Wzrastająca liczba wypadków na skrzyżowaniu mrągowskiej obwodnicy z ulicą Leśna Droga skłania do refleksji na temat możliwości modernizacji skrzyżowania. O konieczności wprowadzenia zmian coraz głośniej wypowiadają się mieszkańcy, z problemu zdają sobie także sprawę władze miasta, jednak olsztyński oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad na razie ucina spekulacje w tej sprawie. A tegoroczne statystyki zdarzeń drogowych na skrzyżowaniu są alarmujące.

Zachodnia Obwodnica Mrągowa została oddana do użytku w 2011 roku. Na trasie o długości 6,5 km zaprojektowano i wykonano dwa ronda (na wjeździe od strony Marcinkowa oraz na skrzyżowaniu z ulicą Wolności) i dwa skrzyżowania z drogami podporządkowanymi. Jedno na wysokości msc. Młynowo, drugie na przecięciu obwodnicy z ulicą Leśna Droga. O ile na obu rondach i skrzyżowaniu przy Młynowie do wypadków i kolizji dochodzi sporadycznie, o tyle niechlubny wyjątek stanowi skrzyżowanie z Leśną Drogą.

Niepokojące statystyki

W ciągu pięciu ostatnich lat, na skrzyżowaniu z Leśną Drogą doszło do 8 wypadków i 13 kolizji, w których śmierć poniosły 2 osoby, a 13 zostało rannych. Liczby są duże, a najtragiczniejszy bilans notujemy w bieżącym roku. Od stycznia doszło już do siedmiu zdarzeń, w których trzy osoby zostały ranne, a jedna zginęła.

Rok

Wypadki

Kolizje

Ranni

Ofiary śmiertelne

2013

1

2

4

0

2014

3

3

5

1

2015

0

2

0

0

2016

1

2

1

0

2017

3

4

3

1

Razem

8

13

13

2

Tabela w oparciu o dane udostępnione przez Komendę Powiatową Policji w Mrągowie.

Dlaczego w tym miejscu?

W momencie budowy, otwarcia i pierwszych lat funkcjonowania obwodnicy, skrzyżowanie z Leśną Drogą było zdecydowanie rzadziej uczęszczane. Przypomnijmy, że wówczas nie było jeszcze asfaltowego łącznika pomiędzy osiedlem Mazurskim a obwodnicą. Po oddaniu do użytku łącznika, który zastąpił drogę gruntową, ruch pojazdów w tym miejscu zdecydowanie wzrósł.

Kolejną naturalną przyczyną zwiększenia ruchu pojazdów było uruchomienie fabryki okien oraz rozpoczęcie ogromnej inwestycji w mrągowskiej mleczarni. Obecnie z obu stron obwodnicy, do ruchu z dróg podporządkowanych włącza się kilkakrotnie więcej pojazdów niż w 2011 roku, gdy obwodnica była oddawana do użytku. W ciągu tych lat, w obrębie skrzyżowania doszło do jednej zmiany w kwestii bezpieczeństwa. Z obu stron Leśnej Drogi, na dojeździe do obwodnicy ustawione zostały znaki B-20 STOP.

– W kolejnych latach ruch drogowy na pewno będzie wzrastał, co związane jest z rozbudową mleczarni – mówi burmistrz Mrągowa Otolia Siemieniec. – Dostrzegamy problem i zwracaliśmy się już w tej sprawie do GDDKiA w Olsztynie, jednak w odpowiedzi otrzymaliśmy informację, że do większości wypadków dochodzi ze względu na niewłaściwe zachowanie kierowców.

W tej sprawie kilkukrotnie interweniował także radny Edward Płocharczyk, który zwraca uwagę m.in. na fakt niedostatecznej widoczności nadjeżdżających pojazdów.

– Jadąc od Osiedla Mazurskiego, zatrzymujemy się przed obwodnicą i znakiem STOP. Według mnie, o ile z prawej strony (kier. Giżycko) mamy dobrą widoczność, aby ocenić czy nie nadjeżdża pojazd, to nie możemy tego powiedzieć o lewej stronie (kier. Olsztyn). Bariery energochłonne ograniczają w pewnym stopniu widoczność – mówi radny Edward Płocharczyk.

GDDKiA odpowiada

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oddział w Olsztynie otrzymała sygnały w tej sprawie, wykonała analizę, która nie wykazała jednak nieprawidłowości technicznych na pechowym skrzyżowaniu.

– W sprawie przeanalizowania kwestii bezpieczeństwa ruchu na skrzyżowaniu obwodnicy z ul. Leśna Droga kontaktowała się z nami Pani Burmistrz. Przeprowadziliśmy więc na wniosek Pani Burmistrz w oparciu o dane pozyskane z Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie oraz przeprowadzone przez nas pomiary natężenia ruchu drogowego analizę BRD tego skrzyżowania – mówi Karol Głębocki, rzecznik prasowy olsztyńskiego oddziału GDDKiA. – Analiza zastosowanej geometrii skrzyżowania wykazała poprawność przyjętych rozwiązań, z kolei analiza zdarzeń drogowych w rejonie skrzyżowania wykazała, że zdecydowana większość z nich jest spowodowana niewłaściwym zachowaniem użytkowników ruchu drogowego - nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu.

Sygnalizacja czy rondo?

Opinie mieszkańców w sprawie newralgicznego skrzyżowania są podzielone. Część widzi w tym miejscu konieczność zamontowania sygnalizacji świetlnej, część – przebudowy skrzyżowania na rondo. Jednak, żaden z tych pomysłów nie jest brany pod uwagę, przynajmniej na razie.

– Zastosowanie sygnalizacji świetlnej oraz zmiana geometrii skrzyżowania (np. przebudowa na rondo) z uwagi na stosunkowo nieduże natężenie ruchu (5590 poj./dobę wg GPR 2015) byłyby nieuzasadnione ekonomicznie – dodaje Karol Głębocki z GDDKiA.

– Chcemy rozwiązać ten problem i na pewno będziemy rozmawiać ponownie na ten temat z GDDKiA. Podjęcie działań zmierzających do zwiększenia bezpieczeństwa jest naszym obowiązkiem – dodaje z kolei burmistrz Otolia Siemieniec.

Dyskusja dotycząca przebudowy skrzyżowania wzmaga się po każdym zdarzeniu drogowym. Nic w tym dziwnego, bo gdyby w prezentowanej przez nas wyżej tabeli były same zera, tematu by nie było, a skrzyżowanie byłoby najbezpieczniejszym w Mrągowie. Tak nie jest...

Piotr Piercewicz

Książki i projekty edukacyjne

podnoszące kompetencje procesowe

Adwokat
Diabła

Iain Morley
Adowkat Diabła Kup książkę Kup audiobook

Na końcu
świata

Wawrzyniec Siedlecki
Na końcu świata Kup książkę

Na końcu świata
czyli Afryka dzika

Wawrzyniec Siedlecki
Na końcu świata czyli Afryka dzika Kup książkę Kup audiobook

Przygody
Belli

Lillienne Golc
Przygody Belli Kup książkę

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze  

# Arturek (IP: 89.197.*.220) 2017-11-16 15:01
Przed takim skrzyżowaniem powinno być ograniczenie prędkości do 50km/h. Korków tam raczej nie ma, więc nic nie stoi na przeszkodzie żeby trochę zwolnić ruch.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# On (IP: 83.175.*.181) 2017-11-14 22:12
Może w końcu ktoś z GDDKiA mature chociaż bez łapówki zda to może będzie ktoś myślał. W sumie jak to brzmi odcinek doświadczalny a użytkownicy drogi to króliki doświadczalne? Chyba kto niezła lapówe wzioł.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Rafał (IP: 77.115.*.210) 2017-11-13 19:45
Te skrzyżowanie powinno od samego początku być bezkolizyjne (obwodnica na dole,ul.Leśna Droga na górze) i nie byłoby problemu. Takie rozwiązanie byłoby najpraktyczniej sze ,a to ze względu na status tej drogi (obwodnicy),a mianowicie: jest to droga o ruchu przyspieszonym. Wiadomo,że teraz jest już na taką inwestycję za póżno,ale przydałoby się ,aby w tym miejscu powstała przynajmniej jakaś kładka dla pieszych nad jezdnią (podobnie jak ma to miejsce w okolicy Os. Ptasiego. Niemal za każdym razem,kiedy tamtędy przechodzę na pasach,nie wiem czy kiedyś nie będę kolejną ofiarą kierowców nie respektujących nagminnie przepisów drogowych,którz y nie zatrzymują się na pasach- tylko pędzą po 80-100 km/h.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# luki (IP: 164.127.*.25) 2017-11-13 19:10
GDDKIA zaakceptowało projekt doświadczalny ale zapomniało że w polsce ruch jest prawostronny a nie jak w UK lewo. Samochody jadące obwodnicą często przekraczają dopuszczalne 90 km/h dlatego że mają pas do wyprzedzania który kończy się zaraz przed skrzyżowaniem!! !! Prześledźmy obwodnicę zaczynając od ronda jadąc od Olsztyna. Po zjeździe z ronda mamy jakieś 500 metrów jeden pas a powinny być już 2 aby samochody osobowe mogły wyprzedzić TIR-y. Następnie zaczyna się drugi pas ale jest krótki i z górki więc trzeba ostro dać po gazie i nagle zaczyna się zjazd na mleczarnię i pechowe skrzyżowanie. Nasza obwodnica jest doświadczalna a do porażek nikt z GDDKIA się nie przyzna prawda:(((
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Rozwiązanie (IP: 31.0.*.100) 2017-11-13 16:46
Wystarczy z obu stron zmienić znaki ograniczenia prędkości do 40km/h oraz postawić za znakami fotoradary. Tyle w temacie ... tanio ... szybko i będzie bezpieczenie ....
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# qwerty (IP: 89.229.*.112) 2017-11-13 16:34
Ostatnio często tam można spotkać Policję z radarem
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# ona (IP: 178.36.*.225) 2017-11-13 14:10
o planach rozbudowy mleczarni oraz firmy z produkcja okien wiedziano na bank lata wstecz. Takie plany inwestycyjne nie powstają z dnia na dzień. Wiec dlaczego gdy budowano te obwodnice nikt "mądry" nie brał tego pod uwagę i od razu nie zaprojektowano bezpiecznego skrzyżowania? nie rozumiem pewnej kwestii która ma miejsce w naszym rejonie, mieście, kraju od dłuższego czasu - skąd się biora takiego typu gafy? czy to stało się w modzie wieczne poprawianie naprawianie? czy to po prostu wina "inżynierów" których od lat namnożyło się w naszym kraju za przyzwoleniem ukończenia studiów zaocznych, wieczorowych... . widać tego efekty.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# D.C. (IP: 164.127.*.138) 2017-11-13 13:19
Skoro rondo oraz światła są "nieuzasadnione ekonomicznie",p anie Karolu G.to moze progi zwalniające beda bardziej "uzasadnione ekonomicznie"?? ?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Anty cwany (IP: 83.24.*.128) 2017-11-13 13:19
To może ktoś cię pacnie na takim skrzyżowaniu w ramach selekcji ?Przejeżdzam na tym skrzyzowaniu codziennie i prawie nigdy podczas przejazdu nie czuje się bezpiecznie trudno ocenić czy ktoś w oddali jedzie 70 czy 170 barierki utrudniaja widoczność a ruch jest spory....Wiecie kiedy coś tam zrobia ...jak zginie lub mocno sie połamie ktoś z generalnej derekcji dróg i autostrad Społeczeńswo się starzeje nie każdy jest tak sprawny jak rajdowiec samochody zapieprzają wystarczy tam chwilę postać no cóż..
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Paweł (IP: 37.47.*.49) 2017-11-13 11:42
W rondo w marcinkowie tez co chwila ktoś wjeżdża . Tak działa selekcja naturalna i tyle
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować

Sonda

Czy weźmiesz udział w tegorocznych wyborach samorządowych

X Zamknij
X Zamknij