Zapłaciła za nowy telefon kilkaset złotych, a otrzymała uszkodzony. Dokonał przedpłaty, a "zakupionego" towaru nie otrzymał. W ostatnim czasie podobnych przypadków było zdecydowanie więcej, czytamy na stronie Komendy Powiatowej Policji w Mrągowie.

Jedną z głównych zalet zakupów przez internet jest wygoda. Nie wychodząc z domu możemy kupić wszystko. Niestety wraz z rosnącą liczbą internetowych konsumentów, wzrasta też liczba internetowych oszustów. Bardzo często przekonują się o tym także mieszkańcy powiatu mrągowskiego.

Wczoraj na policję zgłosiła się kobieta, która zakupiła w sieci telefon. Zapłaciła za niego blisko 600 złotych, niestety otrzymała nie nowy, a uszkodzony. Przy kolejnej internetowej transakcji wpłaciła stuzłotową zaliczkę. Tu też została oszukana, ponieważ telefonu nie otrzymała.

Tego samego dnia w komendzie zgłosił się mężczyzna informujący, że zamówił części do samochodu, a otrzymał inne niepasujące do jego modelu elementy. Niestety kontakt ze sprzedawcą nagle się urwał. W efekcie stracił 400 złotych.

Schemat działania internetowych oszustów jest zwykle bardzo podobny

Poprzez ogłoszenia w sieci oferują na sprzedaż różne towary bądź usługi po bardzo atrakcyjnej cenie. Po dokonaniu przez kupującego wpłaty na podane konto bankowe, wszelki kontakt ze sprzedającym nagle się urywa. Oszukany nie ma ani pieniędzy, ani towaru.

Przy odrobinie zdrowego rozsądku można ograniczyć ryzyko padnięcia ofiarą tej formy oszustwa

Przede wszystkim uważajmy na „super okazje”, ostrzega rzecznik mrągowskiej komendy policji Dorota Kulig. – Przed dokonaniem transakcji warto sprawdzić wiarygodność osoby sprzedającej dany produkt, zweryfikujmy czy jest rzetelny. Jeśli chcemy wziąć udział w aukcji internetowej, sprawdźmy poprzednie transakcje oraz opinie kupujących na temat sprzedawcy. Zamiast uiszczać opłatę za towar przed wysyłką, warto zapłacić nieco więcej i wybrać opcję zapłaty za pobraniem. Gdy już dotrze do nas produkt, najlepiej sprawdzić zawartość paczki przy kurierze –dodaje Dorota Kulig.

Źródło: KPP Mrągowo


Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze  

# hah (IP: 37.47.*.183) 2018-01-04 21:43
Jakiś czas temu kupiłem przez internet rzecz za kilka tyś złotych, wszystko sprawdziłem nr rachunku bankowego komentarze na temat firmy oraz okres istnienia działalności wszystko było ok, dowody jakie dostarczyłem "naszemu mrągowskiemu FBI" to nagrane rozmowy, fakturę, e-maile wszystko podane na tacy. A jednostka w Mrągowie miała WIELKI PROBLEM z przesłaniem przesłuchania do jednostki, która prowadziła sprawę. Przez to wszystko, całość się znacznie przedłużyła. Gdyby nie moja aż można by rzec paranoiczna przezorność nic bym nie miał. A jeszcze dodam, że podejście jakie jest do zwykłych ludzi jest żenujące. Gratulacje Mrągowo!!!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować

Sonda

Czy weźmiesz udział w tegorocznych wyborach samorządowych

Tak - 87.1%
Nie - 10.5%
Nie podjąłem(-ęłam) decyzji - 1.8%

Głosów ogółem: 171
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: marzec 2, 2018
X Zamknij
X Zamknij