Na ponad 260 tys. złotych oszacowano straty w produkcji roślinnej w gospodarstwach w gminie Mrągowo. Szkody po jesiennych ulewach dotyczą głównie upraw kukurydzy.

Straty w rolnictwie spowodowane jesiennymi ulewami mogą dotyczyć ponad 30 gospodarstw, a dotknięte klęską zostały głównie uprawy kukurydzy – tak wynika z raportu wójtów gmin Mrągowo i Sorkwity.

– Na początku listopada Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego oraz Izba Rolnicza zaproponowały, by sprawdzić sytuację w gminach – powiedział nam Przewodniczący Powiatowej Izby Rolniczej w Mrągowie Mateusz Dudziak.

Jeszcze przed szacowaniem strat przez komisję powołaną przez wojewodę okazało się, że w samej gminie Mrągowo na polach zostało 670 hektarów kukurydzy, którą zbiera się głównie we wrześniu. Deszcz sprawił, że ziemia namokła, a rolnicy nie byli w stanie wjechać na pola maszynami.

– Taka informacja trafiła do wojewody, dzięki temu otrzymaliśmy zielone światło i powołana komisja mogła rozpocząć szacowanie strat w gospodarstwach, które zgłosiły taką potrzebę – tłumaczy Mateusz Dudziak.

Jak przekazał nam Mateusz Dudziak, wnioski o oszacowanie strat złożyło jedynie czterech gospodarzy z gminy Mrągowo i jeden z gminy Sorkwity. Według rolników powierzchnia upraw dotkniętych klęską wyniosła blisko 55 hektarów. Na szczęście, pozostałym poszkodowanym udało się zebrać plony mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych.

– Do strat w produkcji roślinnej należy doliczyć straty w produkcji zwierzęcej. Mniej zebranej kukurydzy lub zebranej po terminie, czyli gorszej jakości, sprawia, że rolnicy często muszą dokupić dodatkową paszę dla swojego bydła – dodaje Przewodniczący Powiatowej Izby Rolniczej w Mrągowie.

Gospodarze z gminy Mrągowo, którzy ponieśli straty spowodowane klęskami żywiołowymi mogą skorzystać m.in. z preferencyjnych kredytów de minimis, z pomocy w opłacaniu składek w KRUS oraz ulg w podatku rolnym za 2017 rok.

– Na dzień dzisiejszy jest tylko taka pomoc. Nie ma żadnej informacji z Ministerstwa Rolnictwa odnośnie dodatkowych funduszy na ten cel – przyznaje Mateusz Dudziak.

Marlena Bieleninik

Słowa kluczowe:
 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Sonda

Czy weźmiesz udział w tegorocznych wyborach samorządowych

Tak - 87.1%
Nie - 10.5%
Nie podjąłem(-ęłam) decyzji - 1.8%

Głosów ogółem: 171
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: marzec 2, 2018
X Zamknij
X Zamknij