Uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Bartoszycach zwyciężyli w piątej edycji Wojewódzkiego Konkursu Hotelarskiego „Najsprawniejszy w zawodzie”. Do tegorocznej rywalizacji przystąpiło sześć placówek z województwa warmińsko-mazurskiego. Konkurs odbył się wczoraj w Hotelu Mercure Mrągowo Resort & Spa.

Niepełnosprawny nie musi się kojarzyć tylko z chorobą, po bliższym poznaniu widzimy naprawdę interesującego człowieka i to od pięciu lat pokazują organizatorzy Wojewódzkiego Konkursu Hotelarskiego „Najsprawniejszy w zawodzie. Pracownik Obsługi Hotelowej”. Wydarzenie skierowane jest do młodzieży ze szkół specjalnych i ośrodków szkolno-wychowawczych z regionu Warmii i Mazur kształcących w zawodzie pracownik pomocniczy obsługi hotelowej.

W tym roku w Hotelu Mercure Mrągowo Resort & Spa do rywalizacji przystąpili uczniowie sześciu szkół specjalnych i ośrodków szkolno-wychowawczych z Giżycka, Bartoszyc, Olsztyna, Braniewa, Mrągowa oraz Kętrzyna, który debiutował w rywalizacji. Na uczestników czekały dwa etapy. Pierwszy polegał na posprzątaniu jednostki mieszkalnej oraz prawidłowym wypełnieniu arkusza. Czas na wykonanie zadania to półtorej godziny. Drugi etap trwał zaledwie 30 minut, w tym czasie reprezentacje musiały nakryć stół, zgodnie z wcześniej przygotowanym pomysłem. W tym roku myślą przewodnią był „Stół polski na przestrzeni dziejów”. Nakrycia nawiązywały do tradycji polskich i zwierały elementy patriotyczne.

Dotychczasowe edycje konkursu i doświadczenia organizatorów pokazują, że takie działania są potrzebne, a niepełnosprawna młodzież z roku na rok wypada lepiej. – W tym roku uczestnicy zaskoczyli nas wysokim poziomem. Różnice punktów między kolejnymi miejscami były niewielkie, bo 1 pkt. – powiedziała nam dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych Anna Gromańska. – Rywalizacja jest wyrównana mimo że uczniowie, którzy przyjeżdzają na konkurs do Mrągowa mają różne doświadczenia z praktykami, jedni odbywają je w czterogwiazdkowych hotelach, a inni w jedno- czy dwugwiazdkowych.

Zmienia się także podejście pracodawców, którzy coraz chętniej przyjmują niepełnosprawną młodzież na praktyki, a ich praca spotyka się z bardzo pozytywnym odbiorem. – Jak już się przełamie ten opór, że to osoba niepełnosprawna i przyjmie się ją na praktykę, to zaskoczenie jest ogromne. Okazuje się, że to są super pracownicy, nie unikają pracy, bo chcą się czegoś nowego nauczyć – dodaje Anna Gromańska .

Zdaniem jury najlepszymi pracownikami pomocniczymi obsługi hotelowej zostali uczniowie SOSW w Bartoszycach, drugie miejsce zajęła reprezentacja SOSW w Olsztynie, a na trzecią lokatę zasłużyła drużyna z SOSW w Braniewie. Wszystkim serdecznie gratulujemy!

Konkurs zorganizowany został przez Zespół Szkół Specjalnych w Mrągowie oraz Hotel Mercure Mrągowo Resort & Spa. Wydarzenie honorowym patronatem objęli Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Starosta Mrągowski. Sponsorami tegorocznej rywalizacji byli: Hurtownia „Macro” w Olsztynie, Drukarnia „Galar” w Mrągowie, Centrum Reklamowe „Szapiel” w Mrągowie oraz Supermarket „Na górce” w Mrągowie.

Tekst i zdjęcia: Marlena Bieleninik

"Najsprawniejszy w zawodzie"

Książki i projekty edukacyjne

podnoszące kompetencje procesowe

Adwokat
Diabła

Iain Morley
Adowkat Diabła Kup książkę Kup audiobook

Na końcu
świata

Wawrzyniec Siedlecki
Na końcu świata Kup książkę

Na końcu świata
czyli Afryka dzika

Wawrzyniec Siedlecki
Na końcu świata czyli Afryka dzika Kup książkę Kup audiobook

Przygody
Belli

Lillienne Golc
Przygody Belli Kup książkę

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Sonda

Czy weźmiesz udział w tegorocznych wyborach samorządowych

Tak - 87.1%
Nie - 10.5%
Nie podjąłem(-ęłam) decyzji - 1.8%

Głosów ogółem: 171
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: marzec 2, 2018
X Zamknij
X Zamknij