W ubiegłym roku w Mrągowie urodziło się 165 maluchów, to o ponad siedemdziesiąt mniej niż jeszcze siedem lat temu. Z roku na rok obserwujemy coraz mniej narodzin i jest to już stała tendencja. O powody postanowiliśmy zapytać mieszkańców naszego miasta.

Miniony rok w naszym mieście został zamknięty nie robiącą wrażenia liczbą 165. urodzeń. Wśród nowych mieszkańców Mrągowa prym wiodły dziewczynki – było ich 86, chłopców urodziło się 79.

Z danych, jakie otrzymaliśmy z Ewidencji Ludności Urzędu Miasta w Mrągowie wynika, że tendencja spadkowa utrzymuje się już od kilku lat. W 2010 roku przywitaliśmy na świecie 237. maluchów, a w 2017 było ich zaledwie 165.


Urodzenia w Mrągowie w latach 2010-2017

 

Dlaczego w Mrągowie rodzi się coraz mniej dzieci? Posłuchajcie naszej sondy z mieszkańcami, których zapytaliśmy o powody takiego stanu rzeczy.

Sprawdziliśmy, jaka jest moda na imiona w przypadku nowych mieszkańców Mrągowa. I tak w przypadku chłopców w ubiegłym roku królowali Antoni i Ignacy, a wśród dziewczynek najbardziej popularne były Maria i Maja. Nadal na topie są też Julie, Igi, Zofie i Zuzanny. Wielu z Was wybiera też takie imiona jak Piotr i Wiktor.

Na chwilę obecną w Mrągowie na stałe zameldowanych jest tylko 21 226 mieszkańców. To o prawie tysiąc mniej niż w 2009 roku. Niestety także bilans przyrostu naturalnego jest ujemny. W ubiegłym roku było więcej zgonów (210) niż urodzeń (165).

Marlena Bieleninik


Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze  

# Dorota (IP: 159.205.*.20) 2018-02-08 11:38
Wielu młodych wyjeżdża za granicę z prostego powodu - łatwiej o własne 4 ściany. U nas kokosy za wynajem, a na gminne szans brak....
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Wojtek (IP: 109.76.*.89) 2018-01-20 05:05
Porodówka wygląda jak by jeszcze Niemcy ją stawiali a Polacy nic w niej nie remontowali . Personel okropny NIE kompetentny tylko mordę potrafi drzeć . Poród to przeżycie dla kobiety a nie niepotrzebny stres . A w Biskupcu wyremontowane i w miłej atmosferze pełna kultura . W Mrągowie tak się zachowuje personel jak by za kare tam pracował a pacjenta traktuje się jak śmiecia . POWINNI ZAMKNĄĆ TEN SZPITAL BO LECZYĆ TO TAM PSA BYM NIE DAŁ .
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Witch (IP: 5.60.*.166) 2018-01-19 17:32
Bardziej im sie opłaca rodzić za granicą ;)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Paweł (IP: 31.135.*.18) 2018-01-18 19:15
Może babcia Siemieńcowa ma Wam pokazać jak się to robi ...... Do roboty a nie tylko na wsparcie od miasta czekanie.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Joanna (IP: 5.60.*.102) 2018-01-18 16:29
Bylam wśród rodzących w Mrągowie w 2017r i uważam, że personel jest profesjonalny, życzliwy, pomocny. Zarówno lekarze, jak i położne. Sala porodowa, jak i sale poporodowe może i są stare, nie dają intymności, ale ludzie, którzy tam pracują ratują sytuację. Nie wyobrażam sobie rodzić gdzieś indziej.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Jowita (IP: 37.47.*.223) 2018-01-18 15:43
Mi również odradzano Mrągowo i rodziłam w Kętrzynie.A dlaczego?Przede wszystkim ze względu na salę porodową.Jest "wieloosobowa". Rodząc chce się mieć prywatność.Jest również sala do porodów rodzinnych ale podobno zepsute łóżko (od dłuższego czasu! I nie wiadomo ile w tym prawdy bo sala znajduje się na drugim końcu i podejrzewam że to lenistwo)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Antysocjalista (IP: 83.9.*.52) 2018-01-18 15:39
Trzeba zaorać socjalizm,a problem sam zniknie.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Młoda Mama (IP: 89.229.*.4) 2018-01-18 15:28
Ja niedawno rodziłam......w Olsztynie. Jeszcze na początku ciąży ostrzegłam rodzinę żeby w razie czegoś wieźli mnie do Olsztyna lub Biskupca. Kategorycznie zastrzegłam że ze szpitalem w Mrągowie nie chcę mieć nic wspólnego. Może i czysto, może i dobrze karmią ,ale lekarze........ pożal się. Gdyby ewentualnie pracowałaby tam doktor Pomiećko to rozważyłabym wtedy możliwość rodzenia w szpitalu w Mrągowie. Ale bez niej to nie było mowy abym się tam położyła.
Pozdrawiam.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# JA (IP: 89.229.*.117) 2018-01-18 13:42
Albo młodzi wyjechali, albo dzieci rodzą się w Biskupcu i Olsztynie , bo nasz szpital jest taki sobie.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Joasia (IP: 5.172.*.54) 2018-01-18 13:27
Bo kobiety jeżdżą rodzić do Biskupca, Olsztyna i Kętrzyna.
Do szpitala mrągowskiego strach zaglądać.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Monika (IP: 80.187.*.238) 2018-01-18 13:17
Nikt nie wspomnial o szpitalach. O opiece. Dlaczego wiekszosc osob chodzi prywatnie i wydaje kase nie dosc, ze na podatki, to i na opieke prywatna? Bo lekarze chca wiecej. Dziecko z zapaleniem oskrzeli a lekarka mowi, zdrowe dziecko, co Pani chce. Dobrze, ze rodzice obserwowali i uparli sie jechac na pogotowie z maluszkiem...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować

Sonda

Czy weźmiesz udział w tegorocznych wyborach samorządowych

Tak - 87.1%
Nie - 10.5%
Nie podjąłem(-ęłam) decyzji - 1.8%

Głosów ogółem: 171
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: marzec 2, 2018
X Zamknij
X Zamknij