W Mrągowie z inicjatywy policjantów odbyła się debata na temat bezpieczeństwa seniorów pod hasłem „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie. Możesz mieć na nie wpływ!”. Przedstawiciele lokalnych władz, seniorzy i funkcjonariusze rozmawiali o bezpieczeństwie w miejscu zamieszkania.

W Mrągowie, jak co roku, z inicjatywy policji odbyła się debata społeczna. Tym razem poświęcona była bezpieczeństwu seniorów. Spotkanie zrealizowano w ramach działań: Porozmawiajmy o bezpieczeństwie. Możesz mieć na nie wpływ!

Spotkanie odbyło się w miniony piątek w sali Urzędu Miejskiego w Mrągowie. Głównym celem debaty było przede wszystkim upowszechnienie Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, jako narzędzia do diagnozy aktualnych zagrożeń społecznych najbardziej dokuczliwych dla mieszkańców środowisk lokalnych.

Działanie wymienionego narzędzia omówił asp. szt. Wojciech Dutczak Specjalista Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Mrągowie. Funkcjonariusz podkreślił, że Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa jest platformą wymiany informacji o zagrożeniach miedzy policją a społeczeństwem lokalnym. Odzwierciedla zagrożenia już dostrzeżone i zarejestrowane przez służby. Wskazuje też zagrożenia dostrzeżone przez obywateli, czyli aktywizuje społeczność lokalną. W tym zakresie omówił także najczęściej zaznaczane na mapie zagrożenia, które nurtują mieszkańców.

Jako kolejna głos zabrała asp. szt. Joanna Dawidczyk. Policjantka omówiła metody działania oszustów działających metodą „na wnuczka”, czy „na policjanta” oraz sposoby im przeciwdziałania. W kolejnej części spotkania asp. szt. Grzegorz Barszcz Kierownik rewiru Dzielnicowych omówił sylwetki dzielnicowych i rejony ich odpowiedzialności oraz aplikację "Moja Komenda".

Po prezentacjach przyszedł czas na dyskusję .– Chcieliśmy poznać zdanie seniorów na temat bezpieczeństwa w miejscu zamieszkania – podkreśla rzecznik mrągowskiej komendy policji, Dorota Kulig. – Uczestnicy spotkania zwrócili uwagę na potrzebę działań edukacyjnych w zakresie informacji o tym, jaki rejon obsługuje dany dzielnicowy. Podkreślono ważność działań edukacyjnych z zakresu przestępstw dokonywanych na szkodę seniorów. Wiele osób podnosiło kwestie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, zaznaczając że według nich na ulicy Wojska Polskiego i Mrongowiusza w Mrągowie kierowcy jeżdżą zbyt szybko, a niestety przejścia dla pieszych są słabo doświetlone. Seniorzy skarżyli się, że wielu kierowców nieprawidłowo parkuje utrudniając tym samym poruszanie się pieszym, czy też innym kierowcom. Wskazywali również, że poruszanie się przez pieszych i rowerzystów promenadą jeziora Czos jest kolizyjne. Zwrócili uwagę na to, że w lesie przy osiedlu Mazurskim i przy jeziorze Sołtyskim spożywany jest alkohol – dodaje Dorota Kulig.

Do wszystkich poruszonych kwestii odniósł się mł. insp. Andrzej Skol. Komendant zapewnił uczestników, że informacja o dzielnicowym dotrze za pośrednictwem i uczestników do kolejnych osób, ponieważ w tym zakresie rozkolportujemy więcej ulotek. Z uwagi na to, że policyjne działania edukacyjne mają szeroki zakres. – Jesteśmy otwarci na każde działanie profilaktyczne z udziałem seniorów i innych osób. Każdy ma możliwość reakcji na uciążliwe dla niego zjawisko. Należy reagować choćby dzwoniąc na numer alarmowy policji i informować o tym – mówił komendant mrągowskiej policji.

Co ważne, podkreślił że wszystkie wnioski zostaną zapisane i w ramach kompetencji policji zrealizowane, a pozostałe przekazane innym zainteresowanym podmiotom. Dodatkowo do kwestii doświetlenia przejść dla pieszych, ruchu na promenadzie jeziora Czos, czy skwerze Jana Pawła II odniósł się pan Tomasz Witkowicz, zastępca burmistrza Mrągowa, zapewniając uczestników, że te zagadnienia są w zainteresowaniu urzędu i poczyniono już kroki, też inwestycyjne w celu poprawy bezpieczeństwa w tym zakresie.

Źródło: KPP Mrągowo

 


Dodaj komentarz:

18 Mrongoville - imprezy

Sonda

Czy jesteś zadowolona(y) z obecnych wydarzeń w radzie miasta i powiatu?

Nie, te zmiany niczego nie wnoszą - 80.8%
Tak, to są zmiany na lepsze - 13.1%
Nie mam zdania na ten temat - 6.2%

Głosów ogółem: 130
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: październik 20, 2019
X Zamknij
X Zamknij