Od 2 do 6 minut – tyle czasu najczęściej zajmowało zespołowi ratowników medycznych z mrągowskiego szpitala dotarcie do zdarzeń na terenie Mrągowa. Czas dojazdu karetki poza miasto to maksymalnie 12 minut od przyjęcia zgłoszenia przez dyspozytora. Postanowiliśmy sprawdziliśmy, czy nasze pogotowie spełnia ustawowe normy.

Zgodnie z ustawą o ratownictwie medycznym, maksymalny czas, w jakim karetka powinna pojawić się na miejscu zdarzenia to w mieście (powyżej 10. tys. mieszkańców) - 8 minut, a poza miastem - do 15 minut. Jak na tle tych wymogów wypada Mrągowo? Ze statystyk, jakie otrzymaliśmy od mrągowskiego SOR-u, wynika, że bardzo dobrze, bo czas dotarcia ratowników spełnia ustawowe kryteria. W ubiegłym roku Zespół Ratownictwa Medycznego docierał z pomocą średnio w 4 minuty (na terenie miasta) i maksymalnie do 12 minut (poza Mrągowem).

Z danych Szpitalnego Oddziału Ratunkowego wynika, że w 2017 roku zespoły ratownictwa medycznego wyjeżdżały 5 108 razy, a więc o 58 wyjazdów więcej niż rok wcześniej. Jak podkreśla Tomasz Charaziński z mrągowskiego SOR-u, często zdarzały się wezwania do sytuacji, w których nie było bezpośredniego zagrożenia zdrowia lub życia.

– Przypadki, do jakich powinniśmy jeździć to bóle w klatce piersiowej, zatrucia, udary czy wypadki komunikacyjny, ale bardzo często jesteśmy wzywani do bóli brzucha lub głowy, wymiotów, gorączki czy osłabnięcia – opowiada nam Tomasz Charaziński. – Wyjazdy nieuzasadnione to też takie, kiedy ktoś wzywa nas, aby go podwieźć do domu. Zdarzyło nam się podnosić pijanego z podłogi i kłaść na łóżko, bo nie był wstanie sam wstać.

Zdarzają się też sytuacje, które łapią za serce, tak jak historia uratowania psa, o której już pisaliśmy.

Obecnie załoga Zespołu Ratowników Medycznych Szpitala Powiatowego im. Michała Kajki w Mrągowie liczy 30 ratowników medycznych, 8 pielęgniarek ze specjalizacją ratunkową oraz 6 lekarzy. Flota szpitala liczy dwie karetki podstawowe i jedną specjalistyczną.

Książki i projekty edukacyjne

podnoszące kompetencje procesowe

Adwokat
Diabła

Iain Morley
Adowkat Diabła Kup książkę Kup audiobook

Na końcu
świata

Wawrzyniec Siedlecki
Na końcu świata Kup książkę

Na końcu świata
czyli Afryka dzika

Wawrzyniec Siedlecki
Na końcu świata czyli Afryka dzika Kup książkę Kup audiobook

Przygody
Belli

Lillienne Golc
Przygody Belli Kup książkę

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze  

# ARM (IP: 89.229.*.118) 2018-01-09 22:56
Cztery minuty to trwa dodzwonienie się na dyspozytornię do Olsztyna i rozmowa z dyspozytorką. Czekanie na karetkę to kolejnych 10 - 15 minut (na terenie miasta). Doświadczyłem tego dwa razy - atak padaczki i potrącenie pieszej - za każdym razem karetka przyjeżdżała po około 20 minutach. Jest kłamstwo, wredne kłamstwo i statystyka :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# ttttttttt (IP: 31.1.*.66) 2018-01-09 23:11
Ite magiczne słowa powtarzane przez automat; "Ratownictwo Medyczne, proszę czekać na zgłoszenie się dyspozytora". ach... xD
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Ggk (IP: 83.9.*.170) 2018-01-09 19:08
Raz w tym roku zamówiłem karetkę . To przyjechała po godzinie a druga po 2godzinaxh z mikołajek . Artykuł to farmazon moim zdaniem . Aby dojeżdżały jak najszybciej do potrzebujących !
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# niemożliwe (IP: 77.114.*.159) 2018-01-09 15:10
W Mrągowie dojad karetki trwa od 2 do 6 min ? Śmieszne...

6 min to może im zajmuje, ale wygrzebanie się z "pokoju zespołu wyjazdowego"

Niejednokrotnie wzywałem pogotowie [ w Mrągowie ] do poważnych wypadków; takich jak zatrzymanie krążenia czy zasłabnięcia i pomimo, że jechali na sygnałach to dojazd trwał MINIMUM 15 minut ( na terenie Mrągowa )
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Mozliwe (IP: 94.254.*.187) 2018-01-09 17:18
Jeden z wielu podobnych wyjazdów. Mężczyzna z NZK(zatrzymanie krążenia) na przystanku w centrum Mragowa,pelno gapiów, nikt się nie interesuje! jedna karetka transportuje pacjenta z piecek do szpitala druga uzera się z pijakiem wymyślającym sobie choroby w wyszemborku, gdy jest już wolna zostaje zadysponowana do tego NZK! Wybaczcie że nie przyjechała w ciągu 3 min!!! Jak ludzie przestaną wzywać karetki do pierdół to te będą zawsze o czasie tam gdzie są najbardziej potrzebne!!!
W powiecie są tylko trzy karetki i 9os obsada a mieszkańców powiatu jest 50 000tys i każdy by chciał karetkę na wczoraj!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# marco (IP: 188.146.*.200) 2018-01-09 16:01
To może tak baranie pomyśl że w tym czasie właśnie któryś z zespołów został zadysponowany do sraczki. I jeśli nie widzisz ile zajmuje wyjazd zespolu to się nie wypowiadaj.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# niemożliwe (IP: 46.169.*.89) 2018-01-09 21:36
cz 1.

"marco"; Nie znasz sytuacji; nie wypowiadaj się... pytam się dyspozytorki po ok 3 min rozmowy za ile będzie karetka ( do nzk ),a ona " powinni za 10min być, już wyjeżdżają"...

po około 5 minutach rozmowy; "już wyjeżdżają, już wyjeżdżają"

I tak czekałem ponad... 15 minut.

Z ciekawości kilka dni później; wyjechałem z parkingu szpitalnego ( swoim autem ) i bez sygnałów, bez przejazdów na czerwonym świetle itp na miejscu byłem w 6 min...

Ja Was ( ratowników, pięlęgniarki ) tych którzy w karetce jeżdżą - rozumiem. Pracujecie ciężko, długo, bierzecie nadgodziny, dodatkowe dyżury itp za marne grosze, ale taką pracę wybraliście; niektórzy ludzie naprawde potrzebują pomocy i ja naprawdę Was rozumiem; 60% waszych wyjazdów może być bezzasadnych, ale skoro na tej karcie wyjazdowej macie napisane; "NZK" to nie podchodzicie do tego rutynowo.

Nie będę pisał, że każda minuta jest cenna itp; bo przecież Wy to wiecie, lecz jeżeli zobaczysz wydruk "NZK" to pomyśl, że może to być kogoś jedyna matka, ojciec, brat, siostra itp, i wiedz, że Ciebie drogi ratowniku/lekar zu kiedyś też to spotka; prędzej czy później; że ktoś z Twoich bliskich będzie umierał i Ty też będziesz chciał aby karetka przyjechała w 6 min; jak najszybciej, a przyjedzie po 20min, i usłyszysz "za późno przyjechaliśmy; przykro mi"
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# niemożliwe (IP: 46.169.*.89) 2018-01-09 21:37
cz 2.

Jeżeli jesteście na wyjeździe; rozumiem - nie rozdwoicie się; trzeba czekać, ale jeżeli jesteście "w bazie"; wolni to ten ktoś przez waszą rutynę może odejść ( bo zakładacie, że prawie wszystkie wyjazdy do których wyjeżdżacie są bezzasadne ), a na was bardzo czekał, bo niejednokrotnie tylko Wy mogliście mu pomóc; tylko pytanie czy chcieliście ?

Waszą pracę niejednokrotnie widziałem; szacun, lecz... nie każdy bezdomny jest pijany, nie każdy młody jest naćpany; podchodźcie do ludzi indywidualnie.

Gdyby moja opinia była indywidualna; rozumiem, coś poszło nie tak; karetka nie odpaliła czy coś, ale popatrzcie; nie tylko ja jestem tego zdania, że Wasz dojazd trwa za długo, jest masa ludzi, która to potwierdzi. Może warto to wewnętrznie przeanalizować; jakie tego są powody ?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# niemożliwe (IP: 46.169.*.89) 2018-01-09 21:47
cz 3.

Odnośnie dyspozytorni ( oczywiście 999 ) ;

Uważam, że dyspozytorzy robią wszystko co mogą;

przedstawią się, wysłuchają sytuacji, zapytają o adres( w miedzy czasie wysyla karetke ) - wiem, bo mówi, że wyzyła karetke, dopytuje o ważne informacje i profesjonalnie udziela porad jak można pomóc poszkodowanemu.

Na 999 są wykwalifikowani dyspozytorzy, którzy pracowali na SORze ( ustawa mowi że chyba przynajmniej 3 lata ) czyli mają doświadczenie teoretyczne jaki praktyczne.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować

Sonda

Jak oceniasz sezon letnich imprez w Mrągowie?

Super - 8.9%
Dobrze - 23.6%
Średnio - 23.2%
Słabo - 21.5%
Bardzo słabo - 21.9%

Głosów ogółem: 237
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: listopad 12, 2017
X Zamknij
X Zamknij
McDonalds