Istnieje obawa, że wydanie monografii „Dzieje Mrągowa i okolic. Od czasów najdawniejszych do współczesności” nie dojdzie do skutku. Prace trwające od pięciu lat zostały wstrzymane, bo brakuje chętnych do sfinansowania publikacji.

Względy finansowe mogą stanąć na przeszkodzie w publikacji nowej monografii powiatu mrągowskiego. Jak udało nam się ustalić, prace zostały wstrzymane, bo koszty jej wydania przerosły możliwości samorządów. Mowa o 150 tys. zł, które miały być pokryte z budżetów starostwa powiatowego, miasta Mrągowo oraz gmin Mrągowo, Sorkwity, Piecki i Mikołajki.

Przypomnijmy. Pomysł opracowania i wydania monografii „Dzieje Mrągowa i okolic. Od czasów najdawniejszych do współczesności” powstał kilka lat temu. W styczniu 2014 roku podpisany został list intencyjny o współpracy przy opracowaniu publikacji pomiędzy miastem Mrągowo i Polskim Towarzystwem Historycznym. I mimo że wydanie publikacji planowano na 2016 rok, to na pólkach w księgarni nadal nie znajdziemy tej pozycji.

Koszty wydania monografii są zbyt wysokie?

– Deklarowaliśmy nasz udział w kosztach w wysokości 50 tys. zł – powiedziała w rozmowie z nami burmistrz Mrągowa Otolia Siemieniec. – Miastu bardzo zależy żeby monografia została wydana, a do tego potrzebne są pieniądze. Szukaliśmy możliwości pozyskania środków zewnętrznych na ten cel, ale niestety te możliwości są żadne. Na dzień dzisiejszy wiadomo, że sprawa leży w naszej gestii, w gestii starostwa, miasta i gmin powiatu mrągowskiego.

Gminy powiatu mrągowskiego podchodzą do tematu dość sceptycznie, wśród powodów wymieniają m.in. kwestie finansowe, a decyzję uzależniają od stanowiska głównych partycypantów. Według zapewnień, miasto Mrągowo jest w stanie zabezpieczyć w budżecie odpowiednią kwotę, jednak powiat mrągowski na obecną chwilę nie znajdzie takich funduszy.

– Monografia jest bardzo potrzebna ponieważ nie ma współczesnego opracowania historii tych ziem wydanych w całości z uwzględnieniem nowych źródeł – powiedziała nam Magdalena Lewkowicz, wicestarosta mrągowski. – Prowadzone były rozmowy na temat współfinansowania przez Starostwo Powiatowe wydania tej pozycji. Niemniej jednak ze względów finansowych i dużej kwoty na wydanie monografii, samorząd powiatowy nie będzie mógł w tym roku wesprzeć tej zacnej inicjatywy.

Nowa monografia to nowe spojrzenie na naszą historię

Ostatnia monografia Mrągowa i okolic opracowana została 40 lat temu. Jak podkreśla kierownik mrągowskiego muzeum Dariusz Żyłowski, nie jest to rzetelna publikacja ze względu na ówczesną władzę.

– Monografia nie jest zwykłą książką, a kompendium wiedzy historycznej Mrągowa, powiatu mrągowskiego, okolic i gmin. To nowoczesne ujęcie historii, badań nad dziejami miasta i powiatu bez naleciałości politycznych. Poprzednia monografia pisana była pod konkretne zalecenia władz PRL, które wypaczyły rzeczywisty obraz historii w wielu miejscach – tłumaczy Dariusz Żyłowski, kierownik mrągowskiego muzeum. – Publikacja to bogaty zbiór prac naukowych z wielu dziedzin historycznych, przyrodniczych i politycznych oraz innych, jeszcze nigdzie nie publikowanych. Monografia to wielość ciekawostek i unikatowych zdarzeń zapisanych i udostępnionych dla pokoleń. Jej opracowanie to tytaniczna praca wielu autorów i z nimi związanych zespołów, liczących po kilkanaście lub kilkadziesiąt osób. To dzieło na kolejne dziesiątki lat.

Nowa wersja monografii miała składać się z dwóch tomów i liczyć ponad 600 stron. Jej opracowania podjęło się Polskie Towarzystwo Historyczne Odział w Olsztynie. Napisana przez znakomitych historyków z regionu, opisywałaby historię naszych terenów z uwzględnieniem najnowszych badań.

– Jesteśmy tak blisko wydania monografii. Mamy zespół uznanych na świecie specjalistów, prace są zaawansowane i poszczególne części monografii są już pisane, szkoda tego nie wykorzystać. Jeśli nie uda się opublikować jej teraz, to nie powstanie przez najbliższe 20 czy 50 lat – z żalem przyznaje Dariusz Żyłowski.

Do tej pory monografie wydały już m.in. Kętrzyn, Giżycko, Lidzbark Warmiński czy powiat szczycieński. Jak twierdzi Dariusz Żyłowski, mrągowska publikacja byłaby najlepiej wydaną monografią na Warmii i Mazurach. Byłaby, bo jeśli nie uda się znaleźć źródła finansowania, opowiedziana na nowo historia naszego regionu nie ujrzy światła dziennego.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze  

# Witold 2018-01-28 18:11
A może warto spróbować zebrać środki społecznie metodą subskrypcji pod przyszłe wydanie? Jeśli koszt tej monografii wyniesie - przykładowo - 100 zł, to przy sprzedanym nakładzie 1000 egz. przychód będzie 100 000 zł, czyli tyle ile brakuje. Bardzo chętnie przystąpię do takiej subskrypcji.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Andriu 2017-11-16 18:26
50 tysięcy miasto, myślę , że radni mogliby poświęcić jedną dietę - to kolejne 20 -25 tysięcy. Jeśli powiatowi radni zrobią podobnie, to już 20 kolejnych tysięcy. Zostają także mrągowscy przedsiębiorcy z MWS. Zawsze pomagają.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Arturek 2017-11-16 14:53
Przecież istnieją w Mrągowie prywatni przedsiębiorcy, dla których całkowite sfinansowanie tej książki nie byłoby większym problemem. Czy można się dowiedzieć, kto personalnie odpowiada za ten projekt i czy złożono zapytania do mrągowskich firm o sfinansowanie tego wydawnictwa?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# luki 2017-11-16 13:51
Jak zawsze na ciekawe pozycje burmistrz Mrągowa nie ma pieniędzy. 150 tys. co to jest dla miasta a promocja z takiej książki ogromna. Otolia woli wydać na seniorów (bo nasze miasto staje się pomału domem starców i z tego domu ci starcy też uciekają do rodzinny w warszawie czy w 3mieście) bo to potencjalni wyborcy. Stary burmistrz zapomina o przyszłości i myśli w kategoriach seniorów czyli ludzi którzy już nie rozwijają miasta a tylko z niego biorą!!!!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# ..... 2017-11-16 07:48
150,000 zł na 6 samorządów = 25,000 zł....ogromne kwoty :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Dariusz 2017-11-15 21:32
Napiszę tak. Kiedyś padł pomysł stworzenia książki o Mrągowie na której treść miały składać się historie mieszkańców naszego miasta. Opracowanie wysłałem chyba tylko jak i pomysł padł.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować

Sonda

Czy popierasz zapowiadany strajk w oświacie?

Tak - 59.2%
Nie - 37.5%
Nie mam zdania - 2.8%

Głosów ogółem: 1027
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: kwiecień 14, 2019
X Zamknij
X Zamknij