Nowy Rok niesie za sobą wiele zmian, te nie ominą także świeżo upieczonych kierowców. O to co może grozić za zbyt szybką jazdę, jakie będą ograniczenia w okresie próbnym i kto będzie musiał przejść kurs doszkalający zapytaliśmy Macieja Dzimidowicza – instruktora jazdy z Mrągowa.

Poruszanie się z zielonym listkiem, ograniczenia prędkości, zakaz pracy w charakterze kierowcy, kurs doszkalający, okres próbny – to zmiany, które od 4 czerwca 2018 r. czekać będą na młodych kierowców. Postanowiliśmy przybliżyć Wam ten temat, pytając bezpośrednio u źródła. O zmianach w funkcjonowaniu nowicujszy na drogach rozmawialiśmy z Maciejem Dzimidowiczem, instruktorem jazdy z Mrągowa.

Dwa lata próby

Obecnie młodzi kierowcy po otrzymaniu prawa jazdy mogą jechać wszędzie tam, gdzie ich „koła poniosą”, praktycznie bez żadnych ograniczeń. To się ma jednak zmienić. Pierwszą nowością, którą na własnej skórze odczują młodzi kierowcy będzie dwuletni okres próbny. W tym czasie osoby, które dostaną po raz pierwszy prawo jazdy będą musiały liczyć się z pewnymi ograniczeniami i obowiązkami.

Szkolenia to dobrego początek?

Kurs doszkalający i szkolenie praktyczne to zmiany idące w dobrym kierunku. Młodzi kierowcy będą mieć obowiązek zaliczenia obu między 4. a 8. miesiącem od dnia odebrania prawa jazdy. Kurs doszkalający będzie 2-godziną teorią z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego. Z kolei szkolenie praktyczne ma polegać na doskonaleniu jazdy w warunkach ekstremalnych na mokrej nawierzchni.

– Moim zdaniem jedna godzina takich zajęć to stanowczo za mało, by nauczyć, można jedynie pokazać i uświadomić – tłumaczy Maciej Dzimidowicz. – Normalnie takie zajęcia, które obowiązkowo przechodzą kandydaci na instruktorów i egzaminatorów odbywają się w cyklu 6-8 godzinnym.

Będzie to godzina praktycznych ćwiczeń z instruktorem w Ośrodku Doskonalenia Technik Jazdy. W przypadku przyszłych kierowców z Mrągowa będzie to oznaczać dłuższą podóż. Jak przekazał nam Maciej Dzimidowicz, na dzień dzisiejszy dwa najbliższe ośrodki są w Mławie i w Pszczółkach koło Gdańska.

– Oznacza to, że młody kierowca z Mrągowa będzie musiał ponieś nie tylko koszt szkolenia, ale także dojazdu na miejsce. Do tego dochodzi czas podróży, dlatego liczymy na to, że do października WORD Olsztyn otworzy, będący obecnie w przygotowaniu, Ośrodek Doskonalenia Technik Jazdy.

Za kurs doszkalający zapłacimy 100 zł, a za szkolenie w warunkach ekstremalnych 200 zł.

Młody kierowco, noga z gazu!

Młodych kierowców będą obowiązywać bardziej rygorystyczne ograniczenia prędkości - nie będą oni mogli przekraczać prędkości 50 km/h na obszarze zabudowanym, 80 km/h poza obszarem zabudowanym oraz 100 km/h na autostradzie i drodze ekspresowej dwujezdniowej. Ustalone przez ustawodawce dodatkowe ograniczenia dla kierowców bez doświadczenia za kółkiem mają wpłynąć na zwiększenie bezpieczeństwa na drogach, ale czy odniosą oczekiwany skutek?

– Sądzę, że zarówno młodzi, jak i doświadczeni kierowcy często zapominają, że ktoś na nich czeka w domu, potwierdzają to moje codzienne obserwacje na drogach – przyznaje Maciej Dzimidowicz. – Czy ograniczenie prędkości dla nowych kierowców odniesie pozytywny skutek? Trudno ocenić, bo myślenie i odpowiedzialność są ważniejsze od nakazów czy ograniczeń. Myślę, że lepszym rozwiązaniem byłoby podniesienie wysokości mandatów za przekroczenia prędkości dla młodych kierowców, bo kto nie czuje się jeszcze pewnie najprawdopodobniej i tak będzie jeździć wolniej.

Praca jako kierowca zawodowy zabroniona

Świeżo upieczony kierowca nie będzie mógł pracować jako kierowca zawodowy w pierwszych ośmiu miesiącach po zdaniu egzaminu na prawo jazdy. W praktyce oznacza to, że osoba nabierająca wprawy za kółkiem nie będzie mogła zatrudnić się jako dostawca pizzy czy kurier.

Oznaczeni zielonym listkiem

Nie jest to nowość, na drogach można spotkać samochody oznakowane zielonym listkiem klonowym, co ma nam dać do zrozumienia, że mamy do czynienia z niedoświadczonymi kierowcami. Do tej pory była to jedynie dobra wola kierowców, od 4 czerwca będzie to obowiązek. Taką naklejkę trzeba będzie mieć na przodzie i tyle samochodu przez pierwszych 8 miesięcy użytkowania prawa jazdy.

– To dobre rozwiązanie. Takie oznakowanie ostrzeże innych kierujących, że mamy nowicjusza na drodze – dodaje instruktor jazdy z Mrągowa.

Rok 2018 przyniesie sporo nowego w zakresie funkcjonowania młodych kierowców na drogach, wprowadzony zostanie także CEPiK, o którym już pisaliśmy na naszych łamach


Dodaj komentarz:

18 Mrongoville - imprezy

Sonda

Czy jesteś zadowolona(y) z obecnych wydarzeń w radzie miasta i powiatu?

Nie, te zmiany niczego nie wnoszą - 80.8%
Tak, to są zmiany na lepsze - 13.1%
Nie mam zdania na ten temat - 6.2%

Głosów ogółem: 130
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: październik 20, 2019
X Zamknij
X Zamknij