Jan Parda, związany od ponad 20 lat z I Liceum Ogólnokształcącym im. Obrońców Westerplatte w Mrągowie, z nowym rokiem szkolnym rozpoczął pracę na nowym stanowisku. O zmianach, planach i nowych inwestycjach rozmawiamy z nowym dyrektorem szkoły.

Jest Pan związany z I Liceum Ogólnokształcącym im. Obrońców Westerplatte już od kilkunastu lat. Zna Pan tę szkołę bardzo dobrze, co planuje Pan zmienić?

Ze szkołą jestem związany od ponad 20, dokładnie od 22 lat. Tak, znam ją bardzo dobrze, może nawet doskonale. Nie tylko planuję, ale już zmieniłem. W szkole nastąpiły istotne zmiany personalne. Wicedyrektorem została Pani Agnieszka Masal, osoba bardzo zaangażowana, kompetentna i mająca doskonały kontakt z uczniami. Nastąpiła także zmiana na stanowisku Sekretarza Szkoły, obecnie funkcję tę pełni Pani Iwona Kaczmarczyk. Dotychczasowa Sekretarz Szkoły, Pani Alina Boruch, została przeniesiona na bardzo odpowiedzialne stanowisko, stanowisko dotychczas zajmowanie przeze mnie. Mam głęboką nadzieję, że podoła nowemu wyzwaniu. Będę ją wspierał w pierwszych miesiącach pracy.

Pana kandydatura z pewnością wywołała sporo emocji. Dlaczego zdecydował się Pan kandydować na stanowisko dyrektora szkoły? Czy może podjął się Pan tego zadania widząc wady placówki?

Właśnie dlatego, że widzę wady szkoły, zdecydowałem się kandydować. Najważniejszym czynnikiem, który doprowadził do zgłoszenia mojej kandydatury był głos kadry pedagogiczno-dydaktycznej naszego liceum. W okresie poprzedzającym termin składania aplikacji konkursowych doświadczyłem ogromnego poparcia ze strony grona pedagogicznego naszej szkoły, dlatego też zdecydowałem się kandydować. Emocje zawsze towarzyszą nowym wyzwaniom, było ich dużo. Wierzę, że będą motorem napędowym dla zmian, które zmierzam wprowadzić.

Pierwszy miesiąc pracy na nowym stanowisku prawie za Panem. Jakie są Pana odczucia jeśli chodzi o szkołę, uczniów i nauczycieli?

Pierwsze dni były trudne, ale to chyba normalne. Wiele oficjalnych spotkań i uroczystości, ale mamy to już za sobą. Teraz ciężka i merytoryczna praca. Myślę, że ogromna większość środowiska jest zadowolona ze zmian. Kontakty z uczniami i nauczycielami są przyjazne i dobre, myślę, że mogę zaryzykować twierdzenie, że bardzo dobre i chciałbym, aby tak pozostało.

Podczas uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego 2017/2018 padły deklaracje związane z remontem szkoły? Na jakim etapie są prace? Jaki jest zakres i koszt tej inwestycji?

W bieżącym roku, organ prowadzący czyli Starostwo Powiatowe złożyło do Urzędu Marszałkowskiego dwa wnioski, które bezpośrednio dotyczyły naszej szkoły. Pierwszy wniosek dotyczy termomodernizacji budynku I Liceum Ogólnokształcącego oraz remontu elewacji szkoły. Wniosek obecnie jest na etapie oceny eksperckiej. Z informacji jakie posiadamy, jest duża szansa, aby projekt uzyskał dofinansowanie. Jeśli tak będzie, szkoła uzyska „nowe oblicze”.

Drugi wniosek, którego w dużej mierze byłem autorem, dotyczy rewitalizacji boiska przy I LO w Mrągowie. Jeśli uzyskamy dofinansowanie, a jest duża szansa, że tak się stanie, to I Liceum Ogólnokształcące uzyska nowoczesny obiekt sportowy, z oświetleniem, dostosowany dla osób niepełnosprawnych. W skład kompleksu wejdą: boisko do piłki ręcznej lub nożnej, dwa boiska do koszykówki oraz niezależne boisko do siatkówki. Całość zabezpieczona będzie czterometrowym ogrodzeniem.

Jakie są Pana najbliższe plany i priorytety związane z rozwojem szkoły?

Priorytety przedstawiłem podczas konkursu oraz podczas rozpoczęcia roku szkolnego. Chciałbym i będę się starał, aby szkoła stała się bardziej demokratyczna. Chcę, aby w proces jej naprawy włączyli się wszyscy, którzy są z nią związani - nauczyciele, rodzice i uczniowie. Zapowiedziałem, że chętnie wysłucham każdą osobę, która ma pomysł na lepsze jutro naszej szkoły. Będę wsłuchiwał się w głos uczniów i ich rodziców, aby podnieść jakość pracy naszej szkoły, aby sprostać oczekiwaniom naszych potencjalnych uczniów i ich rodziców.

W jaki sposób chce Pan przyciągnąć młodzież z innych szkół, do tego żeby wybierali I Liceum Ogólnokształcące w Mrągowie?

Myślę, że to pytanie jest dość proste. Wystarczy zaoferować im to, czego oczekują, żeby nie musieli tego szukać poza Mrągowem. W tym roku zmieniliśmy sposób realizacji przedmiotów rozszerzonych. Uczniowie klas drugich, po raz pierwszy mieli możliwość wybrania jednego przedmiotu realizowanego na poziomie rozszerzonym samodzielnie. Rozszerzenia te realizowane są w grupach międzyoddziałowych. Od następnego roku szkolnego uczniowie będą mogli wybierać w ten sposób dwa przedmioty. Taki system funkcjonuje w olsztyńskich liceach już od kilku lat. Brak takiej oferty z naszej strony skutkował tym, że absolwenci mrągowskich gimnazjów wybierali się do szkół poza naszym powiatem. Mam nadzieję, że zmiana naszej oferty edukacyjnej zatrzyma młodzież w Mrągowie.

Będzie Pan dyrektorem otwartym na sugestie i opinie grona pedagogicznego i uczniów?

Zaczynamy nowy rok szkolny, mam głęboką nadzieję, że lepszy rok. Rok, który będzie początkiem długofalowych zmian na lepsze. Proszę wszystkich, dla których oświata, edukacja, jest sprawą ważną, o dzielenie się pomysłami, uwagami, także krytycznymi. Drzwi mojego gabinetu zawsze są i będą otwarte, dla wszystkich, którzy zechcą się włączyć w proces naprawy I Liceum Ogólnokształcącego w Mrągowie. Zapraszam uczniów, wasze zdanie jest dla mnie szczególnie ważne. Każdego z Was chętnie wysłucham i rozważę Wasze pomysły. Wiem, że głos uczniów jest bardzo cenny. Moje trzy córki są absolwentkami naszego liceum i bardzo cenię ich opinie o szkole i relacjach w niej panujących.

Pozdrawiam użytkowników portalu. Zachęcam wszystkich do dyskusji na temat przyszłości I Liceum Ogólnokształcącego w Mrągowie.

Rozmawiała: Paulina Duszak-Jabłonowska

Słowa kluczowe:
wywiad I LO Jan Parda nowy dyrektor szkoły 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze  

# Halina (IP: 89.229.*.5) 2018-03-20 11:44
Faktycznie, gospodarczy dyrektorem szkoły ! Już "widzę sukces"
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Madzia (IP: 89.231.*.214) 2017-10-24 17:29
BUCU
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# MWDg (IP: 77.115.*.253) 2017-09-30 23:37
Organem prowadzącym szkołę nie jest starostwo powiatowe, !ecz Powiat Mrągowski. Brak znajomości prawa samorządowego?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Nina (IP: 176.221.*.120) 2017-09-30 17:33
Przecinki, w niewłaściwych, miejscach.
Ktoś to w ogóle redaguje?! Literówka na literówce, aż się ciężko czyta!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Absolwent 2009 (IP: 164.127.*.168) 2017-09-29 16:42
Tak czytam i dochodzę do wniosku - ktoś podmienił szeryfa ;D
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# * (IP: 89.231.*.142) 2017-09-29 15:05
"została przeniesiona na bardzo odpowiedzialne stanowisko, stanowisko dotychczas zajmowanie przeze mnie"...skromni e o sobie :); a gdzie będzie owe boisko ?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować

Sonda

Czy weźmiesz udział w tegorocznych wyborach samorządowych

Tak - 87.1%
Nie - 10.5%
Nie podjąłem(-ęłam) decyzji - 1.8%

Głosów ogółem: 171
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: marzec 2, 2018
X Zamknij
X Zamknij