Po raz kolejny uczestnicy Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP w Mrągowie pokazali jak dbać o czystość mrągowskich jezior i lasów. Tym razem oprócz samej akcji sprzątania,  młodzież przygotowała pojemniki na śmieci oraz tabliczki z hasłami o zakazie zanieczyszczania lasu i ochronie środowiska. Nowe kosze zostały ustawione przy ścieżce spacerowo - rowerowej nad jeziorem Czos.

W  Ośrodku Szkolenia i Wychowania Ochotniczych Hufców Pracy w Mrągowie od 10 września do 30 października bieżącego roku realizowana była innowacja autorstwa Barbary Zajkowskiej - wychowawcy OSiW OHP pt. „Dbajmy o czystość mrągowskich jezior i lasów”. Głównym założeniem akcji ekologicznej było oczyszczenie jednego z piękniejszych terenów Mrągowa czyli nadbrzeży jezior Czos i Sutapie Małe oraz przylegającego do nich lasu, pogłębienie wiedzy ekologicznej, leśno-przyrodniczej wśród młodzieży, przygotowanie pojemników na śmieci oraz zagospodarowanie ich na w/w terenie.

W ramach przedsięwzięcia 20 września bieżącego roku przeprowadzono akcję ekologiczną sprzątania lasu i nadbrzeży jezior. Dzięki podpisanemu porozumieniu z gospodarzem terenu Nadleśnictwem w Mrągowie, w ramach nowatorskich działań realizowano kolejne zadania. Podczas zajęć praktycznej nauki zawodu, młodzież wspólnie z instruktorami praktycznej nauki zawodu wykonała pojemniki na śmieci oraz tabliczki z hasłami o zakazie zanieczyszczania lasu i ochronie środowiska. Prace wykonano z materiałów powierzonych przez Nadleśnictwo w Mrągowie.

Dzięki wspólnie podjętym działaniom Nadleśnictwa i Ośrodka Szkolenia i Wychowania w miniony czwartek, 8 listopada na w/w terenie zostały ustawione tabliczki mówiące o ochronie przyrody i zakazie zaśmiecania lasu oraz kosze na śmieci, które zamontowano przy ścieżce spacerowo -  rowerowej biegnącej wzdłuż lasu. Na to wydarzenie zaproszono również przedstawicieli Nadleśnictwa w Mrągowie p. Dawida Kaczmarka Leśniczego i gospodarza Leśnictwa Kromnice. Zagospodarowanie lasu nad j. Czos i j. Sutapie Małe było zakończeniem i podsumowaniem dwumiesięcznej pracy uczestników i kadry OSiW w Mrągowie, do  której włączył się również mieszkaniec Mrągowa, emerytowany pracownik OSiW p. Wiesław Rydzyński, który uczestniczył od początku w realizacji projektu.

Jednak to nie koniec działań ekologicznych, leśno-przyrodniczych i współpracy z gospodarzem terenu. Kolejnym zadaniem objętym porozumieniem jest stała opieka uczestników koła ekologicznego funkcjonującego w OSiW, nad nadbrzeżami jezior Czos i Sutapie Małe oraz przylegającym do niego lasem. Zaplanowano również wiele innych przedsięwzięć, które objęte są harmonogramem koła ekologicznego i będą realizowane w bieżącym roku szkolnym pod opieką wychowawcy OSiW  p. Agnieszki Cioch. Jesteśmy przekonani, że umieszczone w lesie pojemniki oraz hasła widniejące na tabliczkach przyczynią się do zmiany postępowania, zachowania użytkowników tego pięknego terenu i masowych akcji oczyszczania kompleksów leśnych będzie coraz mniej.

Barbara Zajkowska, starszy wychowawca OSiW

Dbają o czystość mrągowskich jezior i lasów. Fot. Barbara Zajkowska

Książki i projekty edukacyjne

podnoszące kompetencje procesowe

Adwokat
Diabła

Iain Morley
Adowkat Diabła Kup książkę Kup audiobook

Na końcu
świata

Wawrzyniec Siedlecki
Na końcu świata Kup książkę

Na końcu świata
czyli Afryka dzika

Wawrzyniec Siedlecki
Na końcu świata czyli Afryka dzika Kup książkę Kup audiobook

Przygody
Belli

Lillienne Golc
Przygody Belli Kup książkę

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze  

# ja (IP: 89.229.*.1) 2017-11-11 14:43
Tych z Lasowca syfiarzy pogonic zawstydzic jeszce bo niema na nich bata straz miejska powinna tym sie zainteresowac wlepiac kary to zmobilizuje moze do zachowan jakie powinno byc
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Dziękuję (IP: 89.229.*.92) 2017-11-10 13:16
Ale czad! Super sprawa!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# ja (IP: 89.229.*.213) 2017-11-10 11:23
świetne- brawo młodzież
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować

Sonda

Czy weźmiesz udział w tegorocznych wyborach samorządowych

X Zamknij
X Zamknij