Piecyki gazowe - kiedyś oznaczały niższe rachunki za podgrzewanie wody, obecnie bywają niebezpieczne. Mimo to nadal są powszechnie stosowane, m.in. w blokach na osiedlu Parkowym w Mrągowie. Czy piecyki gazowe pójdą na złom, by mieszkańcy czuli się bezpiecznie? Taki pomysł ma jeden z radnych.

Mieszkańcy osiedla Parkowego, jako jedni z ostatnich w Mrągowie, korzystają z piecyków gazowych. Sprawa dotyczy ponad 250 mieszkań. Tymczasem, tylko w ubiegłym sezonie grzewczym na terenie naszego miasta doszło do 14 podtruć tlenkiem węgla.

Możliwość zmiany tego stanu rzeczy pojawiła się w 2014 roku, a pomysł podłączenia do węzła cieplnego władze Spółdzielni Mieszkaniowej „Perspektywa” uzależniły od opinii mieszkańców. Minęły trzy lata, a nadal nie udało się dojść do porozumienia w tej sprawie.

Jest możliwość demontażu piecyków gazowych

W latach 2014-2015 Mrągowska Energetyka Cieplna we wszystkich blokach na osiedlu Parkowym przeprowadziła inwestycję polegającą na przekształceniu instalacji cieplnej z węzła grupowego na indywidualne. – Inwestycja była podyktowana komfortem cieplnym mieszkańców osiedla Parkowego. Chcieliśmy zrezygnować z centralnej regulacji ciepła wszystkich bloków, tak aby każdy budynek mógł sobie według życzenia regulować temperaturę centralnego ogrzewania. Po modernizacji pojawiła się również możliwość rozbudowania węzłów jednofunkcyjnych i dostarczenia ciepłej wody, w miejsce istniejących piecyków gazowych – mówi Zbigniew Kaszałowicz, dyrektor Zarządu Miejskiej Energetyki Cieplnej w Mrągowie.

Miejska Energetyka Cieplna jest gotowa do rozbudowy sieci cieplnej o możliwość podgrzewania ciepłej wody. – Jeśli wpłyną do nas wnioski o rozbudowanie węzłów, to nic nie stoi na przeszkodzie, by taką inwestycję wykonać. Tym niemniej nie spodziewamy się, że będzie to lawinowy napływ. W celu realizacji tego zadania potrzebna jest modernizacja instalacji ciepłej wody w budynku, należy przerobić rury w łazienkach, a to oznacza niemałe koszty – tłumaczy Zbigniew Kaszałowicz.

Lokatorzy są przeciwni. Spółdzielnia przychyla się do głosu większości

W marcu ubiegłego roku zarząd Spółdzielni „Perspektywa” przeprowadził wśród mieszkańców poszczególnych bloków ankietę na temat likwidacji piecyków gazowych i zasad sfinansowania tej operacji. Jak dowiedzieliśmy się, w ankiecie wzięło udział od 45 do 92 % mieszkańców w poszczególnych budynkach. Gotowych na zmianę było od 18 do 66 % lokatorów, „nie” pomysłowi powiedziało od 54 do 22 %.

– Wyniki te świadczą o braku jednoznacznego poparcia mieszkańców dla realizacji tego zamierzenia, co w efekcie spowodowało zawieszenie działań w tej sprawie – mówi Ryszard Niksa, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Perspektywa. – Mieszkańcy zostali poinformowani o wynikach ankiety poprzez ogłoszenia na klatkach schodowych. W sierpniu tego roku odbyło się spotkanie Rady Nadzorczej i Zarządu z mieszkańcami osiedla Parkowe, gdzie ponownie poruszono ten temat i w dalszym ciągu większość mieszkańców była przeciwna likwidacji piecyków.

Jak twierdzi radny miasta Mrągowo Dariusz Papiernik, ankieta była nieczytelna i wprowadzała w błąd. – Ankieta zawierała zdania wielokrotnie złożone i nie wynikało z niej jednoznacznie, jak będą pokryte koszty. Co więcej, czytając ją można było zrozumieć, że najpierw przez pięć lat mieszkańcy mają się składać na remont, a dopiero wtedy zostanie on przeprowadzony. Brak rzetelnej informacji spowodował, że temat upadł. Według mnie nie ma woli ze strony spółdzielni – podkreśla Dariusz Papiernik.

Czy mieszkańcy boją się kosztów?

Jak mieszkańcy tłumaczą odmowę? Jedni mówią, że zainwestowali już w nowe piecyki. Inni przekonują, że niedawno remontowali łazienki, mają nowe kafelki i boją się, że trzeba będzie je kuć. Są też tacy, dla których problemem są koszty. Wartość robót to około 2 tys. zł rozłożone na kilka lat. Problem mają Ci, którzy pomysł modernizacji popierają i swoje stanowisko argumentują względami bezpieczeństwa domowników.

– Spółdzielnia dysponuje niemałym funduszem remontowym, więc mogłaby pokryć część kosztów, co na pewno zachęciłoby mieszkańców osiedla do podjęcia decyzji o rezygnacji z piecyków gazowych. Rodzi się pytanie, dlaczego wymiana okien została dofinansowana, a nie chce się dofinansować wymiany piecyka, gdzie mówimy o bezpieczeństwie – z żalem przyznaje radny.

Jak czytamy w piśmie spółdzielni mieszkaniowej „Perspektywa”, był pomysł, by akcja wymiany piecyków gazowych była finansowana ze środków unijnych. Jednak audyt wykazał, że realizacja tego rodzaju zadania nie spełnia kryteriów określonych w RPO (4.3.2 Efektywność energetyczna w budynkach mieszkalnych) i nie ma możliwości uzyskania dofinansowania.

Gazowe podgrzewanie wody jest niebezpieczne

Problem stanowią pozatykane kratki wentylacyjne i uszczelnione okna. Wielu mieszkańców bagatelizuje sprawdzanie przewodów kominowych i piecyków.

– Kilka lat temu na naszym osiedlu miało miejsce zatrucie czadem. Sąsiad w porę zareagował i uratował córkę – opowiada Dariusz Papiernik. – Ogrzewanie wody piecykami gazowymi jest bardzo niebezpieczne. W naszych mieszkaniach wymieniono okna, a wentylacja pamięta dawne czasy. O zatrucie, więc nie trudno.

Osiedle Parkowe nie jest jedynym, które nie pobiera ciepłej wody z sieci Miejskiej Energetyki Cieplej. W zasobach największej mrągowskiej spółdzielni są jeszcze m.in. budynki na ulicy Młynowej i Mrongowiusza, gdzie woda podgrzewana jest za pomocą piecyków gazowych.

Strażacy apelują o ostrożność

Każdego roku w sezonie grzewczym słyszymy i czytamy apele strażaków. W tym czasie tlenek węgla, potocznie nazywany czadem staje się najbardziej aktywny. Powodem są m.in. nieszczelne piecyki łazienkowe. Jak przekazała nam straż pożarna w Mrągowie, tylko w ubiegłym roku na terenie miasta doszło do 14 zgłoszeń, gdzie „cichy zabójca” dał o sobie znać. A gdyby tych niebezpiecznych sytuacji dało się uniknąć?

Podział lokatorów na zwolenników i przeciwników modernizacji sprawił, że temat utknął w martwym punkcie. Modernizacja będzie możliwa, kiedy wszyscy mieszkańcy przekonają się do zmiany piecyków gazowych na rury z ciepłą wodą. A może należałoby przekonać nieprzekonanych, że warto, by z kranów popłynęła ciepła woda z sieci miejskiej? W końcu bezpieczeństwo i ludzkie życie są najważniejsze.

mb

Książki i projekty edukacyjne

podnoszące kompetencje procesowe

Adwokat
Diabła

Iain Morley
Adowkat Diabła Kup książkę Kup audiobook

Na końcu
świata

Wawrzyniec Siedlecki
Na końcu świata Kup książkę

Na końcu świata
czyli Afryka dzika

Wawrzyniec Siedlecki
Na końcu świata czyli Afryka dzika Kup książkę Kup audiobook

Przygody
Belli

Lillienne Golc
Przygody Belli Kup książkę

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze  

# gość (IP: 31.0.*.37) 2017-11-19 08:27
Mieszkańcy nie tylko na parkowej korzystają z piecyków gazowych. Z tego co wiem to piecyki maja ludzie np. na Młynowej i Roosevelta. Proszę dokładniej przygotowywać się do pisania materiałów!!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Redakcja m24 (IP: 37.7.*.89) 2017-11-19 08:53
Wiemy o tym i wystarczy przeczytać artykuł, by dowiedzieć się, że piecyki są także m.in. na Młynowej i Mrongowiusza.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Parkowiak (IP: 188.146.*.225) 2017-11-17 19:22
Papiernik, Szmigiel, Moroz i cała reszta... Nikt z was radnym już nie zostanie. Czas na nowe twarze. Was już nie chcemy.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# ted (IP: 89.229.*.44) 2017-11-19 09:25
parkowiak, przyjdą młodzi i Mrągowo stanie się miastem miodem i mlekiem płynącym. Mrągowo nie jest oderwane od reszty kraju i działa na podstawie ustaw uchwalanych przez Sem a tam większość ma pis, taka jest prawda. No ale niech przyjdą do Rady młodzi, pożyjemy zobaczymy
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Mieszkanki Parkowego (IP: 104.223.*.98) 2017-11-17 18:25
Panie Papiernik proszę nie robić z ludzi "idiotów" - wypełniałyśmy tą ankietę. Jasno i konkretnie były określone koszty, zarówno remontu jak i późniejszych opłat za ciepłą wodę. Umiemy czytać i liczyć :-) A tak na marginesie z tego co słyszałam to Pan nawet nie mieszka już na naszym osiedlu....
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# pola (IP: 37.47.*.87) 2017-11-17 18:23
zlikwidowac piecyki
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Arturek (IP: 89.197.*.220) 2017-11-17 12:04
Swój chłop dobrze gada. Mam w swoim domu (bungalow z 2 sypialniami i salonem, plus kuchnia, oddzielna toaleta, łazienka i pokój-garderoba ) piecyk gazowy, który dostarcza ciepłą wodę oraz obsługuje centralne ogrzewanie sprzężone z termostatem poprzez Wi-Fi. W domu są czujniki CO2 na korytarzu oraz dymu w kuchni. Może w domu nie jest upalnie, ale temperatura 20*C mi wystarcza. Wystarczy się zainteresować nowymi rozwiązaniami technicznymi a nie burzyć to co dobrze działa i jest efektywne. Rzecz jasna każdy piecyk musi byc dobrze zainstalowany i podłączony, oraz raz do roku serwisowany, najlepiej przez producenta.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# swój chłop (IP: 178.4.*.57) 2017-11-16 18:56
Piecyki gazowe ,tak jak i kiedyś , tak i dziś "oznaczają tańsze podgrzewanie wody" i podobnie jak dawniej , tak i dziś są tak samo "bezpieczne" lub "niebezpieczne" i nic się tutaj nie zmieniło.
To samo można stwierdzić o kuchenkach gazowych..w nieodpowiednich rękach też są niebezpieczne..
O piecyki trzeba dbać i regularnie je serwisować , a kratki wentylacyjne zostawić drożne ,tak samo zresztą jak i w kuchni.
Oczywiście ,że na taką poważną wymianę to teraz nie pora..po ostatnim remoncie , większość mieszkańców była zmuszona zainwestować w remont łazienek i teraz na nowo wszystko "otwierać",wyda je się być kiepskim żartem..
I tak na marginesie..do Redakcji:- W łazience są "Płytki Ceramiczne" - nie "Kafelki" !!! A dokładniej to Glazura na ścianie i Terakota na podłodze i układa je "Glazurnik". A "kafelki , kafle" to "Kaflarz" formował i wypalał do pieca a "Zdun"układał je na piec kaflowy ;)
Pozdrowienia dla wszystkich parkowian!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Redakcja m24 (IP: 83.9.*.17) 2017-11-20 09:40
Jak podaje słownik języka polskiego PWN: kafelek to płytka ceramiczna używana do wykładania ścian i podłóg.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# swój chłop (IP: 94.219.*.49) 2017-11-21 01:23
(1)
Kafel – Wikipedia, wolna encyklopedia https://pl.wikipedia.org/wiki/Kafel
"Kafle − wyrób ceramiczny służący do wykładania powierzchni pieców grzewczych, kuchennych i kominków. Kafle po uformowaniu z gliny są wypalane, a ich powierzchnia zewnętrzna pokrywana jest szkliwem.Rzemie ślnik wyrabiający kafle to kaflarz, a jego warsztat to kaflarnia."
Nie myślałem, że nowoczesny dziennikarz korzysta z pomocy Starego Słownika PWN...definicja się zgadzała w tamtych czasach ,kiedy to po te "kafle" w kunia z furmanką jeszcze jechali.. ale nie dziś.
Moim skromnym zdaniem ,pisząc dany artykuł ,to wypada mieć choć minimum wiadomości technicznych na jego temat , albo trzeba się po prostu lepiej przygotować.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# swój chłop (IP: 94.219.*.49) 2017-11-21 01:23
(2)
Chciałbym widzieć na własne oczy jak wchodzicie np."do węglewskiego" i kupujecie kafle... Albo opublikujcie choć jedno zdjęcie , łazienki w bloku na parkowym z kafelkami po remoncie ok. I jeśli znajdziecie pasujące według was "kafle" , to nie zapomnijcie spojżeć na rachunek ze sklepu budowlanego i co na nim jest napisane-nazwa towaru
Najszybciej byście kafle znaleźli na ścianach ,lub podłogach w starych poniemieckich kamienicach , dworkach no i oczywiście w pałacach... ale żeby w naszych blokach??!
Owszem ludzie często tak mówią , powtarzają blędnie rozumiejąc.. w dzisiejszych czasach kafelek , a płytka ceramiczna różnica jest widoczna gołym okiem, nawet dla laika
Po za tym , dla Profesljonalneg o Redaktora " Krytyka " nie powinna być obca ..Każdy ma prawo się pomylić , choć ten kto ma płacone za pisanie , raczej nie powinien , ale człowiek nie maszyna..
P.S. kafelek nie można " kuć " , można je " skuć " , "skuwać"
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# mieszkaniec os. park (IP: 89.229.*.44) 2017-11-16 20:23
popieram komentarze swojego chłopa i Jana, panie papiernik proszę nas mieszkańców osiedla parkowego nie naciągać na koszty.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# swój chłop (IP: 188.107.*.202) 2017-11-17 02:47
Dokładnie ..pan Papiernik się obudził nie w porę ,bo mógł o tym pomyśleć nieco wcześniej , podczas poprzedniej modernizacji , była ku temu okazja ..a teraz niech sobie czujnik czadu kupi , abo i dwa nawet ,jak się tak boi i niech wreszcie da ludziom pomieszkać trochę w ciszy i spokoju.
Ja to w ogóle nie rozumiem , tego nagłego ataku paniki i strachu przed piecykami...
W domach i budynkach gospodarczych na całym świecie korzysta się z tego typu rozwiązań , stosowane są np."Junkersy gazowe" dwu funkcyjne , które ogrzewają wodę zarówno z kranu jak i w grzejnikach i są w pełni bezobsługowe

Panie Papiernik - To co w następnej kolejności?? Solary na dachy , czy może Windy ?! A może Schody Zewnętrzne Przeciwpożarowe , w piwnicy Sala Operacyjna i Lądowisko Helikoptera na dachu..a tak dla bezpieczeństwa ;)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# wiktor (IP: 89.229.*.44) 2017-11-17 17:48
masz rację, papiernik był przewodniczącym rady nadzorczej SM Perspektywa w poprzedniej kadencji i co wtedy coś tego tematu nie poruszał, ale jasne, za rok wybory samorządowe i trzeba czymś panie papiernik się wykazać, daruj sobie panie papiernik.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Jan (IP: 89.229.*.189) 2017-11-16 17:48
Wystarczy wymienić piecyk.Nowoczes ne piecyki są bezpieczne,posi adają zabezpieczenia. Gdy nie ma wentylacji to nie [odpali].No i kupić czujnik. Koszt czujnika to 20-100 zł.Ciepła woda z MPEC jest droższa i jeden miesiąc jest bez ciepłej wody.No i koszty ponownych remontów łazienek.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# h2o (IP: 89.231.*.142) 2017-11-17 09:10
...no z tym brakiem ciepłej wody to ktoś pojechał ;) no chyba, że jest to trzynasty miesiąc ...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# mex (IP: 5.172.*.54) 2017-11-16 23:07
Mam pytanie, który miesiąc w roku jest bez ciepłej wody? Korzystam z ciepłej wody dostarczanej przez MPEC od wielu lat i nie zauważyłem żeby kiedykolwiek były przerwy w dostawie trwające cały miesiąc.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować

Sonda

Czy weźmiesz udział w tegorocznych wyborach samorządowych

X Zamknij
X Zamknij