„Neologizmy w natarciu” - pod takim hasłem w I LO w Mrągowie zorganizowano wczoraj obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Uczniowie podczas długiej przerwy mogli sprawdzić swoją wiedzę na temat neologizmów i obejrzeć scenkę satyryczną odkrywającą tajniki tzw. „korpomowy”.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, obchodzonego na całym świecie 21 lutego, w I Liceum Ogólnokształcącym w Mrągowie zorganizowano krótką akademię. Na długiej przerwie szkolna aula zapełniła się uczniami.

Na początek na scenie zaprezentowano scenkę satyryczną odkrywającą tajniki tzw. „korpomowy”, przygotowaną przez polonistkę Wiolettę Łotysz i wyreżyserowaną przez Agnieszkę Kiślak. Przedstawienie w zabawny sposób prezentowało używane w korporacjach neologizmy.

Następnie licealiści mogli kibicować kolegom i koleżankom biorącym udział w konkursie neologizmów, który przygotowały polonistki z I LO. Do rywalizacji przestąpiło dziewięciu uczniów. W pierwszym etapie rywalizacji finaliści tłumaczyli zapożyczenia, po czym najlepsi z najlepszych mieli za zadanie stworzyć na żywo polskie odpowiedniki neologizmów zapożyczonych z języka angielskiego.

Pierwsze miejsce zdobył Jan Matwiejczuk, a na drugim ex aequo uplasowali się Magda Grala i Patryk Węglewski. Wszystkim finalistom i laureatom gratulujemy!

Finaliści konkursu:

  • Kamil Jankowski 1a
  • Laura Końpa 1b
  • Patryk Węglewski 1c
  • Nikodem Witkowski 2a
  • Szulc Natalia 2a
  • Jan Matwiejczuk 2b
  • Karol Świąc 2c
  • Magdalena Grala 2d
  • Jakub Woźniak 2d

Podczas obchodów Międzynarogowego Dnia Języka Ojczystego zaprezentowano także sondę uczniów I LO, która została nagrana z pomocą naszej redakcji.

Obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego w I LO

Książki i projekty edukacyjne

podnoszące kompetencje procesowe

Adwokat
Diabła

Iain Morley
Adowkat Diabła Kup książkę Kup audiobook

Na końcu
świata

Wawrzyniec Siedlecki
Na końcu świata Kup książkę

Na końcu świata
czyli Afryka dzika

Wawrzyniec Siedlecki
Na końcu świata czyli Afryka dzika Kup książkę Kup audiobook

Przygody
Belli

Lillienne Golc
Przygody Belli Kup książkę

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Sonda

Czy weźmiesz udział w tegorocznych wyborach samorządowych

Tak - 87.1%
Nie - 10.5%
Nie podjąłem(-ęłam) decyzji - 1.8%

Głosów ogółem: 171
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: marzec 2, 2018
X Zamknij
X Zamknij