W dniach od 21 stycznia do 9 kwietnia 2017 roku Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Mrągowie przeprowadziła szkolenie podstawowe strażaków OSP. Pomyślnie kurs ukończyło 20 nowych strażaków.

W kursie realizowanym jednoetapowo obejmującym 126 godzin zajęć teoretycznych i praktycznych uczestniczyli strażacy ochotnicy z powiatu mrągowskiego. W szkoleniu uczestniczyli młodzi ludzie zainteresowani działalnością w Ochotniczych Strażach Pożarnych w swoich lokalnych środowiskach. Zajęcia realizowane były w formie prezentacji multimedialnych prowadzonych przez doświadczonych strażaków PSP. Zajęcia praktyczne przeprowadzono na terenie i obiektach KP PSP z wykorzystaniem pojazdów i sprzętu specjalistycznego. 

Celem szkolenia było przygotowanie strażaków ochotników do sprawnego i bezpiecznego wykonywania zadań podczas działań ratowniczo – gaśniczych. W czasie kursu strażacy ratownicy mieli możliwość zapoznania się z zasadami taktyki pożarniczej i ratowniczej, poznawali organizację łączności, techniki operowania prądami gaśniczymi, metody prowadzenia ewakuacji ludzi, mienia i zwierząt, wykorzystanie drabin pożarniczych, a także zagadnienia BHP na miejscu akcji ratowniczej. Bardzo duży nacisk położono na zajęcia ze sprzętem ochrony dróg oddechowych. Każdy ze strażaków ochotników musiał zaliczyć bardzo trudne zajęcia praktyczne w masce i z butlą powietrzną na plecach w zadymionych pomieszczeniach. Takie ćwiczenia miały oddać jak najbardziej realne warunki akcji.

Kurs rozpoczęło 34 strażaków, a do egzaminu końcowego przystąpiło 20 osób. Wszyscy zdali egzamin teoretyczny w formie testu jak i praktyczny. Ostatnim elementem egzaminu było sprawdzenie umiejętności pracy strażaków w aparatach oddechowych, przeszukiwanie zadymionych pomieszczeń, ewakuacji osób i udzielenia im pierwszej pomocy oraz działań podczas wypadku samochodowego z zablokowaniem wewnątrz kierowcy. Wszyscy strażacy przeszli też po raz pierwszy test w specjalistycznej komorze dymowej w Komendzie Powiatowej PSP w Ełku.

Dzięki ukończeniu tego szkolenia strażacy-ochotnicy będą mieli prawo do bezpośredniego udziału w akcjach ratowniczo - gaśniczych, ćwiczeniach oraz kolejnych kursach specjalistycznych przewidzianych dla strażaków-ochotników. Absolwenci kursu zwiększą potencjał ratowniczy w jednostkach Ochotniczych Straży Pożarnych miasta Mrągowo oraz gminy Mrągowo, Mikołajki, Sorkwity i Piecki.

9 kwietnia odbyło się podsumowanie szkolenia. Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Mrągowie mł. bryg. Jarosław Jakubik oraz kierownik kursu st. kpt. Mariusz Kozakiewicz wręczyli świadectwa o ukończeniu szkolenia. Wśród absolwentów szkolenia były 3 kobiety, które również będą mogły brać udział w działaniach ratowniczo – gaśniczych.

Oprac. mł. bryg. Jarosław Jakubik

Kurs podstawowy dla strażaków z OSP

Książki i projekty edukacyjne

podnoszące kompetencje procesowe

Adwokat
Diabła

Iain Morley
Adowkat Diabła Kup książkę Kup audiobook

Na końcu
świata

Wawrzyniec Siedlecki
Na końcu świata Kup książkę

Na końcu świata
czyli Afryka dzika

Wawrzyniec Siedlecki
Na końcu świata czyli Afryka dzika Kup książkę Kup audiobook

Przygody
Belli

Lillienne Golc
Przygody Belli Kup książkę

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Sonda

Czy weźmiesz udział w tegorocznych wyborach samorządowych

X Zamknij
X Zamknij