19 kwietnia Muzeum POLIN już po raz piąty organizuje akcję upamiętniającą powstanie w getcie warszawskim. Jak co roku, kilkuset wolontariuszy przekaże żółte żonkile – symbol pamięci o powstaniu. W akcji Żonkile biorą udział nie tylko indywidualni wolontariusze, ale również szkoły, biblioteki oraz instytucje z całego kraju.

Żonkile symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w rocznice powstania w getcie warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam również 19 kwietnia składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów - często były to właśnie żonkile.

Jak możemy czytać w wywiadzie Hanny Krall z Markiem Edelmanem „ Zdążyć przed Panem Bogiem” - „Większość była za powstaniem. Przecież ludzkość umówiła się, że umieranie z bronią jest piękniejsze niż bez broni. Więc podporządkowaliśmy się tej umowie. ….Czy to w ogóle można nazwać powstaniem? Chodziło przecież o to , żeby nie dać się zarżnąć, kiedy po nas przyszli. Chodziło tylko o wybór sposobu umierania.”

„Pamięć to życie” – przypomina Agnieszka Holland, ambasadorka 5. edycji akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile. W tym roku w promocję akcji włączyli się także: Anja Rubik, Małgorzata Kożuchowska, Agata Kulesza i Maciej Musiał.

– Każdy z nas może samodzielnie wykonać papierowego Żonkila i nosić go 19 kwietnia w ramach pamięci. Zachęcamy również mieszkańców Mrągowa do udziału w tej akcji społeczno- edukacyjnej. Każdy, kto będzie chciał włączyć się do akcji, może od rana  pozyskać żółtego papierowego Żonkila w Urzędzie Starostwa Powiatowego w Mrągowie – mówi Magdalena Lewkowicz, która od 5 lat wspiera akcję pamięci o powstańcach w naszym Powiecie. Wiemy również, że w akcji będzie brać udział kilka szkół z Powiatu Mrągowskiego.

red


Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze  

# Kristy (IP: 191.101.*.43) 2017-11-21 02:56
And horrible pay to win mechanics. So many questions.


Feel free to surf to my web-site: final fantasy xv a new empire: https://www.npmjs.com/package/finalfantasyxvhacknosurvey
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować

Sonda

Czy weźmiesz udział w tegorocznych wyborach samorządowych

Tak - 87.1%
Nie - 10.5%
Nie podjąłem(-ęłam) decyzji - 1.8%

Głosów ogółem: 171
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: marzec 2, 2018
X Zamknij
X Zamknij
McDonald`s czerwiec