Akcja mieszkańców Szestna mająca na celu sprzątanie miejscowości i zadbanie o ruiny jedynego zamku krzyżackiego w powiecie mrągowskim ma już 3 letnią tradycję. W minioną sobotę 1 kwietnia mieszkańcy ponownie ruszyli w teren, by zadbać o swoją miejscowość.

Sprzątanie Szestna to akcja wymyślona przed trzema laty przez samych mieszkańców. Wynikło to z potrzeby samego posprzątania miejscowości oraz doprowadzenia terenu ruin zamku krzyżackiego do stanu, w którym mogliby ten teren zwiedzać turyści. W ciągu 3 lat zmieniło się wiele. Śmieci w miejscowości jest zdecydowanie mniej, a sam teren ruin zamku stał się miejscem przyjaznym turystom, z ławkami, ścieżką spacerową i tablicami ukazującymi ciekawą historię miejscowości i krzyżackiego zamku. Duża w tym zasługa mieszkańców oraz Lokalnej Organizacji Turystycznej „Ziemia Mrągowska”. Wspólnie udało się sięgnąć po środki finansowe z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich i przygotować teren ruin do zwiedzania.

W sobotę 1 kwietnia dopisała nie tylko pogoda, ale i mieszkańcy, którzy licznie ruszyli do pracy przy sprzątaniu miejscowości. Po ponad dwugodzinnej pracy na terenie Szestna, wszyscy spotkali się na terenie ruin zamku. Krótka przerwa na ognisko i posiłek pozwoliła zebrać siły na dalszą część dnia. Udało się ukończyć ścieżkę spacerową na terenie ruin, na stałe zamontować ławki, uprzątnąć i pograbić teren. Wspólna praca przyniosła nie tylko efekty wizualne, ale także była okazją do integracji mieszkańców Szestna.

Jakie są efekty pracy mieszkańców? Przedstawiają to poniższe fotografie.


Od autora:

Z wielką dumą czynnie uczestniczyłem i pomagałem w organizacji tego wydarzenia. Jako mieszkaniec Szestna, jestem pełen uznania dla determinacji i chęci pomocy mieszkańców, którzy udowadniają od lat, że troska o wygląd swojej „małej ojczyzny” jest dla nich niezwykle istotna. Dzięki Waszej pomocy miejscowość jest czysta i przyjazna turystom i samym mieszkańcom. Wyrazy uznania i podziwu dla Waszego zaangażowania i wspólnego motywowania się do uczestnictwa w kolejnych akcjach.

A mieszkańców powiatu mrągowskiego serdecznie zapraszam do odwiedzenia Szestna i przekonania się o jej turystycznych i społecznych walorach! Do zobaczenia!

Piotr Piercewicz / mragowo24.info


To samo miejsce, jakże różne oblicza...

Efekty pracy mieszkańców na terenie ruin zamku w Szestnie

Fot. Piotr Piercewicz, Mirosław Piotrowski, Adriana Liszewska

Akcja "Wiosenne Porządki" w Szestnie 2017


Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze  

# auslander (IP: 91.103.*.44) 2017-04-10 09:41
zamiast sprzatac lepiej by bylo przestac wyrzucac smieci gdzie popadnie i sprzatac po sobie, ale to za trudne dla Januszy w PL
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Magda (IP: 89.231.*.214) 2017-04-08 16:25
Ogłoście w przyszlym roku wczewsniej-m0że się załapiemy!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Aga (IP: 178.36.*.0) 2017-04-07 08:29
brawo! tylko pogratulować pięknej inicjatywy. Az miło popatrzeć jak ludzie potrafią się zmobilizować i społecznie cos zrobić. Myślałam, że te czasy już bezpowrotnie minęły, że teraz każdy sobie rzepkę skrobie i chętnych do tego typu celów jest niewielu albo i wcale. A tu proszę można?? można!! Super, gratulacje dla mieszkańców Szestna.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować

Sonda

Czy weźmiesz udział w tegorocznych wyborach samorządowych

Tak - 87.1%
Nie - 10.5%
Nie podjąłem(-ęłam) decyzji - 1.8%

Głosów ogółem: 171
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: marzec 2, 2018
X Zamknij
X Zamknij