Kontynuujemy nasz cykl związany z analizą planów budżetowych samorządów z terenu powiatu mrągowskiego. Wcześniej prezentowaliśmy główne założenia i inwestycje planowane przez powiat, a dziś czas na Miasto Mrągowo. Budżet mrągowskiego samorządu na 2018 rok wynosi 92,5 mln zł.

W tym roku miasto zaplanowało dochody i wydatki na niemal identycznym poziomie. Dochody według przyjętego w grudniu budżetu wyniosą 92 512 302 zł, w tym dochody bieżące w wysokości 85 367 152 zł oraz dochody majątkowe w wysokości 7 145 150 zł. Z kolei wydatki mają wynieść 92 661 178 zł, w tym wydatki bieżące w wysokości 81 284 470 zł i wydatki majątkowe w wysokości 11 376 708 zł.

Miasto planuje wydać 11,2 mln zł na inwestycje, co w porównaniu do roku 2017 stanowi wzrost wydatków na inwestycje o ponad 40 %.

Co w planach inwestycyjnych?

Lista inwestycji przewidzianych na 2018 rok na terenie miasta jest dość obszerna. Realizacja części z nich rozłożona jest także na kolejne lata.

Miasto w 2018 roku chce zakończyć m.in. prowadzoną już inwestycję adaptacji budynku po byłym magazynie uzbrojenia na budynek Mrągowskiego Centrum Aktywności Lokalnej (3,6 mln zł).

Rok 2018 przyniesie także przełom w planie budowy Mazurskiej Pętli Rowerowej, na którą miasto ma przeznaczyć w kolejnych latach łącznie 4,5 mln zł. W planach jest także rozpoczęcie termomodernizacji budynku Szkoły Podstawowej Nr 1 za łączną kwotę 3,2 mln zł oraz remont w budynku, a także przebudowa boisk przy Szkole Podstawowej Nr 4 (740 tys. zł).

W tym roku ma się także zakończyć budowa budynku wielorodzinnego przy ulicy Kolejowej. Wkrótce po zakończeniu tej inwestycji rozpocznie się budowa drugiego budynku z przeznaczeniem na mieszkania komunalne.

Drogi, park i amfiteatr

W budżecie znalazły się także inwestycje drogowe. W przypadku uzyskania dofinansowania z „Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016 – 2019”, miasto wybuduje kolejny łącznik do mrągowskiej obwodnicy oraz wyremontuje ulicę Krasińskiego, Orzeszkowej i Plac Słowackiego.

W 2018 roku rozpocznie się także inwestycja dotycząca przebudowy mrągowskiego amfiteatru. Zyska na tym także ulica Jaszczurcza Góra, przy której powstaną parkingi i nowa infrastruktura. Na ten cel miasto przeznaczy blisko 3 mln zł, z czego 2,45 mln zł ma pochodzić z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury.

Z większych inwestycji warto także wymienić zagospodarowanie Parku Sikorskiego. W ciągu dwóch lat na ten cel ma zostać wydane ponad 3 mln zł.

Budżet obywatelski

Bieżący rok jest kolejnym, w którym realizowane będą projekty w ramach Mrągowskiego Budżetu Obywatelskiego. Dzięki MBO powstanie m.in. mrągowski parkour park oraz plac zabaw na osiedlu Ptasim. Mieszkańcy wybrali także projekt estetyzacji osiedla Nikutowo, który będzie realizowany jako trzecie zadanie inwestycyjne z MBO.

Piotr Piercewicz


Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze  

# Daniel (IP: 94.254.*.21) 2018-03-30 10:41
Co z Ul.Mazurska..?? ? Kiedy to wreszcie ruszy...? Ilez mozna czekac to jakas paranoja....
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# mieszkaniec (IP: 83.9.*.4) 2018-02-21 08:42
A co z uliczką przy Wojska Polskiego i jej odwodnieniem?Pr oblem niemal 20-letni
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Jan (IP: 83.6.*.23) 2018-02-13 19:15
A co z wykonaniem budżetu i zadań za 2017 r.zagospodarowa nie placu przy ulicy Mazurskiej i Moniuszki?czeka my
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Maja (IP: 89.229.*.175) 2018-02-01 19:53
Nie rozumiem dlaczego budżet obywatelski przysługuje rodzima którym nie chce się pracować! Mam dwoje dzieci ,42 lata,21 lat pracy ,zasiku rodzimego w życiu nie dostałam bo przekroczyłam 0,30 groszy na osobę .Nie miałam gdzie mieszkać więc wzięłam kredyt mieszkaniowy tak jak większość obywateli. Nikt nie pytał czy pani pomóc czy starcza od 10 tego do 10tego, teraz mamy 500 plus firmy poszukują
pracownika !! A my dajemy mieszkania ludziom którzy pracują !!! Niech się ogarną znam małżeństwo które mieszka w tak zwanym "Krakanie" obok Pksu.Maz od zawsze pracuję w Mleczarni zoma ma etat ma Policji jedno dziecko... I budżet obywatelski dba o takich ludzi.
Jest też małżeństwo mąż w Anglii od kilku lat żona pracuje dwoje dzieci jedno już pełnoletnie i oczywiście budżet obywatelski dba o taką rodzinę. głupota głupota głupota
Niech Pani Burmistrz pomyśli o innych obuwatelach ,porobi np.parkingi oświetlenie na ulicy Skłodowskiej , śmietniki na mieście ,imprezy dla ludzi tak jak było 20 lat temu .
Mozna mnożyć i mnożyć. Wesprzeć biznes Mrągowski ..Ale po co Biskupiec ma pierwszeństwo(w ywuz nieczystości z miasta) itp... Ale dom widać i jest się czym hwalic. Brawo Brawo Brawo Pani Burmistrz
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Daniela (IP: 89.231.*.45) 2018-01-23 18:09
Ciekawa jestem kiedy rozpocznie sie obiecywany chyba z 2 lata temu przez P.Burmistrz remont ul.Konopnickiej . Od ponad 40 lat borykamy sie z brakiem chodnikow Piesi jak rowniez dzieci i matki z wozkami lawiruja miedzy jadacymi samochodami. Chodniki kilkanascie lat temu wybudowali wlasciciele posesji.Kazdy zrobil chodnik tak jak potrafil i za tyle srodkow finansowych ile posiafal.Nikt z miasta przez ponad 40 lat nie interesowal sie ta ulica. Nie mieszka tu nikt wazny z wlojazy miasta moze dlatego...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Hanna (IP: 89.229.*.58) 2018-01-23 15:26
Pytam po co są te karty seniora !!! Do Pana Weglerskiego jak żadnych rabatów nie daje wiem bo jak upomniałam się to bardzo brzydko potraktowano nas To dla jego firmy reklama że taki DOBRY!!!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Witek (IP: 89.229.*.251) 2018-01-22 21:28
A może coś z programu mieszkanie+ ?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Mateusz (IP: 37.47.*.215) 2018-01-23 08:18
A po co lepiej budowac komunalne mieszkania i rozdawac je dla kwiatu mragowskiego połświatka, a potem dziwic sie czemu to w Mragowie rodzi sie mniej dzieci. W miescie nie robi sie nic dla mlodych ludzi, ktorzy są przyszłościa naszego regionu. Na amfiteatr nie chodze bo mnie niestac na bilety, mimo tego ze oboje z żona pracujemy. Zamiast wykladac kolej miliony w amifiteatr lepiej by dolozyc te pieniadze do któregoś przeczkol na nowe grupy żłobkowe czy przedszkolne.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Witold (IP: 89.229.*.2) 2018-01-22 20:48
Ulica Lubelska i Przemysłowa to drogi wojewódzkie, na które przebudowę, za ponad 8 mln zł, jest już projekt z pozwoleniem na budowę . Zarząd województwa planuje rozpocząć inwestycję w tym roku i realizować ją etapami w latach kolejnych z udziałem finansowym Miasta i Powiatu. Miasto zadeklarowało już swój udział, nie określił się jeszcze Zarząd i Rada Powiatu.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Andrzej (IP: 31.135.*.18) 2018-01-22 18:31
Burmistrzowa w sprawie ul. Lubelskiej to już nie ma nawet zwykłego ludzkiego wstydu. Jak się patrzy na te młode matki z wózkami , to się wstydzę za takiego burmistrza.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# GRZEGORZ (IP: 87.205.*.121) 2018-01-22 12:45
A co z ul. LUBELSKĄ i okolicznymi dalej nic
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# xyz (IP: 95.160.*.217) 2018-01-22 19:10
DOKŁADNIE !! LUBELSKA I PRZEMYSŁOWA AŻ SMUTNO PATRZEĆ ! I BRAK OŚWIETLENIA NA DRODZE JAK SIE IDZIE MIEDZY ADAMSEM A LEŚNĄ DROGĄ ILE JUŻ LAT I ILE JESZCZE TRZEBA BEDZIE CZEKAĆ ??!!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Gwiazdor (IP: 89.229.*.149) 2018-01-22 12:06
Będą wreszcie siedziska w amfiteatrze z oparciami?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
EcoJazda

Sonda

Czy weźmiesz udział w tegorocznych wyborach samorządowych

Tak - 87.1%
Nie - 10.5%
Nie podjąłem(-ęłam) decyzji - 1.8%

Głosów ogółem: 171
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: marzec 2, 2018
X Zamknij
X Zamknij