Wśród polityków toczy się dyskusja dotycząca zmian w opłatach abonamentowych za używanie odbiorników radiowych i telewizyjnych. Aktualny temat podejmuje dziś na swoim blogu Stanisław Bułajewski, radca prawny. Zachęcamy do przeczytania!

Wysokość opłat abonamentowych w roku kalendarzowym 2017 - zgodnie z rozporządzeniem KRRiT z dnia 18 maja 2016 r. (Dz. U. z 2016 r. poz. 737) w sprawie wysokości opłat abonamentowych za używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych oraz zniżek za ich uiszczanie z góry za okres dłuższy niż jeden miesiąc w 2017 roku - pozostaje na poziomie opłat obowiązujących w 2016 roku i wynosi: za używanie odbiornika radiofonicznego – 7,00 zł za jeden miesiąc; za używanie odbiornika telewizyjnego lub telewizyjnego i radiofonicznego – 22,70 zł za jeden miesiąc.

Czy wszyscy musza płacić? Oczywiście nie

Osobami uprawnionymi do zwolnienia od opłat abonamentowych są m.in.: osoby, które ukończyły 75 rok życia, osoby zaliczone do I grupy inwalidzkiej, kombatanci będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi, osoby, które ukończyły 60 lat i mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50% przeciętnego wynagrodzenia. Musimy jednak pamiętać, że osoby uprawnione do zwolnienia od opłat abonamentowych, by uzyskać to zwolnienie zobowiązane są do przedstawienia w urzędzie pocztowym dokumentów potwierdzających uprawnienie do zwolnienia oraz oświadczenie.

Pełną listę podmiotów, które podlegają zwolnieniu od uiszczania opłat abonamentowych znajdziecie państwo na stronie internetowej.

A co zrobić, gdy mamy już zaległości z kilku lat i otrzymaliśmy wezwanie z KRRiT, czy wtedy musimy karnie zapłacić, czy możemy podjąć jakieś inne próby rozwiązania tego problemu, a może roszczenia KRRiT uległy już przedawnieniu?

Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy o opłatach abonamentowych w wyjątkowych sytuacjach, jeżeli przemawiają za tym szczególne względy społeczne lub przypadki losowe, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji może umorzyć lub rozłożyć na raty. Pełne informacje jak to zrobić znajdziecie Państwo klikając w link, jaki podałem wyżej.

A czy są jakieś inne pozaustawowe możliwości uniknięcia zapłaty zaległości abonamentu RTV?

Proszę nie wierzyć w różne kruczki prawne, które są prezentowane w Internecie, jako sposób na niepłacenie abonamentu. Nie jest to możliwe, gdyż płacenie abonamentu to obowiązek ustawowy i to ustawa określa, kto nie musi go płacić. Takie rozumowanie potwierdzają w swoich orzeczeniach sądy, w których jednoznacznie stwierdzają, że jeśli odbiornik nie został wyrejestrowany, to trzeba płacić abonament RTV. Pamiętajmy, że kara za używanie niezarejestrowanego odbiornika wynosi trzydziestokrotność miesięcznej opłaty, (w 2017 r. opłata ta wynosi 681 zł w przypadku odbiornika telewizyjnego i 210 zł w przypadku wyłącznie odbiornika radiofonicznego).

Jeżeli zaś chodzi o przedawnienie zaległości z tytułu abonamentu RTV, to przeważa stanowisko, że przedawniają się one w tym samym czasie, co zobowiązania podatkowe, czyli 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności. Uważam jednak, że 5 letni okres przedawnienia powinien być liczony nie od końca roku kalendarzowego, ale od daty, w jakiej zobowiązanie miało zostać uiszczone. Przykładowo w stosunku do zobowiązania upływającego w czerwcu 2012 roku okres przedawnienia mijałby w czerwcu 2017 r. Jeśli więc Poczta Polska przystąpiłaby do dochodzenia świadczeń po tym terminie, - wystarczy powołać się na zarzut przedawnienia a poczta powinna odstąpić od dalszych żądań.

Oczywiście w artykule, poruszam podstawowe kwestie, dlatego w przypadku konieczności udzielenia bardziej szczegółowych odpowiedzi, zapraszam do kontaktu mailowego: stabul1@wp.pl

Radca prawny, Stanisław Bułajewski


Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze  

# adam (IP: 46.169.*.45) 2017-05-25 11:12
tekst na zlecenie Kurskiego
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# ZK (IP: 176.221.*.44) 2017-05-25 10:50
"płacenie abonamentu to obowiązek ustawowy i to ustawa określa, kto nie musi go płacić. " - taki sam obowiązek ustawowy ma Kancelaria PRM w stosunku do orzeczeń TK... i co? Oni mogą nie stosować się, a my musimy???
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Precz z Pisiorami (IP: 188.146.*.117) 2017-05-24 21:35
Ani grosza na pisowską tubę propagandową, mogą mnie zamknąć będę pierwszym więźniem politycznym dobrej zmiany.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Grażyna (IP: 188.164.*.54) 2017-06-03 21:44
Takie pieniądze płacą pseudo-aktorom. ..jak np. Ula z M JAK MIŁOŚĆ...dostaw ała już dawno ponad 30 tysięcy na miesiąc.. Niech nie mówią nam, że telewizja polska nie ma pieniędzy. Za rolę w reklamie aktorzy domy stawiają, auta kupują... Telewizja bogata. Nie ma im , po co płacić...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# rtv-agd (IP: 89.231.*.142) 2017-05-26 08:09
Ależ to niejaki Donald Tusk nawoływał onegdaj do niepłacenia abonamentu, a później państwowe instytucje pod rządami tego samego Donalda Tuska ściągały na siłę kasę od ludzi....
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Jac (IP: 89.229.*.39) 2017-05-24 10:28
A jak to się ma do oglądania telewizji przez komputer czy tablet na przykład multimedia go. Aby to oglądać muszę mieć wykupioną kablówkę ale nie oglądam tego na odbiorniku tv. Więc za co abonament?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować

Sonda

Czy weźmiesz udział w tegorocznych wyborach samorządowych

Tak - 87.1%
Nie - 10.5%
Nie podjąłem(-ęłam) decyzji - 1.8%

Głosów ogółem: 171
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: marzec 2, 2018
X Zamknij
X Zamknij