Wolontariusze – to oni każdego dnia starają się naprawiać swój mały świat. Poświęcają czas i energię, angażując się w działania charytatywne, nierzadko dzielą się swoimi umiejętnościami, nie oczekując niczego w zamian. To nie tylko osoby działające w fundacji, ośrodku, hospicjum czy podczas akcji, to każdy, kto bezinteresownie podaje pomocną dłoń drugiemu człowiekowi i pomaga mu pokonać trudy życia codziennego. Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Wolontariusza.

Jest taki dzień w roku, kiedy możemy podziękować wszystkim, którzy na co dzień pomagają bezinteresowanie. Od 30 lat z inicjatywy ONZ obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Wolontariusza, który przypada 5 grudnia. Z tej okazji postanowiliśmy sprawdzić, co skłania wolontariuszy działających w Mrągowie do bezinteresownej pomocy innym?

Powody są różne, bo różni są ludzie

Pomaganie innym wzbogaca emocjonalnie, intelektualnie i duchowo, podkreśla Pan Mieczysław Banach, który od ponad dwudziestu lat działa jako wolontariusz w Hospicjum Domowego im. Świętego Wojciecha w Mrągowie.

– Dzisiaj ludzie ciągle się gdzieś spieszą, biegną do pracy i z pracy, do sklepu i po dzieci do przedszkola, a gdzieś za drzwiami ktoś cierpi, jest w trudnej sytuacji. Uważam, że nie można tak tego zostawiać. Cieszy mnie, kiedy wiedzę, że chory zaczyna się radować, otwiera się na drugiego człowieka i jest mu po prostu lżej. Hospicjum powstało z potrzeby niesienia pomocy i cieszę się, że ja dołożyłem do tego małą cegiełkę – mówi Mieczysław Banach .

Według Julii Zybajło, tegorocznej zwyciężczyni konkursu „Ośmiu Wspaniałych”, odpowiedź na pytanie, co skłania ludzi do wolontariatu, jest bardzo prosta.

– Od małego uczestniczyłam w zbiórkach żywności, co sprawiało mi ogromną radość. Zaczynałam od prostych zadań, a następnie podejmowałam się coraz to trudniejszych funkcji, co zapewne kształtowało mój charakter. Z biegiem lat wolontariat stał się częścią mojego życia. Na własnej skórze przekonałam się, że to nie jest tylko bezinteresowna pomoc. Dla mnie są to miliony wspomnień, setki nowych znajomości i to wspaniałe uczucie, kiedy zrobimy coś dobrego – z radością przyznaje Julii Zybajło.

Jak się okazuję, nierzadko przykład idzie z góry, a dziecko uczy się empatii od rodziców.

– Moja przygoda z wolontariatem rozpoczęła się trzy lata temu. Obserwowałam moją mamę, jak pomaga i działa w organizowaniu różnych imprez sportowych, i to jej poczynania skłoniły mnie do udziału w szkolnych akcjach – opowiada była wolontariuszka MSIS Laura Jędrzejewska. – Po pewnym czasie zostałam liderem wolontariuszy w Mrągowskim Stowarzyszeniu Inicjatyw Sportowych, gdzie działałam przez dwa lata. Obecnie angażuję się w Szkolny Wolontariat na Rzecz Dzieci Niepełnosprawnych. Wolontariat to dla mnie zdobywanie doświadczenia i umiejętności, samorealizacja, możliwość zawierania nowych znajomości i rozwój osobisty. Będąc wolontariuszką nauczyłam się pomagać innym oraz pracy nad sobą.

Wolontariusze uczą się, studiują, pracują, zajmują się dziećmi i mimo tych wszystkich obowiązków, wciąż znajdują czas na pomaganie innym.

– Wolontariat daję mi poczucie bycia potrzebną, pozwala na zmianę otaczającego mnie świata, choćby w niewielkim wymiarze – powiedziała nam Daria Woźniel, prywatnie mama dwóch córek, w wolnym czasie wolontariuszka Hospicjum Domowego im. Świętego Wojciecha w Mrągowie.

Doświadczenia wolontariuszy pokazują, że nie tylko to, co przynosi finansowy zysk jest wartościowe. Jak sami mówią, zyskują nowe znajomości, zdobywają wiedzę, doświadczenie i umiejętności, a także czują satysfakcję z niesienia pomocy innym.

Możemy rozpisywać się o społecznej wartości wolontariatu, ale o jego prawdziwej sile wiedzą tylko Ci, którzy przekonali się o tym na własnej skórze.

Z okazji dzisiejszego święta wszystkim wolontariuszom życzymy radości z niesienia pomocy i wytrwałości w realizacji podejmowanych działań. Gratulujemy otwartości serc i niech zawsze towarzyszy Wam głęboka potrzeba pomagania.

Marlena Bieleninik


Dodaj komentarz:

X Zamknij
X Zamknij