Akcja mieszkańców Szestna mająca na celu sprzątanie miejscowości i zadbanie o ruiny jedynego zamku krzyżackiego w powiecie mrągowskim ma już 3 letnią tradycję. W minioną sobotę 1 kwietnia mieszkańcy ponownie ruszyli w teren, by zadbać o swoją miejscowość.

Sprzątanie Szestna to akcja wymyślona przed trzema laty przez samych mieszkańców. Wynikło to z potrzeby samego posprzątania miejscowości oraz doprowadzenia terenu ruin zamku krzyżackiego do stanu, w którym mogliby ten teren zwiedzać turyści. W ciągu 3 lat zmieniło się wiele. Śmieci w miejscowości jest zdecydowanie mniej, a sam teren ruin zamku stał się miejscem przyjaznym turystom, z ławkami, ścieżką spacerową i tablicami ukazującymi ciekawą historię miejscowości i krzyżackiego zamku. Duża w tym zasługa mieszkańców oraz Lokalnej Organizacji Turystycznej „Ziemia Mrągowska”. Wspólnie udało się sięgnąć po środki finansowe z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich i przygotować teren ruin do zwiedzania.

W sobotę 1 kwietnia dopisała nie tylko pogoda, ale i mieszkańcy, którzy licznie ruszyli do pracy przy sprzątaniu miejscowości. Po ponad dwugodzinnej pracy na terenie Szestna, wszyscy spotkali się na terenie ruin zamku. Krótka przerwa na ognisko i posiłek pozwoliła zebrać siły na dalszą część dnia. Udało się ukończyć ścieżkę spacerową na terenie ruin, na stałe zamontować ławki, uprzątnąć i pograbić teren. Wspólna praca przyniosła nie tylko efekty wizualne, ale także była okazją do integracji mieszkańców Szestna.

Jakie są efekty pracy mieszkańców? Przedstawiają to poniższe fotografie.


Od autora:

Z wielką dumą czynnie uczestniczyłem i pomagałem w organizacji tego wydarzenia. Jako mieszkaniec Szestna, jestem pełen uznania dla determinacji i chęci pomocy mieszkańców, którzy udowadniają od lat, że troska o wygląd swojej „małej ojczyzny” jest dla nich niezwykle istotna. Dzięki Waszej pomocy miejscowość jest czysta i przyjazna turystom i samym mieszkańcom. Wyrazy uznania i podziwu dla Waszego zaangażowania i wspólnego motywowania się do uczestnictwa w kolejnych akcjach.

A mieszkańców powiatu mrągowskiego serdecznie zapraszam do odwiedzenia Szestna i przekonania się o jej turystycznych i społecznych walorach! Do zobaczenia!

Piotr Piercewicz / mragowo24.info


To samo miejsce, jakże różne oblicza...

Efekty pracy mieszkańców na terenie ruin zamku w Szestnie

Fot. Piotr Piercewicz, Mirosław Piotrowski, Adriana Liszewska

Akcja "Wiosenne Porządki" w Szestnie 2017

Książki i projekty edukacyjne

podnoszące kompetencje procesowe

Adwokat
Diabła

Iain Morley
Adowkat Diabła Kup książkę Kup audiobook

Na końcu
świata

Wawrzyniec Siedlecki
Na końcu świata Kup książkę

Na końcu świata
czyli Afryka dzika

Wawrzyniec Siedlecki
Na końcu świata czyli Afryka dzika Kup książkę Kup audiobook

Przygody
Belli

Lillienne Golc
Przygody Belli Kup książkę

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze  

# auslander (IP: 91.103.*.44) 2017-04-10 09:41
zamiast sprzatac lepiej by bylo przestac wyrzucac smieci gdzie popadnie i sprzatac po sobie, ale to za trudne dla Januszy w PL
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Magda (IP: 89.231.*.214) 2017-04-08 16:25
Ogłoście w przyszlym roku wczewsniej-m0że się załapiemy!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Aga (IP: 178.36.*.0) 2017-04-07 08:29
brawo! tylko pogratulować pięknej inicjatywy. Az miło popatrzeć jak ludzie potrafią się zmobilizować i społecznie cos zrobić. Myślałam, że te czasy już bezpowrotnie minęły, że teraz każdy sobie rzepkę skrobie i chętnych do tego typu celów jest niewielu albo i wcale. A tu proszę można?? można!! Super, gratulacje dla mieszkańców Szestna.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować

Sonda

Czy weźmiesz udział w tegorocznych wyborach samorządowych

X Zamknij
X Zamknij