W ramach programu „Katyń... Ocalić od zapomnienia” w Zespole Szkół nr 4 w Mrągowie zasadzono „Dąb Pamięci” ku czci porucznika Zygmunta Krajewskiego, jednego z polskich żołnierzy zamordowanych w Katyniu. Podniosła uroczystość miała miejsce we wtorek 11 kwietnia.

Zespół Szkół nr 4 wziął udział w programie „Katyń… ocalić od zapomnienia”, którego wymiernym efektem jest posadzenie „Dębu Pamięci”. Szkoła otrzymała certyfikat uczestnictwa w programie oraz „DąbPamięci”, który został posadzony na terenie placówki. To jeden z 21.857 dębów, które zostaną zasadzono w różnych rejonach Polski i świata. Celem programu jest uczczenie pamięci Bohaterów Zbrodni Katyńskiej, a zarazem przywrócenie ich sylwetek zbiorowej pamięci narodu. Każdy Dąb upamiętnia konkretną osobę, która zginęła w Katyniu, Twerze lub Charkowie, według zasady jeden dąb to jedno nazwisko.

W Mrągowie posadzono dąb ku pamięci urodzonego w 1909 roku w Krajewie Białym (pow. łomżyński) porucznika Zygmunta Krajewskiego. Porucznik był jedną z tysięcy ofiar mordu katyńskiego. Został zamordowany w kwietniu 1940 roku.

W mrągowskich uroczystościach wzięli udział członkowie rodziny zamordowanego porucznika, władze samorządowe, uczniowie i nauczyciele ZS nr 4 oraz przedstawiciel Sejmu, poseł Jerzy Gosiewski. Uczniowie pod kierunkiem nauczycieli przygotowali z tej okazji wyjątkową akademię.

– To podniosła chwila, która przywraca pamięć o poruczniku. Dziękujemy Wam za to – mówili podczas uroczystości członkowie rodziny Zygmunta Krajewskiego.

„Katyń… ocalić od zapomnienia”

Zgłoszenie do Programu staje się impulsem dla lokalnej społeczności do odszukania śladów życia i często bogatej działalności „ich Bohatera” na rzecz wspólnego dobra mieszkańców powiatu czy gminy. Trzeba bowiem pamiętać, że rozstrzelani w Katyniu oficerowie zginęli także dlatego, że byli w ogromnej większości osobami o nieposzlakowanej opinii, cenionymi i szanowanymi za działalność na rzecz społeczności lokalnej. Wymiernym rezultatem realizacji Programu jest tworzące się unikalne w skali kraju Społeczne Archiwum Wiedzy o Bohaterach, którzy zginęli w Katyniu, Charkowie i Twerze, złożone z życiorysów Bohaterów i dokumentów ich dotyczących. Unikatowość tych dokumentów wynika z faktu, że zostały one pozyskane z pierwszej ręki, tj. od żyjących członków rodziny bądź lokalnej społeczności w miejscu zamieszkania Bohatera. Nad zbieraniem tych okruchów pamięci czuwają lokalni koordynatorzy Programu, tj. osoby odpowiedzialne za jego realizację w swojej instytucji.  

Program „Katyń… ocalić od zapomnienia” stwarza wspaniałą okazję do zaszczepienia młodemu pokoleniu pamięci o tragicznej historii wojny, widzianej przez pryzmat losów konkretnego człowieka i jego najbliższych. Edukacyjny i społeczny wymiar Programu polega także na  integracji środowisk edukacyjnych, samorządowych i społeczności lokalnych poprzez  zachęcanie ich do podjęcia wspólnych działań na rzecz wychowania młodzieży na świadomych i odpowiedzialnych obywateli, żyjących w poczuciu przynależności do narodu i państwa. [www.katyn-pamietam.pl]

Tekst i fot. Piotr Piercewicz

Posadzenie "Dębu Pamięci" w ZS nr 4 w Mrągowie


Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze  

# Do Gośka (IP: 31.135.*.123) 2017-04-14 12:16
Dzieło mówi samo za siebie jeśli ma do kogo. Ach ten nasz Gosiek......... .;-)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# qwerty (IP: 89.229.*.112) 2017-04-13 19:51
Gosiek te uczucie kiedy nie trzeba przemawiac do pustej trybuny :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować

Sonda

Czy weźmiesz udział w tegorocznych wyborach samorządowych

Tak - 87.1%
Nie - 10.5%
Nie podjąłem(-ęłam) decyzji - 1.8%

Głosów ogółem: 171
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: marzec 2, 2018
X Zamknij
X Zamknij
McDonald`s czerwiec