W ramach naszego cyklu prezentującego budżety i inwestycje poszczególnych samorządów z powiatu mrągowskiego dziś zaglądamy do gminy Sorkwity, dla której najważniejszymi tegorocznymi inwestycjami będzie dokończenie budowy hali sportowej przy szkole w Zyndakach oraz budowa kanalizacji w Pustnikach.

Budżet gminy Sorkwity na 2018 rok sięga kwoty 21 milionów złotych. Różnica w dochodach i wydatkach wynosi 550 tysięcy złotych, a deficyt w tej kwocie ma zostać pokryty z kredytu. Wysokość dochodów i wydatków w budżecie sorkwickiego samorządu od kilku lat utrzymuje się na podobnym, stabilnym poziomie. Wydatki inwestycyjne mają w tym roku sięgnąć kwoty 1,7 mln zł.

Gmina Sorkwity prowadzi obecnie jedną z największych i najważniejszych inwestycji ostatnich lat, czyli budowę hali sportowej przy Szkole Podstawowej w Warpunach z siedzibą w Zyndakach. Prawdopodobnie w kwietniu nastąpi zakończenie tej inwestycji i oddanie hali do użytku. Na ten cel w bieżącym roku gmina Sorkwity przeznaczy 690 tysięcy złotych, a wartość całości prowadzonej od roku inwestycji zamknie się w kwocie 3 mln zł. Dodatkowo gmina wykona remont drogi przy szkole.

Najbardziej kosztowną inwestycją gminy będzie budowa kanalizacji sanitarnej w Pustnikach, która ma ruszyć w 2019 roku. Gotowa jest już dokumentacja, a gmina przygotowuje się do aplikowania o unijne dofinansowanie. Według kosztorysu na ten cel będzie trzeba przeznaczyć 1,2 mln zł. Dodatkowo, w ramach poprawy gospodarki wodno-ściekowej w gminie, w bieżącym roku ma zostać wybudowany wodociąg w Borowskim Lesie za kwotę 240 tysięcy złotych.

W budżecie gminy Sorkwity zaplanowano także 400 tysięcy z przeznaczeniem na modernizację oświetlenia.

– Chcemy także przeprowadzić modernizację oświetlenia ulicznego na terenie całej gminy. Aktualnie analizujemy dokumenty audytu energetycznego oświetlenia ulicznego przeprowadzonego w naszej gminie. Wybierzemy najlepsze rozwiązanie, ale już teraz wiemy, że realizacja projektu modernizacji może przynieść aż 75 procent oszczędności w porównaniu do sytuacji obecnej – mówi Józef Maciejewski, wójt gminy Sorkwity.

W tegorocznych planach budżetowych gminy znajduje się także zagospodarowanie części nabrzeża jeziora Lampackiego w Sorkwitach. W tym miejscu ma powstać teren rekreacyjny z alejkami, oświetleniem, a także parkingiem. Szacunkowy koszt inwestycji to około 0,5 mln zł.

Samorząd zamierza również przeprowadzić szereg drobniejszych remontów i modernizacji, m.in. termomodernizację świetlicy wiejskiej w Gizewie, modernizację ogrzewania świetlicy w Rozogach, przebudowę dachu budynku OSP w Rybnie, a także budowę pomostów w Rozogach, Kozłowie i Borowem.

Piotr Piercewicz

Książki i projekty edukacyjne

podnoszące kompetencje procesowe

Adwokat
Diabła

Iain Morley
Adowkat Diabła Kup książkę Kup audiobook

Na końcu
świata

Wawrzyniec Siedlecki
Na końcu świata Kup książkę

Na końcu świata
czyli Afryka dzika

Wawrzyniec Siedlecki
Na końcu świata czyli Afryka dzika Kup książkę Kup audiobook

Przygody
Belli

Lillienne Golc
Przygody Belli Kup książkę

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Sonda

Czy weźmiesz udział w tegorocznych wyborach samorządowych

X Zamknij
X Zamknij