko sztab trenerów, doradców i coachów młodzieżowych, ale także dyrektorzy szkół, nauczyciele i rodzice.

Model pracy z młodzieżą testowany w Mrągowie jako jeden z 32 innowacyjnych pomysłów w Inkubatorze TransferHUB ma szansę stać się przykładowym działaniem lokalnej współpracy trzech sektorów (publicznego, prywatnego i pozarządowego) skierowanym na zapewnienie lepszego startu młodzieży szkolnej w życie zawodowe.

Źródło: Urząd Miejski w Mrągowie


Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Sonda

Czy weźmiesz udział w tegorocznych wyborach samorządowych

Tak - 87.1%
Nie - 10.5%
Nie podjąłem(-ęłam) decyzji - 1.8%

Głosów ogółem: 171
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: marzec 2, 2018
X Zamknij
X Zamknij