Wzrastająca liczba wypadków na skrzyżowaniu mrągowskiej obwodnicy z ulicą Leśna Droga skłania do refleksji na temat możliwości modernizacji skrzyżowania. O konieczności wprowadzenia zmian coraz głośniej wypowiadają się mieszkańcy, z problemu zdają sobie także sprawę władze miasta, jednak olsztyński oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad na razie ucina spekulacje w tej sprawie. A tegoroczne statystyki zdarzeń drogowych na skrzyżowaniu są alarmujące.

Zachodnia Obwodnica Mrągowa została oddana do użytku w 2011 roku. Na trasie o długości 6,5 km zaprojektowano i wykonano dwa ronda (na wjeździe od strony Marcinkowa oraz na skrzyżowaniu z ulicą Wolności) i dwa skrzyżowania z drogami podporządkowanymi. Jedno na wysokości msc. Młynowo, drugie na przecięciu obwodnicy z ulicą Leśna Droga. O ile na obu rondach i skrzyżowaniu przy Młynowie do wypadków i kolizji dochodzi sporadycznie, o tyle niechlubny wyjątek stanowi skrzyżowanie z Leśną Drogą.

Niepokojące statystyki

W ciągu pięciu ostatnich lat, na skrzyżowaniu z Leśną Drogą doszło do 8 wypadków i 13 kolizji, w których śmierć poniosły 2 osoby, a 13 zostało rannych. Liczby są duże, a najtragiczniejszy bilans notujemy w bieżącym roku. Od stycznia doszło już do siedmiu zdarzeń, w których trzy osoby zostały ranne, a jedna zginęła.

Rok

Wypadki

Kolizje

Ranni

Ofiary śmiertelne

2013

1

2

4

0

2014

3

3

5

1

2015

0

2

0

0

2016

1

2

1

0

2017

3

4

3

1

Razem

8

13

13

2

Tabela w oparciu o dane udostępnione przez Komendę Powiatową Policji w Mrągowie.

Dlaczego w tym miejscu?

W momencie budowy, otwarcia i pierwszych lat funkcjonowania obwodnicy, skrzyżowanie z Leśną Drogą było zdecydowanie rzadziej uczęszczane. Przypomnijmy, że wówczas nie było jeszcze asfaltowego łącznika pomiędzy osiedlem Mazurskim a obwodnicą. Po oddaniu do użytku łącznika, który zastąpił drogę gruntową, ruch pojazdów w tym miejscu zdecydowanie wzrósł.

Kolejną naturalną przyczyną zwiększenia ruchu pojazdów było uruchomienie fabryki okien oraz rozpoczęcie ogromnej inwestycji w mrągowskiej mleczarni. Obecnie z obu stron obwodnicy, do ruchu z dróg podporządkowanych włącza się kilkakrotnie więcej pojazdów niż w 2011 roku, gdy obwodnica była oddawana do użytku. W ciągu tych lat, w obrębie skrzyżowania doszło do jednej zmiany w kwestii bezpieczeństwa. Z obu stron Leśnej Drogi, na dojeździe do obwodnicy ustawione zostały znaki B-20 STOP.

– W kolejnych latach ruch drogowy na pewno będzie wzrastał, co związane jest z rozbudową mleczarni – mówi burmistrz Mrągowa Otolia Siemieniec. – Dostrzegamy problem i zwracaliśmy się już w tej sprawie do GDDKiA w Olsztynie, jednak w odpowiedzi otrzymaliśmy informację, że do większości wypadków dochodzi ze względu na niewłaściwe zachowanie kierowców.

W tej sprawie kilkukrotnie interweniował także radny Edward Płocharczyk, który zwraca uwagę m.in. na fakt niedostatecznej widoczności nadjeżdżających pojazdów.

– Jadąc od Osiedla Mazurskiego, zatrzymujemy się przed obwodnicą i znakiem STOP. Według mnie, o ile z prawej strony (kier. Giżycko) mamy dobrą widoczność, aby ocenić czy nie nadjeżdża pojazd, to nie możemy tego powiedzieć o lewej stronie (kier. Olsztyn). Bariery energochłonne ograniczają w pewnym stopniu widoczność – mówi radny Edward Płocharczyk.

GDDKiA odpowiada

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oddział w Olsztynie otrzymała sygnały w tej sprawie, wykonała analizę, która nie wykazała jednak nieprawidłowości technicznych na pechowym skrzyżowaniu.

– W sprawie przeanalizowania kwestii bezpieczeństwa ruchu na skrzyżowaniu obwodnicy z ul. Leśna Droga kontaktowała się z nami Pani Burmistrz. Przeprowadziliśmy więc na wniosek Pani Burmistrz w oparciu o dane pozyskane z Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie oraz przeprowadzone przez nas pomiary natężenia ruchu drogowego analizę BRD tego skrzyżowania – mówi Karol Głębocki, rzecznik prasowy olsztyńskiego oddziału GDDKiA. – Analiza zastosowanej geometrii skrzyżowania wykazała poprawność przyjętych rozwiązań, z kolei analiza zdarzeń drogowych w rejonie skrzyżowania wykazała, że zdecydowana większość z nich jest spowodowana niewłaściwym zachowaniem użytkowników ruchu drogowego - nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu.

Sygnalizacja czy rondo?

Opinie mieszkańców w sprawie newralgicznego skrzyżowania są podzielone. Część widzi w tym miejscu konieczność zamontowania sygnalizacji świetlnej, część – przebudowy skrzyżowania na rondo. Jednak, żaden z tych pomysłów nie jest brany pod uwagę, przynajmniej na razie.

– Zastosowanie sygnalizacji świetlnej oraz zmiana geometrii skrzyżowania (np. przebudowa na rondo) z uwagi na stosunkowo nieduże natężenie ruchu (5590 poj./dobę wg GPR 2015) byłyby nieuzasadnione ekonomicznie – dodaje Karol Głębocki z GDDKiA.

– Chcemy rozwiązać ten problem i na pewno będziemy rozmawiać ponownie na ten temat z GDDKiA. Podjęcie działań zmierzających do zwiększenia bezpieczeństwa jest naszym obowiązkiem – dodaje z kolei burmistrz Otolia Siemieniec.

Dyskusja dotycząca przebudowy skrzyżowania wzmaga się po każdym zdarzeniu drogowym. Nic w tym dziwnego, bo gdyby w prezentowanej przez nas wyżej tabeli były same zera, tematu by nie było, a skrzyżowanie byłoby najbezpieczniejszym w Mrągowie. Tak nie jest...

Piotr Piercewicz


Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze  

# Arturek (IP: 89.197.*.220) 2017-11-16 15:01
Przed takim skrzyżowaniem powinno być ograniczenie prędkości do 50km/h. Korków tam raczej nie ma, więc nic nie stoi na przeszkodzie żeby trochę zwolnić ruch.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# On (IP: 83.175.*.181) 2017-11-14 22:12
Może w końcu ktoś z GDDKiA mature chociaż bez łapówki zda to może będzie ktoś myślał. W sumie jak to brzmi odcinek doświadczalny a użytkownicy drogi to króliki doświadczalne? Chyba kto niezła lapówe wzioł.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Rafał (IP: 77.115.*.210) 2017-11-13 19:45
Te skrzyżowanie powinno od samego początku być bezkolizyjne (obwodnica na dole,ul.Leśna Droga na górze) i nie byłoby problemu. Takie rozwiązanie byłoby najpraktyczniej sze ,a to ze względu na status tej drogi (obwodnicy),a mianowicie: jest to droga o ruchu przyspieszonym. Wiadomo,że teraz jest już na taką inwestycję za póżno,ale przydałoby się ,aby w tym miejscu powstała przynajmniej jakaś kładka dla pieszych nad jezdnią (podobnie jak ma to miejsce w okolicy Os. Ptasiego. Niemal za każdym razem,kiedy tamtędy przechodzę na pasach,nie wiem czy kiedyś nie będę kolejną ofiarą kierowców nie respektujących nagminnie przepisów drogowych,którz y nie zatrzymują się na pasach- tylko pędzą po 80-100 km/h.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# luki (IP: 164.127.*.25) 2017-11-13 19:10
GDDKIA zaakceptowało projekt doświadczalny ale zapomniało że w polsce ruch jest prawostronny a nie jak w UK lewo. Samochody jadące obwodnicą często przekraczają dopuszczalne 90 km/h dlatego że mają pas do wyprzedzania który kończy się zaraz przed skrzyżowaniem!! !! Prześledźmy obwodnicę zaczynając od ronda jadąc od Olsztyna. Po zjeździe z ronda mamy jakieś 500 metrów jeden pas a powinny być już 2 aby samochody osobowe mogły wyprzedzić TIR-y. Następnie zaczyna się drugi pas ale jest krótki i z górki więc trzeba ostro dać po gazie i nagle zaczyna się zjazd na mleczarnię i pechowe skrzyżowanie. Nasza obwodnica jest doświadczalna a do porażek nikt z GDDKIA się nie przyzna prawda:(((
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Rozwiązanie (IP: 31.0.*.100) 2017-11-13 16:46
Wystarczy z obu stron zmienić znaki ograniczenia prędkości do 40km/h oraz postawić za znakami fotoradary. Tyle w temacie ... tanio ... szybko i będzie bezpieczenie ....
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# qwerty (IP: 89.229.*.112) 2017-11-13 16:34
Ostatnio często tam można spotkać Policję z radarem
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# ona (IP: 178.36.*.225) 2017-11-13 14:10
o planach rozbudowy mleczarni oraz firmy z produkcja okien wiedziano na bank lata wstecz. Takie plany inwestycyjne nie powstają z dnia na dzień. Wiec dlaczego gdy budowano te obwodnice nikt "mądry" nie brał tego pod uwagę i od razu nie zaprojektowano bezpiecznego skrzyżowania? nie rozumiem pewnej kwestii która ma miejsce w naszym rejonie, mieście, kraju od dłuższego czasu - skąd się biora takiego typu gafy? czy to stało się w modzie wieczne poprawianie naprawianie? czy to po prostu wina "inżynierów" których od lat namnożyło się w naszym kraju za przyzwoleniem ukończenia studiów zaocznych, wieczorowych... . widać tego efekty.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# D.C. (IP: 164.127.*.138) 2017-11-13 13:19
Skoro rondo oraz światła są "nieuzasadnione ekonomicznie",p anie Karolu G.to moze progi zwalniające beda bardziej "uzasadnione ekonomicznie"?? ?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Anty cwany (IP: 83.24.*.128) 2017-11-13 13:19
To może ktoś cię pacnie na takim skrzyżowaniu w ramach selekcji ?Przejeżdzam na tym skrzyzowaniu codziennie i prawie nigdy podczas przejazdu nie czuje się bezpiecznie trudno ocenić czy ktoś w oddali jedzie 70 czy 170 barierki utrudniaja widoczność a ruch jest spory....Wiecie kiedy coś tam zrobia ...jak zginie lub mocno sie połamie ktoś z generalnej derekcji dróg i autostrad Społeczeńswo się starzeje nie każdy jest tak sprawny jak rajdowiec samochody zapieprzają wystarczy tam chwilę postać no cóż..
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Paweł (IP: 37.47.*.49) 2017-11-13 11:42
W rondo w marcinkowie tez co chwila ktoś wjeżdża . Tak działa selekcja naturalna i tyle
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować

Sonda

Czy weźmiesz udział w tegorocznych wyborach samorządowych

Tak - 87.1%
Nie - 10.5%
Nie podjąłem(-ęłam) decyzji - 1.8%

Głosów ogółem: 171
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: marzec 2, 2018
X Zamknij
X Zamknij