W Domu Seniora w Mrągowie swoje miejsce na spokojną jesień życia miało znaleźć nawet czterdziestu pensjonariuszy. Miało… bo, jak poinformował nas mrągowski magistrat, temat upadł z powodów formalnych. Obecnie miasto wdraża natomiast projekt mieszkań chronionych. W nich zamieszkać będzie mogło jedynie kilkunastu mieszkańców i to nie tylko seniorów.

Dom Seniora w Mrągowie miał powstać w budynku plebanii parafii bł. Honorata Koźmińskiego. Miał być szansą na spokojną starość dla czterdziestu seniorów, którzy mieli zamieszkać na 600 metrach kw. O sprawie pisaliśmy już w 2014 roku, kiedy projekt był na etapie podpisywania dokumentów. Po ponad trzech latach okazuje się, że na planach się skończy, bo na drodze inwestycji stanęły względy formalne.

– W prognozie finansowej na lata 2016-2020 miały być zabezpieczone środki unijne na dofinansowanie tzw. „srebrnej gospodarki”, czyli przedsięwzięć związanych z działaniami na rzecz seniorów. Ostatecznie okazało się, że takiego rozwiązania nie będzie. Wybudowanie ze środków własnych miasta takiej placówki nie było uzasadnione ze względu na niekorzystne obecnie przepisy i brak finansowania – tłumaczy burmistrz Mrągowa Otolia Siemieniec.

Mimo podjemowanych prób, Domu Seniora w Mrągowie nie udało się stworzyć, a w budynku po byłej Szkole Rolniczej funkcjonują obecnie Warsztaty Terapii Zajęciowej. Seniorzy z Mrągowa nadal kierowani są do Domów Opieki m.in. w Kętrzynie, Mikołajkach, Giżycku, Olsztynie, Szczytnie czy Węgorzewie. W budżecie miasta na 2018 rok na dofinansowywanie pobytu seniorów przeznaczono kwotę 700 tys. zł.

Mrągowo starzeje się nie od dziś

Z danych, jakie otrzymaliśmy z Ewidencji Ludności Urzędu Miasta w Mrągowie wynika, że prawie 40% naszych mieszkańców (meldunki stałe) to osoby w wieku 50 lat i więcej, jest ich 8379. Co więcej, ubiegły rok Mrągowo zakończyło z ujemnym przyrostem naturalnym (-2,12%). Dane pokazują, że nasze miasto odnotowuje przyrost naturalny na minusie już od dobrych kilku lat.

 

Wzrastająca liczba seniorów wydaje się wymuszać na władzach Mrągowa działania związane ze „srebrną gospodarką”, która mogłaby podnieść jakość życia tej grupy społecznej.

Potrzeba rozwoju „srebrnej gospodarki” rośnie

Władze miasta robią mały krok w stronę seniorów i planują stworzyć mieszkania chronione, w których będą mogli zamieszkać mieszkańcy z trudną sytuacją życiową, pobyt może być przyznany także ze względu na wiek, niepełnosprawność lub chorobę.

– Rząd zaproponował finansowe wsparcie utworzenia mieszkań chronionych. W związku z taką ofertą podjęliśmy z radnymi decyzję o zgłoszeniu wniosku na realizację takiego zadania dla mieszkańców, którzy kwalifikują się do pomocy dziennej, głównie opiekuńczej. W pierwszej kolejności przygotowujemy mieszkanie o 4-5 pokojach, z zapleczem socjalnym i sanitarnym. Jeśli funkcjonowanie takich mieszkań da pozytywny rezultat będziemy tworzyć następne – mówi Otolia Siemieniec.

Każda grupa społeczna może i powinna być aktywna, bo to pozwala dłużej zachować nas w dobrym samopoczuciu i zdrowiu, powiedziała nam Otolia Siemieniec. W tym celu w budynku po Warsztatach Terapii Zajęciowej przy ulicy Sienkiewicza ma powstać Klub Seniora Plus. Będzie to szansa na aktywizację mieszkańców w wieku 50 plus.

– Złożyliśmy wniosek o dofinansowanie z Programu Wieloletniego Klub „Senior+” na dostosowanie pomieszczeń i ich wyposażenie. Klub będzie funkcjonował w systemie dziennym i będzie mogło tam przebywać jednorazowo 50 seniorów, którzy będą mieć do dyspozycji pięć pracowni, w tym kuchnię z możliwością przygotowywania posiłków, salę rekreacyjno-rehabilitacyjną oraz miejsce spotkań – dodaje burmistrz Mrągowa.

Przypomnijmy, że w trakcie remontu i przebudowy na Mrągowskie Centrum Aktywności Lokalnej jest budynek na terenie byłej jednostki wojskowej, o czym już pisaliśmy. Urząd Miejski przystąpił do pilotażowego programu wdrażania usług teleopieki, o tej sprawie także mogliście przeczytać na naszych łamach.

Marlena Bieleninik


Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze  

# masur observer (IP: 5.172.*.120) 2018-02-04 10:55
Dziwię się władzom miasta, że postawiły na współpracę z Caritasem zamiast samemu zająć się sprawą. Przypomnę, że miasto posiadało odpowiedni obiekt, był to budynek po izbie chorych na terenie byłej jednostki wojskowej, budynek od chwili wybudowania służył celom opieki medycznej, wiec jak najbardziej po przystosowaniu (np. windy) mógłby stać się domem seniora. Miasto było właścicielem tego budynku od chwili likwidacji jednostki wojskowej, przez wiele lat próbowało go sprzedać, dopiero w ubiegłym roku doszło do sprzedaży, lecz zabytkowy obiekt dalej niszczeje.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# yyy (IP: 89.229.*.168) 2018-02-03 21:52
Pani Burmistrz przed wyborami łapie się każdej szansy żeby podkupić wyborców, tak było z Domem Seniora przed poprzednimi wyborami samorządowymi.. . już za kilka miesięcy wyborcy zdecydują czy Pani Burmistrz dalej będzie pełnić tę funkcję... chyba przez swoją pensję 12 000 miesięcznie jako burmistrz i jeszcze 6 000 emerytury zapomniała, że są w mieście naprawdę potrzebujący seniorzy
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Witold (IP: 89.229.*.2) 2018-02-03 13:30
Starzenie się polskiego społeczeństwa to problem ogólnokrajowy, a nie mrągowski. W 1990 roku w Polsce było 11 mln dzieci dzieci i młodzieży do 17 roku życia. W 2017 roku już tylko 6,9 mln. W mieście zrobiono dużo aby poprawiać warunki życia, nie tylko seniorom. Dużo się buduje mieszkań i nowych zakładów z miejscami pracy. Miasto buduje obecnie budynek 20 lokalowy na Kolejowej i wiosną ruszy budowa kolejnego. Takie mieszkania pozwolą pozostać potrzebującym wsparcia w Mrągowie zamiast trafiać do DPS.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Do redakcji (IP: 89.229.*.1) 2018-02-03 12:42
Wasz artykuł daje dużo do myślenia ale ta reklama pod artykułem zamknęła ten artykuł. Mieszkania chronione klub seniora i na deser dom pogrzebowy. Mam nadzieję że nikt z emerytów tego nie czyta bo .... Bravo Wy
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Luki (IP: 164.127.*.186) 2018-02-02 21:52
Miasto powinno myśleć żeby ściągać do miasta ludzi młodych z okolicznych wiosek a nie inwestować w seniorów. Sorry ale żeby się rozwijać nam nie są potrzebni emeryci bo oni tylko biorą a już nic nie dają. Życie jest okrutne każdy z nas się starzeje ale bez inwestycji w młodych takich co będą chcieli tu żyć i pracować Mrągowo nie przetrwa i za 20 lat będzie się sypać:((((
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Insomnia (IP: 83.9.*.120) 2018-02-03 14:13
Ile masz lat?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# ciekawy (IP: 188.146.*.27) 2018-02-02 10:47
Ja to w ogóle uważam, że Miasto powinno postawić na całą turystykę geriatryczną wzorem Ciechocinka. W sezonie wystarczy się przejść promenadą i można dostrzec, że więcej turystów spacerujących jest w wieku bliżej emerytalnym niż młodzieżowym. Młodego turystę raczej się nie ściągnie przez brak dostępu do wielkich jezior mazurskich, za to starszego już jak najbardziej, bo miasto jest spokojne. Umożliwić odpowiednim inwestorom na zainwestowanie w sanatoria, wydzielić nowy plan miejscowy. Świetne miejsce jest na wylocie na Kętrzyn w parku Słowackiego, zresztą było tam kiedyś Sanatorium, ale spłonęło. Zagospodarować tamto miejsce, wydzielić ścieżki, na uboczu miasta, blisko 2 jeziora. Powietrze mamy jedno z czystszych w Polsce to dlaczego z tego nie korzystać, a zawsze seniorzy zostawili by trochę pieniędzy, a takie sanatorium działa cały rok i nie jest uzależnione od pogody.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Katarzyna (IP: 89.229.*.223) 2018-02-20 21:23
Brawo. Popieram. Bardzo miło. W końcu rzeczowy, kulturalny i sensowny komentarz.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Insomnia (IP: 83.6.*.106) 2018-02-02 10:23
Taki dom powinien być priorytetem dla miasta, wobec obecnych wskaźników demograficznych . Radni i inni na stołkach prędzej czy później będą seniorami, nie kazdy będzie mógł liczyć na opiekę dzieci które już dawno siedzą za granicą i ewentualnie sypna kasą, ale nie pomogą fizycznie. Wszystkich nas czeka starość i juz teraz miasto powinno się na to przygotować.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Zmiana (IP: 94.254.*.23) 2018-02-02 09:13
Ta otolka niech spada ze stolka bo czyni samo zlo...buuuuuuu .
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
Kupię dom

Sonda

Czy weźmiesz udział w tegorocznych wyborach samorządowych

Tak - 87.1%
Nie - 10.5%
Nie podjąłem(-ęłam) decyzji - 1.8%

Głosów ogółem: 171
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: marzec 2, 2018
X Zamknij
X Zamknij