Uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Bartoszycach zwyciężyli w piątej edycji Wojewódzkiego Konkursu Hotelarskiego „Najsprawniejszy w zawodzie”. Do tegorocznej rywalizacji przystąpiło sześć placówek z województwa warmińsko-mazurskiego. Konkurs odbył się wczoraj w Hotelu Mercure Mrągowo Resort & Spa.

Niepełnosprawny nie musi się kojarzyć tylko z chorobą, po bliższym poznaniu widzimy naprawdę interesującego człowieka i to od pięciu lat pokazują organizatorzy Wojewódzkiego Konkursu Hotelarskiego „Najsprawniejszy w zawodzie. Pracownik Obsługi Hotelowej”. Wydarzenie skierowane jest do młodzieży ze szkół specjalnych i ośrodków szkolno-wychowawczych z regionu Warmii i Mazur kształcących w zawodzie pracownik pomocniczy obsługi hotelowej.

W tym roku w Hotelu Mercure Mrągowo Resort & Spa do rywalizacji przystąpili uczniowie sześciu szkół specjalnych i ośrodków szkolno-wychowawczych z Giżycka, Bartoszyc, Olsztyna, Braniewa, Mrągowa oraz Kętrzyna, który debiutował w rywalizacji. Na uczestników czekały dwa etapy. Pierwszy polegał na posprzątaniu jednostki mieszkalnej oraz prawidłowym wypełnieniu arkusza. Czas na wykonanie zadania to półtorej godziny. Drugi etap trwał zaledwie 30 minut, w tym czasie reprezentacje musiały nakryć stół, zgodnie z wcześniej przygotowanym pomysłem. W tym roku myślą przewodnią był „Stół polski na przestrzeni dziejów”. Nakrycia nawiązywały do tradycji polskich i zwierały elementy patriotyczne.

Dotychczasowe edycje konkursu i doświadczenia organizatorów pokazują, że takie działania są potrzebne, a niepełnosprawna młodzież z roku na rok wypada lepiej. – W tym roku uczestnicy zaskoczyli nas wysokim poziomem. Różnice punktów między kolejnymi miejscami były niewielkie, bo 1 pkt. – powiedziała nam dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych Anna Gromańska. – Rywalizacja jest wyrównana mimo że uczniowie, którzy przyjeżdzają na konkurs do Mrągowa mają różne doświadczenia z praktykami, jedni odbywają je w czterogwiazdkowych hotelach, a inni w jedno- czy dwugwiazdkowych.

Zmienia się także podejście pracodawców, którzy coraz chętniej przyjmują niepełnosprawną młodzież na praktyki, a ich praca spotyka się z bardzo pozytywnym odbiorem. – Jak już się przełamie ten opór, że to osoba niepełnosprawna i przyjmie się ją na praktykę, to zaskoczenie jest ogromne. Okazuje się, że to są super pracownicy, nie unikają pracy, bo chcą się czegoś nowego nauczyć – dodaje Anna Gromańska .

Zdaniem jury najlepszymi pracownikami pomocniczymi obsługi hotelowej zostali uczniowie SOSW w Bartoszycach, drugie miejsce zajęła reprezentacja SOSW w Olsztynie, a na trzecią lokatę zasłużyła drużyna z SOSW w Braniewie. Wszystkim serdecznie gratulujemy!

Konkurs zorganizowany został przez Zespół Szkół Specjalnych w Mrągowie oraz Hotel Mercure Mrągowo Resort & Spa. Wydarzenie honorowym patronatem objęli Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Starosta Mrągowski. Sponsorami tegorocznej rywalizacji byli: Hurtownia „Macro” w Olsztynie, Drukarnia „Galar” w Mrągowie, Centrum Reklamowe „Szapiel” w Mrągowie oraz Supermarket „Na górce” w Mrągowie.

Tekst i zdjęcia: Marlena Bieleninik

"Najsprawniejszy w zawodzie"


Dodaj komentarz:

X Zamknij
X Zamknij