Powoli zbliżamy się do okresu grzewczego, w którym niestety strażacy odnotowują wzrost liczby pożarów związanych z ogrzewaniem domów. Mrągowska Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej radzi, w jaki sposób zachować się w przypadku zapalenia się sadzy w kominie.

Zbliża się okres zimnych dni i nocy. Chcąc zapewnić odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach zaczynamy bardziej intensywnie eksploatować piece. Spalanie materiałów palnych powoduje osadzanie się sadzy w przewodach kominowych, powstaje ona w wyniku niepełnego spalania materiału palnego. W piecach grzewczych nie wolno spalać śmieci, butelek i plastikowych płyt meblowych. Jako materiały chemicznie bardzo złożone, w piecu spalają się tylko częściowo i wytwarzają duże ilości cząstek sadzy, która odkłada się w kanałach kominowych. Pożar sadzy w kominie jest to spalanie się cząstek nagromadzonych wewnątrz przewodów kominowych (spalinowych), które zbierały się w czasie pracy urządzeń ogrzewczych, a nie były wyczyszczone w odpowiednim czasie przez kominiarzy.

Zapaleniu się sadzy w kominie towarzyszy bardzo głośny szum spowodowany trwającą gwałtowną reakcją spalania w przewodzie. Płomienie wydostające się z komina mogą osiągać wysokość kilku metrów. Paląca się w wysokich temperaturach sadza może spowodować nieszczelności  przewodu kominowego, którymi ogień lub paląca się sadza wydostaje się na zewnątrz, powodując zapalenie materiałów na poddaszu, czy w pomieszczeniach na niższych kondygnacjach, przylegających bezpośrednio lub pośrednio do komina. Paląc się sadza może się dostać również pod dachówki.

W przypadku zaistnienia pożaru w sadzy należy:

  • wezwać Państwową Straż Pożarną nr telefonu 998, podając szczegółowo co się dzieje, czy są zagrożone osoby, adres i dojazd do danego budynku, swoje dane i numer telefonu
  • zamknąć dopływ powietrza do pieca od dołu i od góry (w wyniku braku powietrza ogień z czasem będzie wygasał),
  • wygasić ogień w piecu, kominku (nie wolno używać wody)
  • przez cały czas dozorować całą długość przewodu kominowego od strony pomieszczeń,
  • zabezpieczyć do ewentualnego użycia środki gaśnicze, np. gaśnice, koc gaśniczy,
  • udostępnić pomieszczenia i udzielić niezbędnych informacji przybyłym na miejsce zdarzenia strażakom.

Należy pamiętać, że NIE WOLNO wlewać wody do palącego się komina, gdyż grozi to jego rozerwaniem.

Po pożarze sadzy w kominie należy wezwać kominiarza, aby dokonał wyczyszczenia przewodów i sprawdził ich stan techniczny. Należy pamiętać, że przez nieszczelne przewody wędrują palące się cząstki materiału palnego i bardzo gorące gazy spalinowe, w tym groźny i niewyczuwalny tlenek węgla (czad), który może się dostawać do pomieszczeń w których przebywamy.

Aby nie dopuścić do pożaru sadzy należy dokonywać okresowych przeglądów przewodów kominowych oraz ich czyszczenia. Gdy używamy węgla i drewna należy to robić nie rzadziej niż raz na 3 miesiące. Gdy używasz gazu ziemnego czy oleju opałowego – nie rzadziej niż raz na pół roku. Zarządca budynku lub właściciel ma obowiązek m.in. przeglądu instalacji wentylacyjnej nie rzadziej niż raz w roku,

Oprac. bryg. Jarosław Jakubik

Słowa kluczowe:
Mrągowo sadza w kominie pożar na sygnale 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Sonda

Czy weźmiesz udział w tegorocznych wyborach samorządowych

Tak - 87.1%
Nie - 10.5%
Nie podjąłem(-ęłam) decyzji - 1.8%

Głosów ogółem: 171
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: marzec 2, 2018
X Zamknij
X Zamknij
McDonald`s czerwiec