W Domu Seniora w Mrągowie swoje miejsce na spokojną jesień życia miało znaleźć nawet czterdziestu pensjonariuszy. Miało… bo, jak poinformował nas mrągowski magistrat, temat upadł z powodów formalnych. Obecnie miasto wdraża natomiast projekt mieszkań chronionych. W nich zamieszkać będzie mogło jedynie kilkunastu mieszkańców i to nie tylko seniorów.

Dom Seniora w Mrągowie miał powstać w budynku plebanii parafii bł. Honorata Koźmińskiego. Miał być szansą na spokojną starość dla czterdziestu seniorów, którzy mieli zamieszkać na 600 metrach kw. O sprawie pisaliśmy już w 2014 roku, kiedy projekt był na etapie podpisywania dokumentów. Po ponad trzech latach okazuje się, że na planach się skończy, bo na drodze inwestycji stanęły względy formalne.

– W prognozie finansowej na lata 2016-2020 miały być zabezpieczone środki unijne na dofinansowanie tzw. „srebrnej gospodarki”, czyli przedsięwzięć związanych z działaniami na rzecz seniorów. Ostatecznie okazało się, że takiego rozwiązania nie będzie. Wybudowanie ze środków własnych miasta takiej placówki nie było uzasadnione ze względu na niekorzystne obecnie przepisy i brak finansowania – tłumaczy burmistrz Mrągowa Otolia Siemieniec.

Mimo podjemowanych prób, Domu Seniora w Mrągowie nie udało się stworzyć, a w budynku po byłej Szkole Rolniczej funkcjonują obecnie Warsztaty Terapii Zajęciowej. Seniorzy z Mrągowa nadal kierowani są do Domów Opieki m.in. w Kętrzynie, Mikołajkach, Giżycku, Olsztynie, Szczytnie czy Węgorzewie. W budżecie miasta na 2018 rok na dofinansowywanie pobytu seniorów przeznaczono kwotę 700 tys. zł.

Mrągowo starzeje się nie od dziś

Z danych, jakie otrzymaliśmy z Ewidencji Ludności Urzędu Miasta w Mrągowie wynika, że prawie 40% naszych mieszkańców (meldunki stałe) to osoby w wieku 50 lat i więcej, jest ich 8379. Co więcej, ubiegły rok Mrągowo zakończyło z ujemnym przyrostem naturalnym (-2,12%). Dane pokazują, że nasze miasto odnotowuje przyrost naturalny na minusie już od dobrych kilku lat.

 

Wzrastająca liczba seniorów wydaje się wymuszać na władzach Mrągowa działania związane ze „srebrną gospodarką”, która mogłaby podnieść jakość życia tej grupy społecznej.

Potrzeba rozwoju „srebrnej gospodarki” rośnie

Władze miasta robią mały krok w stronę seniorów i planują stworzyć mieszkania chronione, w których będą mogli zamieszkać mieszkańcy z trudną sytuacją życiową, pobyt może być przyznany także ze względu na wiek, niepełnosprawność lub chorobę.

– Rząd zaproponował finansowe wsparcie utworzenia mieszkań chronionych. W związku z taką ofertą podjęliśmy z radnymi decyzję o zgłoszeniu wniosku na realizację takiego zadania dla mieszkańców, którzy kwalifikują się do pomocy dziennej, głównie opiekuńczej. W pierwszej kolejności przygotowujemy mieszkanie o 4-5 pokojach, z zapleczem socjalnym i sanitarnym. Jeśli funkcjonowanie takich mieszkań da pozytywny rezultat będziemy tworzyć następne – mówi Otolia Siemieniec.

Każda grupa społeczna może i powinna być aktywna, bo to pozwala dłużej zachować nas w dobrym samopoczuciu i zdrowiu, powiedziała nam Otolia Siemieniec. W tym celu w budynku po Warsztatach Terapii Zajęciowej przy ulicy Sienkiewicza ma powstać Klub Seniora Plus. Będzie to szansa na aktywizację mieszkańców w wieku 50 plus.

– Złożyliśmy wniosek o dofinansowanie z Programu Wieloletniego Klub „Senior+” na dostosowanie pomieszczeń i ich wyposażenie. Klub będzie funkcjonował w systemie dziennym i będzie mogło tam przebywać jednorazowo 50 seniorów, którzy będą mieć do dyspozycji pięć pracowni, w tym kuchnię z możliwością przygotowywania posiłków, salę rekreacyjno-rehabilitacyjną oraz miejsce spotkań – dodaje burmistrz Mrągowa.

Przypomnijmy, że w trakcie remontu i przebudowy na Mrągowskie Centrum Aktywności Lokalnej jest budynek na terenie byłej jednostki wojskowej, o czym już pisaliśmy. Urząd Miejski przystąpił do pilotażowego programu wdrażania usług teleopieki, o tej sprawie także mogliście przeczytać na naszych łamach.

Marlena Bieleninik


Dodaj komentarz:

18 Mrongoville - imprezy

Sonda

Czy jesteś zadowolona(y) z obecnych wydarzeń w radzie miasta i powiatu?

Nie, te zmiany niczego nie wnoszą - 80.8%
Tak, to są zmiany na lepsze - 13.1%
Nie mam zdania na ten temat - 6.2%

Głosów ogółem: 130
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: październik 20, 2019
X Zamknij
X Zamknij