Po 30. latach od powstania remiza strażacka w Sorkwitach doczekała się remontu wewnątrz budynku. Za blisko 30 tys. zł udało się odnowić garaż i warsztat. W pracach pomagali sami strażacy, którzy nie kryją zadowolenia z przeprowadzonej inwestycji.

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, jak ważna dla lokalnej społeczności jest remiza OSP w Sorkwitach. To tutaj strażacy organizują szkolenia i ćwiczenia, przechowują sprzęt, tutaj także odbywają się zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży, czy akcje charytatywne.

Sorkwicka remiza zbudowana została 30 lat temu. Na przestrzeni lat udało się, dzięki finansom pozyskanym przez Gminę Sorkwity, ocieplić i wykonać elewację budynku. Jednak prace wewnątrz polegały jedynie na odmalowywaniu ścian. O porządnym remoncie pomieszczeń strażacy myśleli już dawno.

– Potrzeba była zdecydowana z racji na stan ścian oraz posadzki. W 2016 roku udało nam się rozpocząć prace budowlane w garażu i w warsztacie. Remont trwał dość długo, bo zakończył się dopiero pod koniec 2017 roku. Udało nam się zebrać pieniądze, by poprawić estetykę i funkcjonalność obiektu – cieszy się prezes OSP Sorkwity Marta Kopaniec.

Strażacy cieszą się z remontu remizy

Pieniądze na poprawę estetyki i funkcjonalności remizy pochodziły m.in. z dotacji z Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego (9 tys. zł), strażacy znaleźli także sponsorów, organizowali zbiórki i sami dołożyli się do remontu. Całkowity koszt prac wyniósł 30 000 zł. Dzięki pozyskanym funduszom garaż i warsztat wyraźnie się zmieniły, zobaczcie sami:

Strażacy są szczęśliwi, bo oględnie rzecz ujmując nadszarpnięte zębem czasu pomieszczenia w remizie od lat wymagały remontu. W garażu na ścianach pojawiły się graffiti, które wyszło spod zdolnych rąk Mateusza Wilka, w warsztacie ściany odmalowano,dodatkowo w obu pomieszczeniach została wymieniona posadzka. Na słowa uznania zasługuje postawa strażaków, którzy w każdej wolnej chwili pojawiali się w remizie, by skuć czy zalać nową posadzkę. To dzięki nim remont udało się zakończyć.

Wykonany remont to tylko kropla w morzu potrzeb

W listopadzie w ręce OSP Sorkwity przeszedł cały budynek remizy. Strażacy mogliby zagospodarować na własne potrzeby kilka nieużytkowanych dotąd pomieszczeń. Na przeszkodzie stoją jednak fundusze.

– Stan, w jakim przejęliśmy obiekt nie należy do najlepszych. Lista prac, jakie trzeba podjąć, by móc z nich korzystać, jest zdecydowanie za długa. Na remont czeka szatnia, do zagospodarowania mamy świetlice i pomieszczenie socjalne. Brakuje nam wyposażenia w postaci chociażby stolików, krzeseł, regałów, ławek, półek – dodaje Marta Kopaniec. – Jeśli w piwnicach zalegają Wam stare, nieużywane meble, to my je z chęcią przyjmiemy.

Strażacy z Sorkwit mają także w planach stworzenie mini siłowni dla mieszkańców i strażaków. Tu także zwracają się do Was z prośbą o sprzęt do ćwiczeń. To nie jedyny pomysł, w sorkwickiej remizie ma powstać Izba Pamięci, gdzie umieszczony zostanie sprzęt i umundurowanie sprzed lat, ciekawostki i wspomnienia związane ze strażą.

Marlena Bieleninik


Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze  

# kici kici (IP: 37.47.*.94) 2018-02-24 19:12
Nie bawem wybory
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować

Sonda

Czy weźmiesz udział w tegorocznych wyborach samorządowych

Tak - 87.1%
Nie - 10.5%
Nie podjąłem(-ęłam) decyzji - 1.8%

Głosów ogółem: 171
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: marzec 2, 2018
X Zamknij
X Zamknij