Wzrastająca liczba wypadków na skrzyżowaniu mrągowskiej obwodnicy z ulicą Leśna Droga skłania do refleksji na temat możliwości modernizacji skrzyżowania. O konieczności wprowadzenia zmian coraz głośniej wypowiadają się mieszkańcy, z problemu zdają sobie także sprawę władze miasta, jednak olsztyński oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad na razie ucina spekulacje w tej sprawie. A tegoroczne statystyki zdarzeń drogowych na skrzyżowaniu są alarmujące.

Zachodnia Obwodnica Mrągowa została oddana do użytku w 2011 roku. Na trasie o długości 6,5 km zaprojektowano i wykonano dwa ronda (na wjeździe od strony Marcinkowa oraz na skrzyżowaniu z ulicą Wolności) i dwa skrzyżowania z drogami podporządkowanymi. Jedno na wysokości msc. Młynowo, drugie na przecięciu obwodnicy z ulicą Leśna Droga. O ile na obu rondach i skrzyżowaniu przy Młynowie do wypadków i kolizji dochodzi sporadycznie, o tyle niechlubny wyjątek stanowi skrzyżowanie z Leśną Drogą.

Niepokojące statystyki

W ciągu pięciu ostatnich lat, na skrzyżowaniu z Leśną Drogą doszło do 8 wypadków i 13 kolizji, w których śmierć poniosły 2 osoby, a 13 zostało rannych. Liczby są duże, a najtragiczniejszy bilans notujemy w bieżącym roku. Od stycznia doszło już do siedmiu zdarzeń, w których trzy osoby zostały ranne, a jedna zginęła.

Rok

Wypadki

Kolizje

Ranni

Ofiary śmiertelne

2013

1

2

4

0

2014

3

3

5

1

2015

0

2

0

0

2016

1

2

1

0

2017

3

4

3

1

Razem

8

13

13

2

Tabela w oparciu o dane udostępnione przez Komendę Powiatową Policji w Mrągowie.

Dlaczego w tym miejscu?

W momencie budowy, otwarcia i pierwszych lat funkcjonowania obwodnicy, skrzyżowanie z Leśną Drogą było zdecydowanie rzadziej uczęszczane. Przypomnijmy, że wówczas nie było jeszcze asfaltowego łącznika pomiędzy osiedlem Mazurskim a obwodnicą. Po oddaniu do użytku łącznika, który zastąpił drogę gruntową, ruch pojazdów w tym miejscu zdecydowanie wzrósł.

Kolejną naturalną przyczyną zwiększenia ruchu pojazdów było uruchomienie fabryki okien oraz rozpoczęcie ogromnej inwestycji w mrągowskiej mleczarni. Obecnie z obu stron obwodnicy, do ruchu z dróg podporządkowanych włącza się kilkakrotnie więcej pojazdów niż w 2011 roku, gdy obwodnica była oddawana do użytku. W ciągu tych lat, w obrębie skrzyżowania doszło do jednej zmiany w kwestii bezpieczeństwa. Z obu stron Leśnej Drogi, na dojeździe do obwodnicy ustawione zostały znaki B-20 STOP.

– W kolejnych latach ruch drogowy na pewno będzie wzrastał, co związane jest z rozbudową mleczarni – mówi burmistrz Mrągowa Otolia Siemieniec. – Dostrzegamy problem i zwracaliśmy się już w tej sprawie do GDDKiA w Olsztynie, jednak w odpowiedzi otrzymaliśmy informację, że do większości wypadków dochodzi ze względu na niewłaściwe zachowanie kierowców.

W tej sprawie kilkukrotnie interweniował także radny Edward Płocharczyk, który zwraca uwagę m.in. na fakt niedostatecznej widoczności nadjeżdżających pojazdów.

– Jadąc od Osiedla Mazurskiego, zatrzymujemy się przed obwodnicą i znakiem STOP. Według mnie, o ile z prawej strony (kier. Giżycko) mamy dobrą widoczność, aby ocenić czy nie nadjeżdża pojazd, to nie możemy tego powiedzieć o lewej stronie (kier. Olsztyn). Bariery energochłonne ograniczają w pewnym stopniu widoczność – mówi radny Edward Płocharczyk.

GDDKiA odpowiada

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oddział w Olsztynie otrzymała sygnały w tej sprawie, wykonała analizę, która nie wykazała jednak nieprawidłowości technicznych na pechowym skrzyżowaniu.

– W sprawie przeanalizowania kwestii bezpieczeństwa ruchu na skrzyżowaniu obwodnicy z ul. Leśna Droga kontaktowała się z nami Pani Burmistrz. Przeprowadziliśmy więc na wniosek Pani Burmistrz w oparciu o dane pozyskane z Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie oraz przeprowadzone przez nas pomiary natężenia ruchu drogowego analizę BRD tego skrzyżowania – mówi Karol Głębocki, rzecznik prasowy olsztyńskiego oddziału GDDKiA. – Analiza zastosowanej geometrii skrzyżowania wykazała poprawność przyjętych rozwiązań, z kolei analiza zdarzeń drogowych w rejonie skrzyżowania wykazała, że zdecydowana większość z nich jest spowodowana niewłaściwym zachowaniem użytkowników ruchu drogowego - nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu.

Sygnalizacja czy rondo?

Opinie mieszkańców w sprawie newralgicznego skrzyżowania są podzielone. Część widzi w tym miejscu konieczność zamontowania sygnalizacji świetlnej, część – przebudowy skrzyżowania na rondo. Jednak, żaden z tych pomysłów nie jest brany pod uwagę, przynajmniej na razie.

– Zastosowanie sygnalizacji świetlnej oraz zmiana geometrii skrzyżowania (np. przebudowa na rondo) z uwagi na stosunkowo nieduże natężenie ruchu (5590 poj./dobę wg GPR 2015) byłyby nieuzasadnione ekonomicznie – dodaje Karol Głębocki z GDDKiA.

– Chcemy rozwiązać ten problem i na pewno będziemy rozmawiać ponownie na ten temat z GDDKiA. Podjęcie działań zmierzających do zwiększenia bezpieczeństwa jest naszym obowiązkiem – dodaje z kolei burmistrz Otolia Siemieniec.

Dyskusja dotycząca przebudowy skrzyżowania wzmaga się po każdym zdarzeniu drogowym. Nic w tym dziwnego, bo gdyby w prezentowanej przez nas wyżej tabeli były same zera, tematu by nie było, a skrzyżowanie byłoby najbezpieczniejszym w Mrągowie. Tak nie jest...

Piotr Piercewicz


Dodaj komentarz:

Sonda

Czy jesteś zadowolona(y) z obecnych wydarzeń w radzie miasta i powiatu?

Nie, te zmiany niczego nie wnoszą - 80.8%
Tak, to są zmiany na lepsze - 13.1%
Nie mam zdania na ten temat - 6.2%

Głosów ogółem: 130
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: październik 20, 2019
X Zamknij
X Zamknij