Po raz kolejny uczestnicy Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP w Mrągowie pokazali jak dbać o czystość mrągowskich jezior i lasów. Tym razem oprócz samej akcji sprzątania,  młodzież przygotowała pojemniki na śmieci oraz tabliczki z hasłami o zakazie zanieczyszczania lasu i ochronie środowiska. Nowe kosze zostały ustawione przy ścieżce spacerowo - rowerowej nad jeziorem Czos.

W  Ośrodku Szkolenia i Wychowania Ochotniczych Hufców Pracy w Mrągowie od 10 września do 30 października bieżącego roku realizowana była innowacja autorstwa Barbary Zajkowskiej - wychowawcy OSiW OHP pt. „Dbajmy o czystość mrągowskich jezior i lasów”. Głównym założeniem akcji ekologicznej było oczyszczenie jednego z piękniejszych terenów Mrągowa czyli nadbrzeży jezior Czos i Sutapie Małe oraz przylegającego do nich lasu, pogłębienie wiedzy ekologicznej, leśno-przyrodniczej wśród młodzieży, przygotowanie pojemników na śmieci oraz zagospodarowanie ich na w/w terenie.

W ramach przedsięwzięcia 20 września bieżącego roku przeprowadzono akcję ekologiczną sprzątania lasu i nadbrzeży jezior. Dzięki podpisanemu porozumieniu z gospodarzem terenu Nadleśnictwem w Mrągowie, w ramach nowatorskich działań realizowano kolejne zadania. Podczas zajęć praktycznej nauki zawodu, młodzież wspólnie z instruktorami praktycznej nauki zawodu wykonała pojemniki na śmieci oraz tabliczki z hasłami o zakazie zanieczyszczania lasu i ochronie środowiska. Prace wykonano z materiałów powierzonych przez Nadleśnictwo w Mrągowie.

Dzięki wspólnie podjętym działaniom Nadleśnictwa i Ośrodka Szkolenia i Wychowania w miniony czwartek, 8 listopada na w/w terenie zostały ustawione tabliczki mówiące o ochronie przyrody i zakazie zaśmiecania lasu oraz kosze na śmieci, które zamontowano przy ścieżce spacerowo -  rowerowej biegnącej wzdłuż lasu. Na to wydarzenie zaproszono również przedstawicieli Nadleśnictwa w Mrągowie p. Dawida Kaczmarka Leśniczego i gospodarza Leśnictwa Kromnice. Zagospodarowanie lasu nad j. Czos i j. Sutapie Małe było zakończeniem i podsumowaniem dwumiesięcznej pracy uczestników i kadry OSiW w Mrągowie, do  której włączył się również mieszkaniec Mrągowa, emerytowany pracownik OSiW p. Wiesław Rydzyński, który uczestniczył od początku w realizacji projektu.

Jednak to nie koniec działań ekologicznych, leśno-przyrodniczych i współpracy z gospodarzem terenu. Kolejnym zadaniem objętym porozumieniem jest stała opieka uczestników koła ekologicznego funkcjonującego w OSiW, nad nadbrzeżami jezior Czos i Sutapie Małe oraz przylegającym do niego lasem. Zaplanowano również wiele innych przedsięwzięć, które objęte są harmonogramem koła ekologicznego i będą realizowane w bieżącym roku szkolnym pod opieką wychowawcy OSiW  p. Agnieszki Cioch. Jesteśmy przekonani, że umieszczone w lesie pojemniki oraz hasła widniejące na tabliczkach przyczynią się do zmiany postępowania, zachowania użytkowników tego pięknego terenu i masowych akcji oczyszczania kompleksów leśnych będzie coraz mniej.

Barbara Zajkowska, starszy wychowawca OSiW

Dbają o czystość mrągowskich jezior i lasów. Fot. Barbara Zajkowska


Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze  

# ja (IP: 89.229.*.1) 2017-11-11 14:43
Tych z Lasowca syfiarzy pogonic zawstydzic jeszce bo niema na nich bata straz miejska powinna tym sie zainteresowac wlepiac kary to zmobilizuje moze do zachowan jakie powinno byc
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Dziękuję (IP: 89.229.*.92) 2017-11-10 13:16
Ale czad! Super sprawa!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# ja (IP: 89.229.*.213) 2017-11-10 11:23
świetne- brawo młodzież
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować

Sonda

Czy weźmiesz udział w tegorocznych wyborach samorządowych

Tak - 87.1%
Nie - 10.5%
Nie podjąłem(-ęłam) decyzji - 1.8%

Głosów ogółem: 171
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: marzec 2, 2018
X Zamknij
X Zamknij