Mieszkańcy osiedla Brzozowego skarżą się na małą ilość miejsc parkingowych, co skutkuje parkowaniem pojazdów wzdłuż osiedlowych uliczek. To z kolei stwarza problemy z dojazdem do bloków ambulansu czy pojazdów straży pożarnej. Władze Spółdzielni Mieszkaniowej „Perspektywa” twierdzą jednak, że istniejące możliwości lokalizacji miejsc parkingowych zostały już wykorzystane.

Brak odpowiedniej ilości miejsc parkingowych na osiedlu Brzozowym w Mrągowie to jeden z istotnych problemów zmotoryzowanych mieszkańców tej części miasta. Jak się okazuje problem ten dotyczy także służb ratowniczych z Mrągowa. 

Problemy z dojazdem ambulansu

Tematem zainteresowaliśmy się po interwencji jednego z ratowników medycznych z mrągowskiego szpitala, który na własnej skórze przekonał się jak wygląda poruszanie się po tym newralgicznym odcinku osiedla Brzozowego.

- To co dzieje się nocą na ulicy przy blokach nr 5 i nr 6 na os. Brzozowym to jest prawdziwy dramat. Jestem ratownikiem medycznym i w ostatnim czasie mieliśmy interwencje właśnie do jednego z tych bloków i nie byliśmy w stanie podjechać na tyle blisko, żeby pomóc poszkodowanym - mówi nam ratownik medyczny z mrągowskiego szpitala. - Już nie wspominając o tym, iż problem narasta zwłaszcza w nocy, gdy przy wjeździe z ulicy Sobczyńskiego parkują samochody i karetka nie jest w stanie wykonać żadnego manewru.

Interwencje, zwłaszcza nocne w tym miejscu są wręcz niemożliwe. O komentarz poprosiliśmy także mrągowskich strażaków.

- Problem parkujących samochodów na drogach osiedlowych, przy samych budynkach, rozrośniętych koron drzew, słupków drogowych  jest przeszkodą dla samochodów straży pożarnej biorąc pod uwagę ich ilość, wielkość i możliwości manewrowania - mówi mł. bryg. Jarosław Jakubik zastępca KPPSP w Mrągowie. - Często zachodzi konieczność dojazdu pod sam budynek podnośnika hydraulicznego, który jest wykorzystywany do prowadzenia ewakuacji osób z wyższych kondygnacji oraz gaszenia pożarów na wysokości. Pojazd ten musi mieć dodatkową przestrzeń na rozstawienie podpór bocznych poza obrys pojazdu w celu jego stabilizacji. Parkujące pojazdy mogą uniemożliwić szybki dojazd, rozstawienia takiego sprzętu i przystąpienie do prowadzenia działań, a w przypadku zagrożenia życia liczy się każda sekunda.

Zwiększona ilość parkingów w ostatnich latach

Czy ten problem ma szansę zostać rozwiązany? O komentarz poprosiliśmy Spółdzielnię Mieszkaniową „Perspektywa”, na której terenie znajdują się parkingi. Według Ryszarda Niksy, prezesa spółdzielni, istniejące możliwości zostały już wykorzystane, a problemy z parkowaniem samochodów, dotyczą całego miasta, nie tylko osiedla Brzozowego.

- Utworzyliśmy kilkadziesiąt stanowisk pomiędzy budynkami nr 9 i 8. Parking od strony szczytowej budynku nr 6 znajduje się na miejscu rozebranej wiaty śmietnikowej, zgodnie z sugestiami mieszkańców, zmieniona została lokalizacja pojemników na odpady, co umożliwiło mieszkańcom parkowanie aut przy murze oporowym od strony parku. Na ile to było możliwe, ze względu na rosnące drzewa, poszerzyliśmy uliczkę pomiędzy budynkami nr 6 i 7, umożliwiając parkowanie samochodów wzdłuż jej biegu - mówi  Ryszard Niksa Prezes Zarządu  Spółdzielni  „Perspektywa”. - W 2016 roku zrealizowany został zgłaszany od wielu lat  postulat poszerzenia ulicy Sobczyńskiego, na wysokości budynku nr 7, co znacznie ułatwia dojazd do budynków nr 5 i 6. Była to wspólna inwestycja miasta i Spółdzielni. Zarząd Spółdzielni poparł także zgłoszony w ramach Mrągowskiego Budżetu Obywatelskiego 2017  projekt budowy 20 nowych miejsc postojowych przy budynku nr 3, z których mogliby korzystać mieszkańcy budynków nr 5 i 6. Niestety ze względu na sprzeciw Wspólnoty Mieszkaniowej os. Brzozowe 3, nie doszło do realizacji tego pomysłu.

- Wspólnie ze Spółdzielnią Mieszkaniową „Perspektywa” chcieliśmy powiększyć liczbę miejsc parkingowych, ale mieszkańcy odwołali się od tej decyzji i wojewoda przyznał im rację. Szanujemy wolę mieszkańców wspólnoty. Będziemy starali się poszukać innych rozwiązań wspólnie ze spółdzielnią - tłumaczy Tomasz Witkowicz, zastępca burmistrza Mrągowa.

Sytuacja bez wyjścia?

Mieszkańcy zgodnie twierdzą, że sytuacja istotnie poprawiła się w ostatnich latach, ale nie na tyle by problemy zniknęły. - Samochody często stoją w miejscach, w których nie powinny. Nie dziwię się, że kierowcy karetek się skarżą, bo parkujące pojazdy często uniemożliwiają przejazd nawet innym samochodom osobowym, a co dopiero mówić o ambulansach czy pojazdach straży - mówi jedna z mieszkanek osiedla.

Póki co, sytuacja wydaje się patowa. Z racji lokalizacji osiedla i ciasnej zabudowy, ilość terenu, który można byłoby wykorzystać na parkingi jest mocno ograniczona. Prędzej czy później z problemem będzie się jednak trzeba uporać.

Paulina Duszak-Jabłonowska, Piotr Piercewicz


Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze  

# luki (IP: 83.12.*.49) 2017-04-21 10:40
Bo SM Perspektywa zamiast postawic zakaz parkowania po jednej stronie drogi nic z tym nie robi. W USA straz przyjezdzajaca do interwencji nie martwi sie postawionym pojazdem tylko jedzie i za zadrapania na samochodzie strazackim obciaza wlascicieli samochodow ktorzy je tam postawili!!!!!
U nas strazak ma sie zatrzymac laskawie znalezc wlasciciela i prosic zeby przestawil pojazd:((((
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Mrągowianka (IP: 89.229.*.97) 2017-04-18 21:45
Pamiętam ten pożar na Grunwaldzkiej. Pamiętam te dwie śp.kobiety. Pamiętam również plac zabaw za blokiem 8. Może by tak plac zabaw odbudować a na obecnym placu zrobić parking? MIEJSCA JEST DUŻO. WYSTARCZY ODROBINĘ DOBREJ CHĘCI.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# os.Grunwaldzkie (IP: 89.229.*.49) 2017-04-19 15:06
To co się dzieje pod 8 to jakaś patologia, ludzie jak by mogli to by wjechali na klatkę.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Os. Grunwaldzkie 8 (IP: 89.229.*.97) 2017-04-18 21:37
Ja nadal mieszkam w ósemce i nadal pamiętam pożar. To było straszne. Dziwię się dla zarządu spółdzielni Perspektywa że od tamtej pory nic nie zrobili żeby sytuacja się nie powtórzyła. Przypominam że za ósemką jest miejsce. Teren się marnuje.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Os. Grunwaldzkie 8 (IP: 89.229.*.97) 2017-04-18 21:31
Zapraszamy również na os. Grunwaldzkie pod blok nr8. Parę lat temu w sylwestra podczas pożaru zginęły tam dwie kobiety bo służby ratunkowe nie mogły się na czas przecisnąć przez zakorkowaną drogę wjazdową.
Dzięki Bogu ja nie muszę już tam mieszkać ale dla bezpieczeństwa innych mieszkańców może czas zrobić parking za blokiem 8. Jest tam duża łąka. Zamiast załatwiających się tam psów stały by samochody.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# XXX (IP: 89.229.*.101) 2017-04-18 15:08
Oczywiście problem jest ale dla dobra mieszkańców nie powinni się pytać czy ktoś chce poszerzania parkingów. Jak w Polsce podwyższają podatkie pytają się nas czy jesteśmy za czy przeciw? Przecież jak pożar wybuchnie to posypią się takie skargi, że miasto czy spółdzielnia będą prv kredyty brać, aby spłacić tych poszkodowanych a wtedy przyją po rozum do głowy.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# szwaczka (IP: 83.9.*.39) 2017-04-16 22:44
Z moich obserwacji wynika że rodziny które otrzymały 500+ zamiast inwestować w dzieci czyli wszystko co jest im niezbędne np.ubranie zabawa niestety kupują kolejne auto które trzeba nie tylko ubezpieczyć ale też zaparkować jak widzę sąsiada który nabywa kolejne auto 2 i na dodatek trupa które stoi przez 5 dni pod blokiem bo jest mu potrzebny tylko w sobotę i tu jest przyczyna ale to jest tylko moja obserwacja nie zazdrość bo też mam samochód może jak by była nałożona opłata parkingowa symboliczna to co nie którzy zastanowili by się czy warto
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# BUNTOWNIK BEZ POWODU (IP: 89.229.*.251) 2017-04-17 15:50
SZWACZKA

SZWACZKA PROŚBA :
NIE MIESZAJ POLITYKI DO PARKINGU
NIE CZEPIAJ SIĘ DZIECI I ICH 500+
NIE POTRAFISZ MYŚLI PRZENIEŚĆ NA PAPIER
ROBISZ PODSTAWOWE BŁĘDY. ŻENADA.
WOJTEK ŚPIEWAŁ TAK:
RÓBMY SWOJE.
ZATEM....
SZWACZKI DO MASZYN
ROLNICY NA POLE
PIEKARZE DO PIECÓW
DEKARZE NA DACHY
MURARZE DO ŁOPATY ITD I TE DE .....
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# gsx-r nmr (IP: 80.110.*.134) 2017-04-19 05:06
Najarałeś się czegoś czy co??? Takich bzdur już dawno nie widziałem heh.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# BUNTOWNIK BEZ POWODU (IP: 89.229.*.251) 2017-04-18 14:10
DALEJ
TEKST PIOSENKI

KURPIE NA KURPIE...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# buntownik lub złamas (IP: 89.229.*.1) 2017-04-17 22:52
Co ty pierd... łbie
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Mieszkaniec osiedla (IP: 89.229.*.131) 2017-04-15 22:43
Teraz to teraz Ale co będzie sie działo jak będzie długi majowy weekend. Jedno WIELKIE ZATWARDZENIE SIĘ ZROBI
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Jan (IP: 89.229.*.49) 2017-04-15 19:31
Na Grunwaldzkim to samo.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# BUNTOWNIK BEZ POWODU (IP: 89.229.*.251) 2017-04-15 19:11
ZAZDROŚĆ, NIENAWIŚĆ, SKĄPSTWO I KONFIDENCJA
TO DOMENA KURPI.
ZATEM BELZEBUB TO VERO KURP.
MODLI SIĘ POD FIGURĄ
A DIABŁA MA ZA SKÓRĄ.
TO KURP.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Buntownik to kurp (IP: 89.229.*.1) 2017-04-15 21:33
Więc po tak długim czasie okazało się że jesteś kurpiem.
Podpisuj się od dziś kurp z powodem hahahahahahahah
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# BUNTOWNIK BEZ POWODU (IP: 89.229.*.251) 2017-04-16 16:47
HHHHHHAHAHAHAHAHAHAHAA
KUPIE
DWA.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Za urzedem brak miej (IP: 89.229.*.1) 2017-04-15 18:31
Rozumiem mieszkancow ktorzy parkuja pod blokiem bo tam mieszkaja.
Nie rozumiem tylko jednego. Chce zalatwic sprawe w urzedzie miejskim lub osrodku zdrowia I za h..a nie ma gdzie zaparkowac. Stoja auta urzedasow z miasta I powiatu.
Maja parking za sadem ale sa tak przemeczeni ze auto najlepiej jak by stalo w urzedzie.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# gaweł (IP: 164.127.*.179) 2017-04-17 10:02
No przecież napisałeś, że jest parking za sądem!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Nikt (IP: 89.229.*.175) 2017-04-15 16:20
Problem to będzie jak Pan Właściciel parkingu przy Warmii (tam też parkują mieszkańcy Brzozowo/Parkow ego pokarze palcem won.a stara kobieta władająca miastem dobuduje dwa patologiczne slamsy w okolicy. Ale grunt że plastikowe kible stoją na trawnikach.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Belzebub z 5 (IP: 89.229.*.54) 2017-04-15 15:57
Mieszkańcy bloku nr 3 nie chca pod oknami parkingu? Ale parkować między 6 i 7 i pod 5 to gnoje lubią. Będę robił zdjęcia autek z 3 i wrzucał na fejsa
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# BUNTOWNIK BEZ POWODU (IP: 89.229.*.251) 2017-04-15 19:12
ZAZDROŚĆ, NIENAWIŚĆ, SKĄPSTWO I KONFIDENCJA
TO DOMENA KURPI.
ZATEM BELZEBUB TO VERO KURP.
MODLI SIĘ POD FIGURĄ
A DIABŁA MA ZA SKÓRĄ.
TO KURP.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Karol (IP: 83.6.*.48) 2017-04-14 19:27
Problem się zacznie gdy pół boku się spali lub ktoś umrze przez auto które może stać 500 metrów dalej czy kilometr wygoda ludzi nie zna granic. Sami sobie szkodzą i pretensje do zarządu który Tak samo mi ich gdzieś. Brak szacunku do drugiego człowieka i ogólnie panująca znieczulica ...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Mieszk.osiedla (IP: 89.229.*.54) 2017-04-14 17:01
Między blokami 7 i 8 jest szeroka przestrzeń, która jest teraz trawnikiem i krzakami. Tam można wydzielić uliczkę z zatoką postojową. A między blokami 6 i 7 z jednej strony ściąć jarzębiny, które stanowią stołówkę dla ptaków czego efektem są usrane auta i chodnik. Po ścięciu jarzębin od strony bloku nr 6 będą miejsca na wybudowanie miejsc postojowych do parkowania równoległego. Pan Niksa niech nie wykręca kota ogonem, że się nie da. Trzeba tylko chcieć
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Paweł (IP: 83.24.*.180) 2017-04-15 09:48
Pewnie, najlepiej wszystko wyciąć i zamurować i zabetonować bo przecież trzeba zaparkować najlepiej w domu... Dramat
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Mieszk.osiedla (IP: 89.229.*.54) 2017-04-15 13:39
Będziesz dziecko miał auto to inaczej będziesz śpiewał. Pamiętaj, że punkt widzenia zależy od...

A jeszcze nie daj Boże to auto ktoś okradnie, uszkodzi to sam do domu wciągniesz
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# gsx-r nmr (IP: 80.110.*.134) 2017-04-19 05:00
Trafne...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Vinda (IP: 89.231.*.36) 2017-04-17 04:36
Nie ma to jak najwyższą wartością jest dobro materialne..dod am, że mam samochód :P
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Mieszk.osiedla (IP: 89.229.*.54) 2017-04-14 17:48
Przepraszam, chodziło mi o parkowanie prostopadłe, równoległe to teraz jest
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Jurek z biedronki (IP: 89.229.*.131) 2017-04-14 15:43
Dodam jeszcze, że jak problem nie zostanie rozwiązany to zrobię bramę i za darmo nikt nie wjedzie
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Jurek z biedronki (IP: 89.229.*.131) 2017-04-14 15:40
Ja tam przechodzę codziennie i widze ze jest problem. Proszę go rozwiazac
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Xxx (IP: 95.41.*.203) 2017-04-14 14:33
Poszerzyli drogę tak to prawda i postawili znak zakaz parkowania to jest dopiero porażka i tak każdy tam parkuje bo po prostu nie ma gdzie.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# mieszkaniec osiedla (IP: 95.50.*.169) 2017-04-14 14:32
a wystarczyłby zebrać skarpę od strony bloku nr 7, po pierwsze droga by się poszerzyła, po drugie samochody można by było parkować w poprzek drogi..co dało by ok 20 miejsc parkingowych, a nie jak do tej pory ok 10....Pozdrawia m
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# jurek (IP: 164.127.*.221) 2017-04-16 18:50
samochodów przybywa, teraz to bywa tak, że w jednej rodzinie są po dwa samochody, 16 letnie dzieci jeżdża samochodami, zgroza, najlepiej wszędzie parkingi, zabetonować, zamurować, nie wiadomo ile by było tych miejsc parkingowych to i tak będzie ich za mało, ludzie nie dajmy się zwariować. teren nie jest z gumy, nie da się go rozciągnąć, a samochodów przybywa. Zacznijcie korzystać z rowerów.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować

Sonda

Czy weźmiesz udział w tegorocznych wyborach samorządowych

Tak - 87.1%
Nie - 10.5%
Nie podjąłem(-ęłam) decyzji - 1.8%

Głosów ogółem: 171
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: marzec 2, 2018
X Zamknij
X Zamknij
McDonald`s czerwiec