O słoikarza, czekadełko czy kebsa mieszkańców miasta zapytali uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Mrągowie. Karkołomne pytania, które stawiali w ulicznej sondzie, miały sprawdzić, jak dobrze mrągowianie znają współczesną polszczyznę, a okazją był Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Wyniki ich ciężkiej pracy zarejestrowała nasza kamera. Zobaczcie sami!

Z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego uczniowie I LO w Mrągowie wyruszyli z nami w teren, by przeprowadzić sondę uliczną. Na kilka godzin mikrofony oddaliśmy Patrykowi Węglewskiemu i Wiktorii Sękiel, by mogli poczuć się jak dziennikarze i zbadać wiedzę mrągowian na temat współczesnej polszczyzny.

– Przeprowadzenie sondy było dla mnie zaskakującym doświadczeniem. Uświadomiło mi, jak bardzo lubię rozmawiać z ludźmi i poznawać ich podejście do życia. Cieszę się, że mogłam przeprowadzić sondę dot. języka polskiego. Kto wie, może w dziennikarstwie odnajdę swoje powołanie? – przyznaje uczennica I LO Wiktoria Sękiel.

– Sonda nauczyła mnie "wychodzić do ludzi", szybko nawiązywać kontakt w codziennych sytuacjach i być bezpośrednim, śmiałym w relacji z drugim człowiekiem – dodaje Patryk Węglewski.

W I LO w Mrągowie nie może dziś zabraknąć obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego pod hasłem „Neologizmy w natarciu”. Uczniowie I LO będą mieli możliwość, podobną do zapytanych w sondzie mrągowian, sprawdzić swoją wiedzę na temat neologizmów. Te zmagania wyłonią czołówkę najlepszych z najlepszych, którzy w drugim etapie rywalizacji będą mieli za zadanie stworzyć na żywo polskie odpowiedniki neologizmów zapożyczonych z języka angielskiego. Podczas obchodów będzie można także przyjrzeć się scence satyrycznej odkrywającej tajniki tzw. ”korpomowy”.

– Dynamicznie zmieniająca się rzeczywistość wymusza równie gwałtowne zmiany w języku. Każda nowinka technologiczna czy nowe zjawisko kulturowe potrzebują nowej nazwy. Tak powstają neologizmy, nowe wyrazy zasilające język polski. To właśnie one stały się inspiracją dla uczniów I LO – mówi polonistka z I LO Wioletta Łotysz.

Obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego mają nie tylko uświadomić nam wyjątkowość naszej polskiej mowy, ale także przypomnieć, że jako użytkownicy jesteśmy za nasz język odpowiedzialni, bo to my go tworzymy.


Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze  

# Grzesiek (IP: 94.197.*.19) 2018-02-24 15:43
W większosci to nie neologizmy a zapożyczenia angielskie i slang.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować

Sonda

Czy weźmiesz udział w tegorocznych wyborach samorządowych

Tak - 87.1%
Nie - 10.5%
Nie podjąłem(-ęłam) decyzji - 1.8%

Głosów ogółem: 171
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: marzec 2, 2018
X Zamknij
X Zamknij