Mrągowo znalazło się wśród 20 gmin z województwa warmińsko-mazurskiego, gdzie uruchomiony zostanie system telefonicznej opieki nad seniorami. Urząd miasta 17 stycznia podpisze z marszałkiem województwa umowę, a dofinansowanie w wysokości ponad 7 tys. zł pozwoli objąć pilotażowym programem teleopieki 20 seniorów.

– Cieszę się, że udało nam się zakwalifikować do pilotażowego projektu telefonicznej opieki nad seniorami – powiedziała nam burmistrz Mrągowa Otolia Siemieniec. – Seniorzy objęci teleopieką zostaną wyposażeni w telefon oraz bransoletkę z „czerwonym przyciskiem alarmowym". Podczas zagrożenia, gdy nacisną przycisk, połączą się z operatorem, który podejmie decyzję o rodzaju interwencji. System teleopieki będzie działał w domu podopiecznego przez 24 godziny na dobę.

Objęte teleopieką osoby starsze, niepełnosprawne i mieszkające samotnie będą mogły liczyć na pomoc nie tylko w razie wypadku, zasłabnięcia, pożaru czy włamania. Mają uzyskać wsparcie również w codziennych problemach, jak usunięcie awarii domowej. W razie potrzeby otrzymają też pomoc psychologiczną, medyczną, prawną albo np. informacje o dyżurach szpitali i całodobowych aptek. Urządzenie posiadać będzie także funkcję przypominającą właścicielowi np. o potrzebie przyjęcia leków. Projekt będzie działał dwa lata.

W środę 17 stycznia marszałek województwa podpisze umowy o dofinansowanie z 20 gminami, które rozpoczną pilotażowy program. Docelowo systemem teleopieki ma zostać objęte całe województwo.

Źródło: Urząd Marszałkowski/ Oprac. Marlena Bieleninik

Książki i projekty edukacyjne

podnoszące kompetencje procesowe

Adwokat
Diabła

Iain Morley
Adowkat Diabła Kup książkę Kup audiobook

Na końcu
świata

Wawrzyniec Siedlecki
Na końcu świata Kup książkę

Na końcu świata
czyli Afryka dzika

Wawrzyniec Siedlecki
Na końcu świata czyli Afryka dzika Kup książkę Kup audiobook

Przygody
Belli

Lillienne Golc
Przygody Belli Kup książkę

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Sonda

Czy weźmiesz udział w tegorocznych wyborach samorządowych

Tak - 87.1%
Nie - 10.5%
Nie podjąłem(-ęłam) decyzji - 1.8%

Głosów ogółem: 171
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: marzec 2, 2018
X Zamknij
X Zamknij