Mleczarstwo jest branżą prężnie działającą i ciągle się rozwijającą w naszym regionie. Między innymi z tego powodu Zespół Szkół Zawodowych w Mrągowie w porozumieniu ze Spółdzielnią Mleczarską „Mlekpol”,  planują uruchomić nowy, odpowiadający zapotrzebowaniu rynku pracy kierunek - technik przetwórstwa mleczarskiego. Korzyści mają być obopólne - władzom powiatu zależy na kształceniu młodzieży w atrakcyjnych zawodach, a zakład jest zainteresowany zatrudnianiem wysoko wykwalifikowanych pracowników.

Uczniowie będą mieli możliwość obserwacji postępu technicznego i technologicznego oraz zdobywania kwalifikacji w najnowocześniejszej i najlepszej firmie branży mleczarskiej w Polsce.

Zespół Szkół Zawodowych w Mrągowie przy współpracy z ZPM „Mlekpol” w Mrągowie zapewni uczniom: dobrą bazę kształcenia teoretycznego i praktycznego, ciekawe zajęcia przebiegające w formie ćwiczeń i projektów, wyjazdy do szkół wyższych, dobrze przygotowaną i wykwalifikowaną kadrę pedagogiczną i praktyczną, uczestnictwo w projektach współfinansowanych ze środków UE.

W ramach wprowadzania nowego zawodu, Powiat Mrągowski w partnerstwie z firmą Nu Media z Olsztyna, będzie realizował projekt dofinansowany ze środków unijnych Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury – „Technik przetwórstwa mleczarskiego – nowa szansa dla uczniów”. Budżet projektu to 607 650 zł. W ramach projektu powstanie nowoczesna pracownia technologiczna i językowa. Będzie ona wyposażona w nowoczesne pomoce dydaktyczne m.in. do zajęć laboratoryjnych, modele maszyn i urządzeń stosowanych w produkcji wyrobów spożywczych, czy panele operatorskie. Na wyposażeniu znajdą się także, podobne jak w zakładzie, stanowiska do pneumatyki i elektropneumatyki oraz oprogramowanie związane z procesami sterowania liniami  produkcyjnymi. Ponadto w ramach projektu grupa nauczycieli podniesie swoje kwalifikacje na studiach podyplomowych i kursach specjalistycznych oraz odbędzie staże w mrągowskim zakładzie.

Absolwenci Technikum Przetwórstwa Mleczarskiego będą przygotowani nie tylko do wytwarzania wyrobów mleczarskich, ale także do obsługiwania maszyn i urządzeń stosowanych do produkcji wyrobów mleczarskich i planowania procesu technologicznego produkcji wyrobów mleczarskich.  Zdobędą wiedzę o prawidłowym odżywianiu i będą mogli kontynuować naukę na studiach technicznych lub wydziałach nauki o żywności.

Zdobycie kwalifikacji w tym zawodzie na pewno zwiększy ich konkurencyjność i szanse rozwojowe.  Ponadto, co jest niezmiernie istotne, SM „Mlekpol” rozbudowuje obecnie swój zakład w Mrągowie. To sprawia, że po ukończeniu technikum w tym zawodzie, uczniowie  nie powinni mieć problemu ze znalezieniem pracy.

SM „Mlekpol” zatrudnia obecnie ponad 2 tysiące osób w 11 wysoce wyspecjalizowanych, nowoczesnych zakładach, m.in. w Mrągowie. Flagowymi markami są: Łaciate, Milko, Maślanka Mrągowska, Mazurski Smak. Przy ZPM „Mlekpol” w Mrągowie funkcjonuje Instytut Innowacji Przemysłu Mleczarskiego.

Źródło: Powiat Mrągowski

Wizyta gimnazjalistów w ZPM Mlekpol w Mrągowie


Dodaj komentarz:

Sonda

Czy popierasz zapowiadany strajk w oświacie?

Tak - 59.2%
Nie - 37.5%
Nie mam zdania - 2.8%

Głosów ogółem: 1027
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: kwiecień 14, 2019
X Zamknij
X Zamknij