W najbliższą sobotę w Parafii Prawosławnej przy ulicy Roosevelta w Mrągowie odbędzie się uroczystość Przemienienia Pańskiego. Wydarzeniu będzie towarzyszyć otwarcie wystawy poświęconej akcji „Wisła”. Ekspozycję i parafię będą mogli obejrzeć także mieszkańcy naszego miasta.

W sobotę 19 sierpnia o godzinie 10.00 w parafii prawosławnej przy ul. Roosevelta w Mrągowie rozpoczną się uroczystości święta Przemienienia Pańskiego połączone z obchodami 70 rocznicy akcji "Wisła". Po uroczystym nabożeństwie z udziałem przedstawicieli władz powiatu, miasta Mrągowo, przedstawicieli służb mundurowych oraz zaproszonych gości odbędzie się uroczysta procesja wokół świątyni, podczas której będzie dokonane poświęcenie Krzyża oraz tablicy pamiątkowej upamiętniającej tragiczną akcję "Wisła". Po nabożeństwie będzie dokonane otwarcie wystawy poświęconej akcji "Wisła" i jej skutkom dla społeczności prawosławnej w Rzeczypospolitej Polskiej.

Wystawa oraz świątynia będą otwarte dla wszystkich mieszkańców Mrągowa oraz turystów w dniach od 22 do 24 sierpnia i od 29 do 31 sierpnia w godzinach od 11:30 do 15:30. Zapraszamy!

Słowa kluczowe:
Parafia Prawosławna Mrągowo cerkiew 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze  

# Jurek (IP: 176.221.*.8) 2017-08-16 21:03
Ten kościółek jak wygląda jak ukraińska bida z nydzą; nawet drzew nie posadzili ozdobnych.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Jasiek (IP: 77.46.*.159) 2017-08-16 16:10
Ludność ukraińska objęta akcją „Wisła” nie miała nic wspólnego z mordami na Wołyniu czy Galicji Wschodniej. Wynika to chociażby z racji zamieszkiwania innego terenu, innej specyfiki relacji polsko-ukraińsk ich na terytorium pogranicza. Zatem akcja „Wisła” nie była bezpośrednim następstwem Wołynia i nie można jej usprawiedliwiać tamtymi mordami. Nie można bowiem winić i karać całego narodu.


Deportacja Ukraińców w 1947 r. została przeprowadzona przez władze komunistyczne, a nie legalne władze kontynuujące państwowość II Rzeczypospolite j. Władze komunistyczne, które zostały Polakom narzucone, wasalizowały Polskę dla potrzeb geopolityki ZSRR. Nie ma żadnych dokumentów, które wskazywałyby, że komuniści, decydując się na akcję „Wisła”, kierowali się chęcią zemsty za Wołyń. Co prawda, propaganda wykorzystywała ten argument, jednak głównie w celu, aby poprzez zbudowanie obrazu wroga zalegalizować w jakiejś mierze swoje rządy w oczach polskiego społeczeństwa.


Paradoksalnie głosiciele tego mitu uznają rządy komunistów za niepolskie, krytykują metody zwalczania przeciwników politycznych i jednocześnie usprawiedliwiaj ą ich działania wobec ludności ukraińskiej, czyniąc z nich obrońców polskiej racji stanu. Przemilcza się często fakt, że niejednokrotnie żołnierze KBW i funkcjonariusze UB, którzy przeprowadzali akcję „Wisła”, brali udział w zwalczaniu polskiego podziemia.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Jan (IP: 89.229.*.21) 2017-08-16 10:17
Niech o Wołyniu zrobią.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować

Sonda

Czy weźmiesz udział w tegorocznych wyborach samorządowych

Tak - 87.1%
Nie - 10.5%
Nie podjąłem(-ęłam) decyzji - 1.8%

Głosów ogółem: 171
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: marzec 2, 2018
X Zamknij
X Zamknij
McDonald`s czerwiec