Spółdzielnia Mieszkaniowa „Perspektywa” znalazła rozwiązanie, aby osiedlowe śmietniki przestały szpecić krajobraz. Na niektórych osiedlach pojawiły się estetyczne zabudowy śmietnikowe, które zasłaniają mało efektowne śmietniki. Niestety są miejsca, w których takich zabudów jeszcze nie ma. Czy wkrótce się to zmieni?

Na mrągowskich osiedlach pojawiły się zielone osłony, w których znajdują się pojemniki na odpady. Rozwiązanie zaproponowane przez SM „Perspektywa” zdecydowanie poprawiło wygląd osiedlowych ulic i zostało pozytywnie przyjęte przez mieszkańców.

- W ubiegłym roku, podczas Walnego Zgromadzenia S.M. “Perspektywa” członkowie wnioskowali do Zarządu o “schowanie” pojemników na odpady – informuje nas Ryszard Niksa, prezes spółdzielni. - Pierwsze osłony tego typu wykonaliśmy już w 2013 roku w kilku punktach: na os. Grunwaldzkim, os. Parkowym i os. Brzozowym. Zdały egzamin trwałości i zyskały akceptację mieszkańców, dlatego też zachowując ciągłość przyjętych rozwiązań w bieżącym roku wykonaliśmy osłony w kolejnych trzech punktach: os. Mazurskie 26, os. Mazurskie na rogu budynków nr 19 i 20 oraz os. Parkowe 16. Budowę takich osłon zamierzamy kontynuować w kolejnych latach.

Problem śmieci nadal jednak rzutuje na „wygląd” naszego miasta. Jednym z newralgicznych punktów Mrągowa jest zaplecze ulicy Królewieckiej 18, przy którym stoją cztery pojemniki SM, ustawione przez dwóch zarządców i służą do obsługi Wspólnot pozostających w ich zarządzie. Niestety jak się okazuje podrzucane są tam odpady również z innych nieruchomości, do których nie należą pojemniki. Śmietniki ustawione są nieopodal promenady i z pewnością takie obrazki jak ten poniżej, chluby nie przynoszą (zdjęcie z maja bieżącego roku).

Obecnie, po uprzątnięciu jest estetyczniej, ale przedstawiciele Urzędu Miejskiego już zapowiadają, że w tym miejscu pojawi się zabudowa na śmietniki.

- Firma odbierająca odpady zwraca na ten punkt szczególną uwagę (w piątek opróżnia nawet rano i popołudniu). Niestety i tak zdarzają się sytuacje, w których odpady wyrzucone są wokół pojemników. Taka właśnie sytuacja była około dwa tygodnie temu przy ul. Królewieckiej 18 gdzie pomimo, że dwa pojemniki były puste to obok było pełno odpadów – mówi Magdalena Góralczyk, Kierownik Referatu Środowiska i Gospodarki Odpadami Urzędu Miejskiego w Mrągowie. - Jest to trudny teren, z jednej strony promenada uczęszczana przez turystów, a z drugiej brak innego miejsca, ze względu na ścisłą zabudowę, które mogłoby zostać przeznaczone na ustawienie pojemników. Dlatego też Urząd Miejski, żeby rozwiązać problem, przygotuje miejsce pod ustawienie pojemników. Miejsce to zostało wybrane przy udziale zarządcy, który zarządza największą liczbą nieruchomości czyli TBS Karo. Teren zostanie utwardzony, a na nim zostanie postawiona wiata na ok. 6 pojemników 1100l. Miejsca w wiacie będą dzierżawione dla Wspólnot z których każda dostanie swój klucz. Mamy nadzieję, że problem zanieczyszczania tego terenu ulegnie zdecydowanej poprawie. Natomiast Straż Miejska będzie dokonywać szczególnej kontroli pojemników oraz terenów, na których stoją.

Mamy nadzieję, że podobne - estetyczne wiaty śmietnikowe staną także w kolejnych częściach naszego miasta, w których wciąż ich brakuje. Z pewnością takie rozwiązanie wpłynie pozytywnie na estetykę miasta, które jest przecież nastawione w dużym stopniu na turystów.

Zgodnie z art. 5 ust.1 oraz ust. 3 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, każdy właściciel nieruchomości (w przypadku wielolokalowych budynków – Wspólnota Mieszkaniowa), ma obowiązek wyposażyć nieruchomość w odpowiedni pojemnik do zbierania odpadów zmieszanych. W przypadku zadeklarowania selektywnej zbiórki, pojemniki lub worki do selektywnej zbiórki ustawia Urząd Miejski w miejscu wskazanym przez właściciela nieruchomości. Zarówno pojemniki na odpady zmieszane jak i do selektywnej zbiórki muszą być ustawione na terenie, do którego właściciel (wspólnota) ma prawo.

Paulina Duszak-Jabłonowska


Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze  

# Ja (IP: 79.187.*.58) 2017-06-22 13:48
nie byłoby śmieci jak byłyby częściej wywożone, w sobotę czy niedzielę trudno wejść do tego ogrodzonego,
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# mieszkaniec osiedla (IP: 81.15.*.186) 2017-06-21 11:00
Pamiętam jak były śmietniki ogrodzone i zadaszone, po co było je rozbierać?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# mieszkaniec (IP: 83.15.*.22) 2017-06-21 10:31
A na Walne Zgromadzenie mieszkańcy bloku nr 8 na Grunwaldzkim chodzą? Tam można takie propozycje składać i omawiać ich "za" i "przeciw" w większym gronie.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Jan (IP: 79.188.*.217) 2017-06-20 14:45
Na grunwaldzkim przed blokiem nr 8 nadal patologia. Brzydkie śmietniki, porozrzucane śmieci, pijaki pod sklepikiem i samochody na chodnikach.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Mieszkaniec bloku 8 (IP: 94.254.*.155) 2017-06-20 22:16
Pod "ósemką" to Patologia przez wielkie P. Śmietniki zaniedbane i przepełnione, pijaki od rana do wieczora, parkingu brak. A wystarczyłoby zrobić parking za blokiem nr 8 i 7 -tam jest dużo miejsca.
Śmieciara miałaby możliwość systematycznego opróżnienia kontenerów, Policja miałaby więcej miejsca żeby częściej robić naloty na pijusów, i chodniki byłyby puste ..... Same korzyści.
Apeluje więc : MIESZKAŃCY BLOKÓW NR 7,8,9,10 PROSIMY O PARKING ZA ÓSEMKĄ!!!!!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Mieszkaniec bloku 8 (IP: 94.254.*.155) 2017-06-20 22:20
PRZEPRASZAM. Apelują nie wszyscy mieszkańcy tylko większość.
Wolę sprostować. Bo zaraz posypią się na mnie hejty.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Jan (IP: 79.188.*.217) 2017-06-21 08:42
Popieram. Problem w tym, że spółdzielnia ma to chyba w poważaniu. Podobnie służby. Patologia jednym słowem.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować

Sonda

Czy weźmiesz udział w tegorocznych wyborach samorządowych

Tak - 87.1%
Nie - 10.5%
Nie podjąłem(-ęłam) decyzji - 1.8%

Głosów ogółem: 171
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: marzec 2, 2018
X Zamknij
X Zamknij