Mrągowo znalazło się wśród 20 gmin z województwa warmińsko-mazurskiego, gdzie uruchomiony zostanie system telefonicznej opieki nad seniorami. Urząd miasta 17 stycznia podpisze z marszałkiem województwa umowę, a dofinansowanie w wysokości ponad 7 tys. zł pozwoli objąć pilotażowym programem teleopieki 20 seniorów.

– Cieszę się, że udało nam się zakwalifikować do pilotażowego projektu telefonicznej opieki nad seniorami – powiedziała nam burmistrz Mrągowa Otolia Siemieniec. – Seniorzy objęci teleopieką zostaną wyposażeni w telefon oraz bransoletkę z „czerwonym przyciskiem alarmowym". Podczas zagrożenia, gdy nacisną przycisk, połączą się z operatorem, który podejmie decyzję o rodzaju interwencji. System teleopieki będzie działał w domu podopiecznego przez 24 godziny na dobę.

Objęte teleopieką osoby starsze, niepełnosprawne i mieszkające samotnie będą mogły liczyć na pomoc nie tylko w razie wypadku, zasłabnięcia, pożaru czy włamania. Mają uzyskać wsparcie również w codziennych problemach, jak usunięcie awarii domowej. W razie potrzeby otrzymają też pomoc psychologiczną, medyczną, prawną albo np. informacje o dyżurach szpitali i całodobowych aptek. Urządzenie posiadać będzie także funkcję przypominającą właścicielowi np. o potrzebie przyjęcia leków. Projekt będzie działał dwa lata.

W środę 17 stycznia marszałek województwa podpisze umowy o dofinansowanie z 20 gminami, które rozpoczną pilotażowy program. Docelowo systemem teleopieki ma zostać objęte całe województwo.

Źródło: Urząd Marszałkowski/ Oprac. Marlena Bieleninik


Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież
Kupię dom

Sonda

Czy weźmiesz udział w tegorocznych wyborach samorządowych

Tak - 87.1%
Nie - 10.5%
Nie podjąłem(-ęłam) decyzji - 1.8%

Głosów ogółem: 171
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: marzec 2, 2018
X Zamknij
X Zamknij