W całym kraju od rana trwają manifestacje nauczycieli w ramach ogólnopolskiego protestu Związku Nauczycielstwa Polskiego. Sprawdziliśmy jak sytuacja wygląda w naszym mieście i powiecie mrągowskim.

W gminie Mrągowo protestują nauczyciele we wszystkich szkołach. W czterech gminnych placówkach oświatowych nie odbywają się dziś lekcje, jedynie prowadzone są zajęcia opiekuńcze dla uczniów, którzy zdecydowali pojawić się w szkołach. Frekwencja jest bardzo znikoma, bo większość uczniów wolała zostać dzisiaj w domach, dla przykładu do szkoły w Marcinkowie przyszło dzisiaj zaledwie 9 uczniów.

Sytuacja inaczej wygląda w szkołach miejskich i powiatowych. W Zespole Szkół nr 1 przy ul. Kopernika lekcje odbywają się normalnie. W Zespole Szkół nr 4 strajkuje 10 nauczycieli, nie ma też lekcji, ale nie z powodu strajku nauczycieli, a rekolekcji, które zaplanowane zostały w tym terminie już wcześniej. Uczniowie mają zaplanowane zajęcia dydaktyczne w ramach szkolnych rekolekcji i odbywają się one zgodnie z harmonogramem. Na terenie szkoły działa dziś także świetlica szkolna.

Bardzo podobnie wygląda sytuacja w powiatowych szkołach. W Zespole Szkół Zawodowych zajęcia odbywają się bez większych przeszkód, nauczyciele na znak protestu przyczepione mają żółte emblematy z napisem – "Strajk szkolny? Popieram!" sprzyjając w ten sposób postulatom Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Strajk poparło także 37 nauczycieli i pracowników oświaty z Zespołu Szkół nr 2 im. Władysława Jagiełły. W Zespole Szkół Specjalnych w ramach protestu odbywają się dzisiaj tylko zajęcia opiekuńczo-wychowawcze, lekcji nie ma. Strajku za to „nie widać” w I Liceum Ogólnokształcącym im. Obrońców Westerplatte.

Jeśli chodzi o szkoły w Mikołajkach, Sorkwitach oraz Pieckach, strajku nie ma. Lekcje odbywają się według rozkładu zajęć. Z informacji, jakie otrzymaliśmy z Zespołu Szkół w Pieckach wynika, że wywieszone są flagi oraz plakaty. W gminie Sorkwity strajkuje zaledwie jedna osoba w Zespole Szkół w Warpunach, natomiast zajęcia odbywają się normalnie.

O strajk nauczycieli zapytaliśmy także mieszkańców naszego miasta.

Jakie są postulaty protestujących? Związek Nauczycielstwa Polskiego domaga się między innymi, aby do 2022 r. w szkołach nie było zwolnień, a także oczekuje podniesienia zasadniczego wynagrodzenia nauczycieli o 10 procent. Strajk ma również w praktyce związek z zaplanowanymi zmianami w oświacie.


Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze  

# nauczyciel (IP: 89.229.*.56) 2017-04-04 21:06
strajk ZNP, a nie nauczycieli !
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# hmmm (IP: 89.231.*.142) 2017-04-04 10:18
Zabrakło jeszcze jednego postulatu Pań z ZNP: żeby być piękną , młodą i bogatą aż po emeryturę i 20 lat później ;) Pozdrawiam Panie nauczycielki.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Magda (IP: 83.9.*.197) 2017-04-02 22:39
W zawdzie uczą szwaczki!I dobrze zarabiają!!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# szwaczka (IP: 83.9.*.87) 2017-04-01 21:04
Chciałabym zarabiać tyle co wy za taką ilość godzin co do reszty to nikt nie lituje się nad nami jak tracimy pracę
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Trzetrzewiński (IP: 89.229.*.231) 2017-04-03 09:54
Ma Pani rację. Jako pedagog muszę Pani powiedzieć, że to kpina, że Wy osoby pracujące bardzo ciężko zarabiacie grosze, a osoby pracujące lżej, bo umysłowo, takie pieniądze. Ja np. nigdy w życiu nie chciałbym się z Panią zamienić i szanuję pracę osób fizycznych, bo jesteście bardziej potrzebni społeczeństwu aniżeli my.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# BUNTOWNIK BEZ POWODU (IP: 89.229.*.251) 2017-04-02 12:08
SZWACZKA

SZWACZKA.
TRZEBA BYŁO SIĘ UCZYĆ.
ZARABIAŁABYŚ TYLE, ALBO WIĘCEJ.
A TAK TO DO MASZYNY I ZAP-AĆ
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# frajer bez powodu (IP: 89.229.*.1) 2017-04-06 01:12
Ty leszczu bez szkoły Kultury trochę łajzo.
Masz jakiś problem do szwaczek ???
Wypad z Naszego Miasta zakało
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Trzetrzewiński (IP: 89.229.*.231) 2017-04-03 10:08
Wiesz Pan co, może i jest Pan wykształcony, ale oleju w głowie to nie ma. Nie każdy w życiu otrzymał od losu taką szansę, aby móc się dalej kształcić, zwłaszcza za komuny, kiedy robotniczej klasie żyło się lepiej i wiele osób kończyło zawodówki, aby mieć pracę. Czasami też los zmusza nas do takich wyborów, także ze względów osobistych i własnych predyspozycji intelektualnych . Czasami takie osoby są mądrzejsze życiowo, od takich wykształciuchów bez kultury jak Pan. Ci biedni ludzie bardzo często zarabiają najniższą krajową za swoją bardzo ciężką pracę i kto się nimi martwi? Nikt, co widać po Pańskiej wypowiedzi nie przejmuje się nimi, tylko wiecznie, aby sobie kasy do kieszeni napchać, bo ma papierek, ale i co z tego, jak życiowo jest się głupim. A jeżeli ma Pan wątpliwości co do mojej wypowiedzi, to niech Pan przejdzie się po firmach i po pyta za ile by pana zatrudnili do danej pracy i czy chciałby pan za takie grosze pracować i jeszcze rodzinę utrzymać. Ale jak to się mówi, syty głodnego nigdy nie zrozumie.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# BUNTOWNIK BEZ POWODU (IP: 89.229.*.251) 2017-04-03 15:53
PANIE
TRZE TRZE ITD-E

O PRACY NAUCZYCIELI WIESZ PAN NIEWIELE.
ONI PRACUJĄ KILKA GODZIN W SZKOLE,A DUŻO WIĘCEJ W DOMU. ZATEM WYCHODZI IM PONAD 8 GODZ. DZIENNIE SKROMNIE LICZĄC. WIĘCEJ PISAĆ NIE BĘDĘ. NIE PRZECZYTAŁ PEDAGOG ZE ZROZUMIENIEM. A POJECHAŁ PO MNIE JAK ŻUL SPOD PIWOSZA.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Magda (IP: 89.231.*.214) 2017-03-31 14:42
Strajkujących wyp**** na bruk -tak chce poseł sluszny bardzo.A wiceminister w MEN zrzuca winę na dyrektorów.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# BUNTOWNIK BEZ POWODU (IP: 89.229.*.251) 2017-04-03 15:56
MAG-DA
ALBO NIE DA.
ALE DZISIAJ DAŁA PO PISIORACH. OSTRO.
HE HE.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
EcoJazda

Sonda

Czy weźmiesz udział w tegorocznych wyborach samorządowych

Tak - 87.1%
Nie - 10.5%
Nie podjąłem(-ęłam) decyzji - 1.8%

Głosów ogółem: 171
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: marzec 2, 2018
X Zamknij
X Zamknij