Powoli zbliżamy się do okresu grzewczego, w którym niestety strażacy odnotowują wzrost liczby pożarów związanych z ogrzewaniem domów. Mrągowska Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej radzi, w jaki sposób zachować się w przypadku zapalenia się sadzy w kominie.

Zbliża się okres zimnych dni i nocy. Chcąc zapewnić odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach zaczynamy bardziej intensywnie eksploatować piece. Spalanie materiałów palnych powoduje osadzanie się sadzy w przewodach kominowych, powstaje ona w wyniku niepełnego spalania materiału palnego. W piecach grzewczych nie wolno spalać śmieci, butelek i plastikowych płyt meblowych. Jako materiały chemicznie bardzo złożone, w piecu spalają się tylko częściowo i wytwarzają duże ilości cząstek sadzy, która odkłada się w kanałach kominowych. Pożar sadzy w kominie jest to spalanie się cząstek nagromadzonych wewnątrz przewodów kominowych (spalinowych), które zbierały się w czasie pracy urządzeń ogrzewczych, a nie były wyczyszczone w odpowiednim czasie przez kominiarzy.

Zapaleniu się sadzy w kominie towarzyszy bardzo głośny szum spowodowany trwającą gwałtowną reakcją spalania w przewodzie. Płomienie wydostające się z komina mogą osiągać wysokość kilku metrów. Paląca się w wysokich temperaturach sadza może spowodować nieszczelności  przewodu kominowego, którymi ogień lub paląca się sadza wydostaje się na zewnątrz, powodując zapalenie materiałów na poddaszu, czy w pomieszczeniach na niższych kondygnacjach, przylegających bezpośrednio lub pośrednio do komina. Paląc się sadza może się dostać również pod dachówki.

W przypadku zaistnienia pożaru w sadzy należy:

  • wezwać Państwową Straż Pożarną nr telefonu 998, podając szczegółowo co się dzieje, czy są zagrożone osoby, adres i dojazd do danego budynku, swoje dane i numer telefonu
  • zamknąć dopływ powietrza do pieca od dołu i od góry (w wyniku braku powietrza ogień z czasem będzie wygasał),
  • wygasić ogień w piecu, kominku (nie wolno używać wody)
  • przez cały czas dozorować całą długość przewodu kominowego od strony pomieszczeń,
  • zabezpieczyć do ewentualnego użycia środki gaśnicze, np. gaśnice, koc gaśniczy,
  • udostępnić pomieszczenia i udzielić niezbędnych informacji przybyłym na miejsce zdarzenia strażakom.

Należy pamiętać, że NIE WOLNO wlewać wody do palącego się komina, gdyż grozi to jego rozerwaniem.

Po pożarze sadzy w kominie należy wezwać kominiarza, aby dokonał wyczyszczenia przewodów i sprawdził ich stan techniczny. Należy pamiętać, że przez nieszczelne przewody wędrują palące się cząstki materiału palnego i bardzo gorące gazy spalinowe, w tym groźny i niewyczuwalny tlenek węgla (czad), który może się dostawać do pomieszczeń w których przebywamy.

Aby nie dopuścić do pożaru sadzy należy dokonywać okresowych przeglądów przewodów kominowych oraz ich czyszczenia. Gdy używamy węgla i drewna należy to robić nie rzadziej niż raz na 3 miesiące. Gdy używasz gazu ziemnego czy oleju opałowego – nie rzadziej niż raz na pół roku. Zarządca budynku lub właściciel ma obowiązek m.in. przeglądu instalacji wentylacyjnej nie rzadziej niż raz w roku,

Oprac. bryg. Jarosław Jakubik

Słowa kluczowe:
Mrągowo sadza w kominie pożar na sygnale 

Książki i projekty edukacyjne

podnoszące kompetencje procesowe

Adwokat
Diabła

Iain Morley
Adowkat Diabła Kup książkę Kup audiobook

Na końcu
świata

Wawrzyniec Siedlecki
Na końcu świata Kup książkę

Na końcu świata
czyli Afryka dzika

Wawrzyniec Siedlecki
Na końcu świata czyli Afryka dzika Kup książkę Kup audiobook

Przygody
Belli

Lillienne Golc
Przygody Belli Kup książkę

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Sonda

Czy weźmiesz udział w tegorocznych wyborach samorządowych

X Zamknij
X Zamknij