W mrągowskiej komendzie policji został zamontowany samoobsługowy alkomat, dzięki któremu w kilka sekund można sprawdzić trzeźwość i mieć pewność, czy  wsiąść za kierownicę. 

W Komendzie Policji w Mrągowie od początku tygodnia znajdziecie samoobsługowy alkomat, który zawisł na ścianie przy dyżurce. Teraz można sprawdzić trzeźwość bez konieczności angażowania dyżurnego. Wynik na trzeźwość otrzymamy dmuchając w słomkę, którą należy przyłożyć do urządzenia. Do korzystania z alkomatu zachęca rzecznik mrągowskiej komendy policji, Dorota Kulig.

– Urządzenie jest ogólnodostępne, każdy może przyjść do jednostki policji i bezpłatnie sprawdzić zawartość alkoholu w organizmie. Warto skorzystać z tego urządzenia, zwłaszcza w przypadku, gdy nie jesteśmy pewni czy już możemy wsiąść za kierownicę – mówi Dorota Kulig.

Taka profilaktyka ma mieć wpływ na ograniczenie liczby nietrzeźwych kierowców na ulicach.

– Już wcześniej mieszkańcy i turyści mogli korzystać z alkomatu dostępnego w komendzie, ale badanie przeprowadzał policjant – dodaje rzecznik mrągowskiej komendy policji.

Jak wykonać badanie alkomatem? Obsługa alkomatu jest bardzo prosta, a tuż nad urządzeniem umieszczona jest instrukcja. Wystarczy z zainstalowanego w alkomacie podajnika wyjąć jednorazową słomkę, rozpakować ją i umieścić w przeznaczonym do tego miejscu, nacisnąć guzik i dmuchać aż do momentu wyłączenia się sygnału dźwiękowego. Cały czas trzeba postępować zgodnie z wyświetlanymi wskazówkami i odczytać wynik - dzięki któremu będzie wiadomo, czy możemy już prowadzić pojazd. Alkomat wynik badania pokazuje w dwóch formach. Pierwsza z nich to konkretna wartość pojawiająca się na wyświetlaczu LCD, druga forma to podświetlone symbole, które zmieniają się adekwatnie do stanu trzeźwości badanego. Zielony wyświetli się osobie trzeźwej, pomarańczowy wskazuje na stan po spożyciu, a czerwony alarmuje o stanie nietrzeźwości.


Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze  

# Jan (IP: 89.229.*.118) 2018-02-25 09:50
Komisariat Policji jest w Mikołajkach.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Wtf (IP: 185.135.*.96) 2018-02-24 09:43
Jak wyjdze pozytyw to będą wiezc na wytrzezwialke.. . apropos to gdzie jest najbliższa?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Paweł (IP: 83.24.*.138) 2018-02-23 12:42
W końcu dyżurni na komendzie nie będą sapać gdy człowiek będzie chciał się przebadać. Tak wiecznie z łachy to robili albo zadawali pytania typu "a po co chce się Pan przebadać..."
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Imiennik (IP: 89.229.*.5) 2018-03-03 22:55
a co Ty za głupoty opowiadasz ja zawsze jak poszedłem to nigdy z łachy zaden Policjant nic nie robił.... Zawsze bylem przebadany bez zadnego problemu wiec nie siej propogandy ...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować

Sonda

Czy weźmiesz udział w tegorocznych wyborach samorządowych

Tak - 87.1%
Nie - 10.5%
Nie podjąłem(-ęłam) decyzji - 1.8%

Głosów ogółem: 171
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: marzec 2, 2018
X Zamknij
X Zamknij