Istnieje obawa, że wydanie monografii „Dzieje Mrągowa i okolic. Od czasów najdawniejszych do współczesności” nie dojdzie do skutku. Prace trwające od pięciu lat zostały wstrzymane, bo brakuje chętnych do sfinansowania publikacji.

Względy finansowe mogą stanąć na przeszkodzie w publikacji nowej monografii powiatu mrągowskiego. Jak udało nam się ustalić, prace zostały wstrzymane, bo koszty jej wydania przerosły możliwości samorządów. Mowa o 150 tys. zł, które miały być pokryte z budżetów starostwa powiatowego, miasta Mrągowo oraz gmin Mrągowo, Sorkwity, Piecki i Mikołajki.

Przypomnijmy. Pomysł opracowania i wydania monografii „Dzieje Mrągowa i okolic. Od czasów najdawniejszych do współczesności” powstał kilka lat temu. W styczniu 2014 roku podpisany został list intencyjny o współpracy przy opracowaniu publikacji pomiędzy miastem Mrągowo i Polskim Towarzystwem Historycznym. I mimo że wydanie publikacji planowano na 2016 rok, to na pólkach w księgarni nadal nie znajdziemy tej pozycji.

Koszty wydania monografii są zbyt wysokie?

– Deklarowaliśmy nasz udział w kosztach w wysokości 50 tys. zł – powiedziała w rozmowie z nami burmistrz Mrągowa Otolia Siemieniec. – Miastu bardzo zależy żeby monografia została wydana, a do tego potrzebne są pieniądze. Szukaliśmy możliwości pozyskania środków zewnętrznych na ten cel, ale niestety te możliwości są żadne. Na dzień dzisiejszy wiadomo, że sprawa leży w naszej gestii, w gestii starostwa, miasta i gmin powiatu mrągowskiego.

Gminy powiatu mrągowskiego podchodzą do tematu dość sceptycznie, wśród powodów wymieniają m.in. kwestie finansowe, a decyzję uzależniają od stanowiska głównych partycypantów. Według zapewnień, miasto Mrągowo jest w stanie zabezpieczyć w budżecie odpowiednią kwotę, jednak powiat mrągowski na obecną chwilę nie znajdzie takich funduszy.

– Monografia jest bardzo potrzebna ponieważ nie ma współczesnego opracowania historii tych ziem wydanych w całości z uwzględnieniem nowych źródeł – powiedziała nam Magdalena Lewkowicz, wicestarosta mrągowski. – Prowadzone były rozmowy na temat współfinansowania przez Starostwo Powiatowe wydania tej pozycji. Niemniej jednak ze względów finansowych i dużej kwoty na wydanie monografii, samorząd powiatowy nie będzie mógł w tym roku wesprzeć tej zacnej inicjatywy.

Nowa monografia to nowe spojrzenie na naszą historię

Ostatnia monografia Mrągowa i okolic opracowana została 40 lat temu. Jak podkreśla kierownik mrągowskiego muzeum Dariusz Żyłowski, nie jest to rzetelna publikacja ze względu na ówczesną władzę.

– Monografia nie jest zwykłą książką, a kompendium wiedzy historycznej Mrągowa, powiatu mrągowskiego, okolic i gmin. To nowoczesne ujęcie historii, badań nad dziejami miasta i powiatu bez naleciałości politycznych. Poprzednia monografia pisana była pod konkretne zalecenia władz PRL, które wypaczyły rzeczywisty obraz historii w wielu miejscach – tłumaczy Dariusz Żyłowski, kierownik mrągowskiego muzeum. – Publikacja to bogaty zbiór prac naukowych z wielu dziedzin historycznych, przyrodniczych i politycznych oraz innych, jeszcze nigdzie nie publikowanych. Monografia to wielość ciekawostek i unikatowych zdarzeń zapisanych i udostępnionych dla pokoleń. Jej opracowanie to tytaniczna praca wielu autorów i z nimi związanych zespołów, liczących po kilkanaście lub kilkadziesiąt osób. To dzieło na kolejne dziesiątki lat.

Nowa wersja monografii miała składać się z dwóch tomów i liczyć ponad 600 stron. Jej opracowania podjęło się Polskie Towarzystwo Historyczne Odział w Olsztynie. Napisana przez znakomitych historyków z regionu, opisywałaby historię naszych terenów z uwzględnieniem najnowszych badań.

– Jesteśmy tak blisko wydania monografii. Mamy zespół uznanych na świecie specjalistów, prace są zaawansowane i poszczególne części monografii są już pisane, szkoda tego nie wykorzystać. Jeśli nie uda się opublikować jej teraz, to nie powstanie przez najbliższe 20 czy 50 lat – z żalem przyznaje Dariusz Żyłowski.

Do tej pory monografie wydały już m.in. Kętrzyn, Giżycko, Lidzbark Warmiński czy powiat szczycieński. Jak twierdzi Dariusz Żyłowski, mrągowska publikacja byłaby najlepiej wydaną monografią na Warmii i Mazurach. Byłaby, bo jeśli nie uda się znaleźć źródła finansowania, opowiedziana na nowo historia naszego regionu nie ujrzy światła dziennego.

Książki i projekty edukacyjne

podnoszące kompetencje procesowe

Adwokat
Diabła

Iain Morley
Adowkat Diabła Kup książkę Kup audiobook

Na końcu
świata

Wawrzyniec Siedlecki
Na końcu świata Kup książkę

Na końcu świata
czyli Afryka dzika

Wawrzyniec Siedlecki
Na końcu świata czyli Afryka dzika Kup książkę Kup audiobook

Przygody
Belli

Lillienne Golc
Przygody Belli Kup książkę

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze  

# Andriu (IP: 89.229.*.188) 2017-11-16 18:26
50 tysięcy miasto, myślę , że radni mogliby poświęcić jedną dietę - to kolejne 20 -25 tysięcy. Jeśli powiatowi radni zrobią podobnie, to już 20 kolejnych tysięcy. Zostają także mrągowscy przedsiębiorcy z MWS. Zawsze pomagają.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Arturek (IP: 89.197.*.220) 2017-11-16 14:53
Przecież istnieją w Mrągowie prywatni przedsiębiorcy, dla których całkowite sfinansowanie tej książki nie byłoby większym problemem. Czy można się dowiedzieć, kto personalnie odpowiada za ten projekt i czy złożono zapytania do mrągowskich firm o sfinansowanie tego wydawnictwa?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# luki (IP: 83.12.*.49) 2017-11-16 13:51
Jak zawsze na ciekawe pozycje burmistrz Mrągowa nie ma pieniędzy. 150 tys. co to jest dla miasta a promocja z takiej książki ogromna. Otolia woli wydać na seniorów (bo nasze miasto staje się pomału domem starców i z tego domu ci starcy też uciekają do rodzinny w warszawie czy w 3mieście) bo to potencjalni wyborcy. Stary burmistrz zapomina o przyszłości i myśli w kategoriach seniorów czyli ludzi którzy już nie rozwijają miasta a tylko z niego biorą!!!!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# ..... (IP: 89.231.*.142) 2017-11-16 07:48
150,000 zł na 6 samorządów = 25,000 zł....ogromne kwoty :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Dariusz (IP: 31.135.*.8) 2017-11-15 21:32
Napiszę tak. Kiedyś padł pomysł stworzenia książki o Mrągowie na której treść miały składać się historie mieszkańców naszego miasta. Opracowanie wysłałem chyba tylko jak i pomysł padł.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować

Sonda

Jak oceniasz sezon letnich imprez w Mrągowie?

Super - 8.9%
Dobrze - 23.6%
Średnio - 23.2%
Słabo - 21.5%
Bardzo słabo - 21.9%

Głosów ogółem: 237
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: listopad 12, 2017
X Zamknij
X Zamknij
McDonalds