W ramach naszego cyklu prezentującego budżety i inwestycje poszczególnych samorządów z powiatu mrągowskiego dziś zaglądamy do gminy Sorkwity, dla której najważniejszymi tegorocznymi inwestycjami będzie dokończenie budowy hali sportowej przy szkole w Zyndakach oraz budowa kanalizacji w Pustnikach.

Budżet gminy Sorkwity na 2018 rok sięga kwoty 21 milionów złotych. Różnica w dochodach i wydatkach wynosi 550 tysięcy złotych, a deficyt w tej kwocie ma zostać pokryty z kredytu. Wysokość dochodów i wydatków w budżecie sorkwickiego samorządu od kilku lat utrzymuje się na podobnym, stabilnym poziomie. Wydatki inwestycyjne mają w tym roku sięgnąć kwoty 1,7 mln zł.

Gmina Sorkwity prowadzi obecnie jedną z największych i najważniejszych inwestycji ostatnich lat, czyli budowę hali sportowej przy Szkole Podstawowej w Warpunach z siedzibą w Zyndakach. Prawdopodobnie w kwietniu nastąpi zakończenie tej inwestycji i oddanie hali do użytku. Na ten cel w bieżącym roku gmina Sorkwity przeznaczy 690 tysięcy złotych, a wartość całości prowadzonej od roku inwestycji zamknie się w kwocie 3 mln zł. Dodatkowo gmina wykona remont drogi przy szkole.

Najbardziej kosztowną inwestycją gminy będzie budowa kanalizacji sanitarnej w Pustnikach, która ma ruszyć w 2019 roku. Gotowa jest już dokumentacja, a gmina przygotowuje się do aplikowania o unijne dofinansowanie. Według kosztorysu na ten cel będzie trzeba przeznaczyć 1,2 mln zł. Dodatkowo, w ramach poprawy gospodarki wodno-ściekowej w gminie, w bieżącym roku ma zostać wybudowany wodociąg w Borowskim Lesie za kwotę 240 tysięcy złotych.

W budżecie gminy Sorkwity zaplanowano także 400 tysięcy z przeznaczeniem na modernizację oświetlenia.

– Chcemy także przeprowadzić modernizację oświetlenia ulicznego na terenie całej gminy. Aktualnie analizujemy dokumenty audytu energetycznego oświetlenia ulicznego przeprowadzonego w naszej gminie. Wybierzemy najlepsze rozwiązanie, ale już teraz wiemy, że realizacja projektu modernizacji może przynieść aż 75 procent oszczędności w porównaniu do sytuacji obecnej – mówi Józef Maciejewski, wójt gminy Sorkwity.

W tegorocznych planach budżetowych gminy znajduje się także zagospodarowanie części nabrzeża jeziora Lampackiego w Sorkwitach. W tym miejscu ma powstać teren rekreacyjny z alejkami, oświetleniem, a także parkingiem. Szacunkowy koszt inwestycji to około 0,5 mln zł.

Samorząd zamierza również przeprowadzić szereg drobniejszych remontów i modernizacji, m.in. termomodernizację świetlicy wiejskiej w Gizewie, modernizację ogrzewania świetlicy w Rozogach, przebudowę dachu budynku OSP w Rybnie, a także budowę pomostów w Rozogach, Kozłowie i Borowem.

Piotr Piercewicz


Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze  

# Dillon (IP: 42.189.*.171) 2019-01-18 20:39
I seriously love your website.. Very nice colors u=80761]best
place to buy generic viagra online
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować

Sonda

Czy weźmiesz udział w tegorocznych wyborach samorządowych

Tak - 87.1%
Nie - 10.5%
Nie podjąłem(-ęłam) decyzji - 1.8%

Głosów ogółem: 171
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: marzec 2, 2018
X Zamknij
X Zamknij