Na ponad 260 tys. złotych oszacowano straty w produkcji roślinnej w gospodarstwach w gminie Mrągowo. Szkody po jesiennych ulewach dotyczą głównie upraw kukurydzy.

Straty w rolnictwie spowodowane jesiennymi ulewami mogą dotyczyć ponad 30 gospodarstw, a dotknięte klęską zostały głównie uprawy kukurydzy – tak wynika z raportu wójtów gmin Mrągowo i Sorkwity.

– Na początku listopada Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego oraz Izba Rolnicza zaproponowały, by sprawdzić sytuację w gminach – powiedział nam Przewodniczący Powiatowej Izby Rolniczej w Mrągowie Mateusz Dudziak.

Jeszcze przed szacowaniem strat przez komisję powołaną przez wojewodę okazało się, że w samej gminie Mrągowo na polach zostało 670 hektarów kukurydzy, którą zbiera się głównie we wrześniu. Deszcz sprawił, że ziemia namokła, a rolnicy nie byli w stanie wjechać na pola maszynami.

– Taka informacja trafiła do wojewody, dzięki temu otrzymaliśmy zielone światło i powołana komisja mogła rozpocząć szacowanie strat w gospodarstwach, które zgłosiły taką potrzebę – tłumaczy Mateusz Dudziak.

Jak przekazał nam Mateusz Dudziak, wnioski o oszacowanie strat złożyło jedynie czterech gospodarzy z gminy Mrągowo i jeden z gminy Sorkwity. Według rolników powierzchnia upraw dotkniętych klęską wyniosła blisko 55 hektarów. Na szczęście, pozostałym poszkodowanym udało się zebrać plony mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych.

– Do strat w produkcji roślinnej należy doliczyć straty w produkcji zwierzęcej. Mniej zebranej kukurydzy lub zebranej po terminie, czyli gorszej jakości, sprawia, że rolnicy często muszą dokupić dodatkową paszę dla swojego bydła – dodaje Przewodniczący Powiatowej Izby Rolniczej w Mrągowie.

Gospodarze z gminy Mrągowo, którzy ponieśli straty spowodowane klęskami żywiołowymi mogą skorzystać m.in. z preferencyjnych kredytów de minimis, z pomocy w opłacaniu składek w KRUS oraz ulg w podatku rolnym za 2017 rok.

– Na dzień dzisiejszy jest tylko taka pomoc. Nie ma żadnej informacji z Ministerstwa Rolnictwa odnośnie dodatkowych funduszy na ten cel – przyznaje Mateusz Dudziak.

Marlena Bieleninik

Słowa kluczowe:
 

Książki i projekty edukacyjne

podnoszące kompetencje procesowe

Adwokat
Diabła

Iain Morley
Adowkat Diabła Kup książkę Kup audiobook

Na końcu
świata

Wawrzyniec Siedlecki
Na końcu świata Kup książkę

Na końcu świata
czyli Afryka dzika

Wawrzyniec Siedlecki
Na końcu świata czyli Afryka dzika Kup książkę Kup audiobook

Przygody
Belli

Lillienne Golc
Przygody Belli Kup książkę

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze  

# olo (IP: 88.156.*.14) 2017-11-24 08:48
TU MACIE PRZYCZYNĘ SMOGU GEOINŻYNIERIA czyli manipulacja pogodą = chemtralis. fakt który trwa już lata i nie ma wzmianki na ten temat w naszych mediach https://www.youtube.com/watch?v=cxM2MQShOoE&t=489skłamstwem jest Globalne ocieplenie , oszustwo naukowe na wielką skalę i Trump dobrze o tym wie i właśnie dlatego wycofał się z tego porozumienia. spójrzcie w niebo przy wschodzie i zachodzie słońca ,w nocy gwiazd prawie nie widać .Obserwuję niebo od jesieni 2016 r bo wcześniej do głowy mi nie przyszło że ktoś może na tak wielką skalę manipulować pogodą .Większość z nas o tym nie wie a jak się dowie to puka się w czoło i mówi że to mamy teraz duży ruch lotniczy a ja się pytam dlaczego podczas tych nasilonych oprysków te samoloty nie są widoczne na radarze /.Teraz nie dziwię się że wzrosła zachorowalność na glejaki,szpicza ki,chłoniaki ,alzheimery,ast my ,udary i td. mam pytanie do IMGW w mediach innych krajów podają informacje o sztuczntch chmurach widocznych na radarach np.media australijskie ,niemieckie ,czeskie itp i czy naszym meteorologom nie umknęła ta informacja i czy na swoich radarach nie widzą podobnych zjawisk i czy to komuś zgłosili https://www.youtube.com/watch?v=cTVupaWX6io&t=1841s
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować

Sonda

Czy weźmiesz udział w tegorocznych wyborach samorządowych

X Zamknij
X Zamknij