19 kwietnia Muzeum POLIN już po raz piąty organizuje akcję upamiętniającą powstanie w getcie warszawskim. Jak co roku, kilkuset wolontariuszy przekaże żółte żonkile – symbol pamięci o powstaniu. W akcji Żonkile biorą udział nie tylko indywidualni wolontariusze, ale również szkoły, biblioteki oraz instytucje z całego kraju.

Żonkile symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w rocznice powstania w getcie warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam również 19 kwietnia składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów - często były to właśnie żonkile.

Jak możemy czytać w wywiadzie Hanny Krall z Markiem Edelmanem „ Zdążyć przed Panem Bogiem” - „Większość była za powstaniem. Przecież ludzkość umówiła się, że umieranie z bronią jest piękniejsze niż bez broni. Więc podporządkowaliśmy się tej umowie. ….Czy to w ogóle można nazwać powstaniem? Chodziło przecież o to , żeby nie dać się zarżnąć, kiedy po nas przyszli. Chodziło tylko o wybór sposobu umierania.”

„Pamięć to życie” – przypomina Agnieszka Holland, ambasadorka 5. edycji akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile. W tym roku w promocję akcji włączyli się także: Anja Rubik, Małgorzata Kożuchowska, Agata Kulesza i Maciej Musiał.

– Każdy z nas może samodzielnie wykonać papierowego Żonkila i nosić go 19 kwietnia w ramach pamięci. Zachęcamy również mieszkańców Mrągowa do udziału w tej akcji społeczno- edukacyjnej. Każdy, kto będzie chciał włączyć się do akcji, może od rana  pozyskać żółtego papierowego Żonkila w Urzędzie Starostwa Powiatowego w Mrągowie – mówi Magdalena Lewkowicz, która od 5 lat wspiera akcję pamięci o powstańcach w naszym Powiecie. Wiemy również, że w akcji będzie brać udział kilka szkół z Powiatu Mrągowskiego.

red

Książki i projekty edukacyjne

podnoszące kompetencje procesowe

Adwokat
Diabła

Iain Morley
Adowkat Diabła Kup książkę Kup audiobook

Na końcu
świata

Wawrzyniec Siedlecki
Na końcu świata Kup książkę

Na końcu świata
czyli Afryka dzika

Wawrzyniec Siedlecki
Na końcu świata czyli Afryka dzika Kup książkę Kup audiobook

Przygody
Belli

Lillienne Golc
Przygody Belli Kup książkę

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze  

# Kristy (IP: 191.101.*.43) 2017-11-21 02:56
And horrible pay to win mechanics. So many questions.


Feel free to surf to my web-site: final fantasy xv a new empire: https://www.npmjs.com/package/finalfantasyxvhacknosurvey
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować

Sonda

Czy weźmiesz udział w tegorocznych wyborach samorządowych

X Zamknij
X Zamknij