W ramach programu „Katyń... Ocalić od zapomnienia” w Zespole Szkół nr 4 w Mrągowie zasadzono „Dąb Pamięci” ku czci porucznika Zygmunta Krajewskiego, jednego z polskich żołnierzy zamordowanych w Katyniu. Podniosła uroczystość miała miejsce we wtorek 11 kwietnia.

Zespół Szkół nr 4 wziął udział w programie „Katyń… ocalić od zapomnienia”, którego wymiernym efektem jest posadzenie „Dębu Pamięci”. Szkoła otrzymała certyfikat uczestnictwa w programie oraz „DąbPamięci”, który został posadzony na terenie placówki. To jeden z 21.857 dębów, które zostaną zasadzono w różnych rejonach Polski i świata. Celem programu jest uczczenie pamięci Bohaterów Zbrodni Katyńskiej, a zarazem przywrócenie ich sylwetek zbiorowej pamięci narodu. Każdy Dąb upamiętnia konkretną osobę, która zginęła w Katyniu, Twerze lub Charkowie, według zasady jeden dąb to jedno nazwisko.

W Mrągowie posadzono dąb ku pamięci urodzonego w 1909 roku w Krajewie Białym (pow. łomżyński) porucznika Zygmunta Krajewskiego. Porucznik był jedną z tysięcy ofiar mordu katyńskiego. Został zamordowany w kwietniu 1940 roku.

W mrągowskich uroczystościach wzięli udział członkowie rodziny zamordowanego porucznika, władze samorządowe, uczniowie i nauczyciele ZS nr 4 oraz przedstawiciel Sejmu, poseł Jerzy Gosiewski. Uczniowie pod kierunkiem nauczycieli przygotowali z tej okazji wyjątkową akademię.

– To podniosła chwila, która przywraca pamięć o poruczniku. Dziękujemy Wam za to – mówili podczas uroczystości członkowie rodziny Zygmunta Krajewskiego.

„Katyń… ocalić od zapomnienia”

Zgłoszenie do Programu staje się impulsem dla lokalnej społeczności do odszukania śladów życia i często bogatej działalności „ich Bohatera” na rzecz wspólnego dobra mieszkańców powiatu czy gminy. Trzeba bowiem pamiętać, że rozstrzelani w Katyniu oficerowie zginęli także dlatego, że byli w ogromnej większości osobami o nieposzlakowanej opinii, cenionymi i szanowanymi za działalność na rzecz społeczności lokalnej. Wymiernym rezultatem realizacji Programu jest tworzące się unikalne w skali kraju Społeczne Archiwum Wiedzy o Bohaterach, którzy zginęli w Katyniu, Charkowie i Twerze, złożone z życiorysów Bohaterów i dokumentów ich dotyczących. Unikatowość tych dokumentów wynika z faktu, że zostały one pozyskane z pierwszej ręki, tj. od żyjących członków rodziny bądź lokalnej społeczności w miejscu zamieszkania Bohatera. Nad zbieraniem tych okruchów pamięci czuwają lokalni koordynatorzy Programu, tj. osoby odpowiedzialne za jego realizację w swojej instytucji.  

Program „Katyń… ocalić od zapomnienia” stwarza wspaniałą okazję do zaszczepienia młodemu pokoleniu pamięci o tragicznej historii wojny, widzianej przez pryzmat losów konkretnego człowieka i jego najbliższych. Edukacyjny i społeczny wymiar Programu polega także na  integracji środowisk edukacyjnych, samorządowych i społeczności lokalnych poprzez  zachęcanie ich do podjęcia wspólnych działań na rzecz wychowania młodzieży na świadomych i odpowiedzialnych obywateli, żyjących w poczuciu przynależności do narodu i państwa. [www.katyn-pamietam.pl]

Tekst i fot. Piotr Piercewicz

Posadzenie "Dębu Pamięci" w ZS nr 4 w Mrągowie

Książki i projekty edukacyjne

podnoszące kompetencje procesowe

Adwokat
Diabła

Iain Morley
Adowkat Diabła Kup książkę Kup audiobook

Na końcu
świata

Wawrzyniec Siedlecki
Na końcu świata Kup książkę

Na końcu świata
czyli Afryka dzika

Wawrzyniec Siedlecki
Na końcu świata czyli Afryka dzika Kup książkę Kup audiobook

Przygody
Belli

Lillienne Golc
Przygody Belli Kup książkę

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze  

# Do Gośka (IP: 31.135.*.123) 2017-04-14 12:16
Dzieło mówi samo za siebie jeśli ma do kogo. Ach ten nasz Gosiek......... .;-)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# qwerty (IP: 89.229.*.112) 2017-04-13 19:51
Gosiek te uczucie kiedy nie trzeba przemawiac do pustej trybuny :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować

Sonda

Czy weźmiesz udział w tegorocznych wyborach samorządowych

X Zamknij
X Zamknij