W całym kraju od rana trwają manifestacje nauczycieli w ramach ogólnopolskiego protestu Związku Nauczycielstwa Polskiego. Sprawdziliśmy jak sytuacja wygląda w naszym mieście i powiecie mrągowskim.

W gminie Mrągowo protestują nauczyciele we wszystkich szkołach. W czterech gminnych placówkach oświatowych nie odbywają się dziś lekcje, jedynie prowadzone są zajęcia opiekuńcze dla uczniów, którzy zdecydowali pojawić się w szkołach. Frekwencja jest bardzo znikoma, bo większość uczniów wolała zostać dzisiaj w domach, dla przykładu do szkoły w Marcinkowie przyszło dzisiaj zaledwie 9 uczniów.

Sytuacja inaczej wygląda w szkołach miejskich i powiatowych. W Zespole Szkół nr 1 przy ul. Kopernika lekcje odbywają się normalnie. W Zespole Szkół nr 4 strajkuje 10 nauczycieli, nie ma też lekcji, ale nie z powodu strajku nauczycieli, a rekolekcji, które zaplanowane zostały w tym terminie już wcześniej. Uczniowie mają zaplanowane zajęcia dydaktyczne w ramach szkolnych rekolekcji i odbywają się one zgodnie z harmonogramem. Na terenie szkoły działa dziś także świetlica szkolna.

Bardzo podobnie wygląda sytuacja w powiatowych szkołach. W Zespole Szkół Zawodowych zajęcia odbywają się bez większych przeszkód, nauczyciele na znak protestu przyczepione mają żółte emblematy z napisem – "Strajk szkolny? Popieram!" sprzyjając w ten sposób postulatom Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Strajk poparło także 37 nauczycieli i pracowników oświaty z Zespołu Szkół nr 2 im. Władysława Jagiełły. W Zespole Szkół Specjalnych w ramach protestu odbywają się dzisiaj tylko zajęcia opiekuńczo-wychowawcze, lekcji nie ma. Strajku za to „nie widać” w I Liceum Ogólnokształcącym im. Obrońców Westerplatte.

Jeśli chodzi o szkoły w Mikołajkach, Sorkwitach oraz Pieckach, strajku nie ma. Lekcje odbywają się według rozkładu zajęć. Z informacji, jakie otrzymaliśmy z Zespołu Szkół w Pieckach wynika, że wywieszone są flagi oraz plakaty. W gminie Sorkwity strajkuje zaledwie jedna osoba w Zespole Szkół w Warpunach, natomiast zajęcia odbywają się normalnie.

O strajk nauczycieli zapytaliśmy także mieszkańców naszego miasta.

Jakie są postulaty protestujących? Związek Nauczycielstwa Polskiego domaga się między innymi, aby do 2022 r. w szkołach nie było zwolnień, a także oczekuje podniesienia zasadniczego wynagrodzenia nauczycieli o 10 procent. Strajk ma również w praktyce związek z zaplanowanymi zmianami w oświacie.

Książki i projekty edukacyjne

podnoszące kompetencje procesowe

Adwokat
Diabła

Iain Morley
Adowkat Diabła Kup książkę Kup audiobook

Na końcu
świata

Wawrzyniec Siedlecki
Na końcu świata Kup książkę

Na końcu świata
czyli Afryka dzika

Wawrzyniec Siedlecki
Na końcu świata czyli Afryka dzika Kup książkę Kup audiobook

Przygody
Belli

Lillienne Golc
Przygody Belli Kup książkę

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze  

# nauczyciel (IP: 89.229.*.56) 2017-04-04 21:06
strajk ZNP, a nie nauczycieli !
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# hmmm (IP: 89.231.*.142) 2017-04-04 10:18
Zabrakło jeszcze jednego postulatu Pań z ZNP: żeby być piękną , młodą i bogatą aż po emeryturę i 20 lat później ;) Pozdrawiam Panie nauczycielki.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Magda (IP: 83.9.*.197) 2017-04-02 22:39
W zawdzie uczą szwaczki!I dobrze zarabiają!!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# szwaczka (IP: 83.9.*.87) 2017-04-01 21:04
Chciałabym zarabiać tyle co wy za taką ilość godzin co do reszty to nikt nie lituje się nad nami jak tracimy pracę
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Trzetrzewiński (IP: 89.229.*.231) 2017-04-03 09:54
Ma Pani rację. Jako pedagog muszę Pani powiedzieć, że to kpina, że Wy osoby pracujące bardzo ciężko zarabiacie grosze, a osoby pracujące lżej, bo umysłowo, takie pieniądze. Ja np. nigdy w życiu nie chciałbym się z Panią zamienić i szanuję pracę osób fizycznych, bo jesteście bardziej potrzebni społeczeństwu aniżeli my.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# BUNTOWNIK BEZ POWODU (IP: 89.229.*.251) 2017-04-02 12:08
SZWACZKA

SZWACZKA.
TRZEBA BYŁO SIĘ UCZYĆ.
ZARABIAŁABYŚ TYLE, ALBO WIĘCEJ.
A TAK TO DO MASZYNY I ZAP-AĆ
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# frajer bez powodu (IP: 89.229.*.1) 2017-04-06 01:12
Ty leszczu bez szkoły Kultury trochę łajzo.
Masz jakiś problem do szwaczek ???
Wypad z Naszego Miasta zakało
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Trzetrzewiński (IP: 89.229.*.231) 2017-04-03 10:08
Wiesz Pan co, może i jest Pan wykształcony, ale oleju w głowie to nie ma. Nie każdy w życiu otrzymał od losu taką szansę, aby móc się dalej kształcić, zwłaszcza za komuny, kiedy robotniczej klasie żyło się lepiej i wiele osób kończyło zawodówki, aby mieć pracę. Czasami też los zmusza nas do takich wyborów, także ze względów osobistych i własnych predyspozycji intelektualnych . Czasami takie osoby są mądrzejsze życiowo, od takich wykształciuchów bez kultury jak Pan. Ci biedni ludzie bardzo często zarabiają najniższą krajową za swoją bardzo ciężką pracę i kto się nimi martwi? Nikt, co widać po Pańskiej wypowiedzi nie przejmuje się nimi, tylko wiecznie, aby sobie kasy do kieszeni napchać, bo ma papierek, ale i co z tego, jak życiowo jest się głupim. A jeżeli ma Pan wątpliwości co do mojej wypowiedzi, to niech Pan przejdzie się po firmach i po pyta za ile by pana zatrudnili do danej pracy i czy chciałby pan za takie grosze pracować i jeszcze rodzinę utrzymać. Ale jak to się mówi, syty głodnego nigdy nie zrozumie.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# BUNTOWNIK BEZ POWODU (IP: 89.229.*.251) 2017-04-03 15:53
PANIE
TRZE TRZE ITD-E

O PRACY NAUCZYCIELI WIESZ PAN NIEWIELE.
ONI PRACUJĄ KILKA GODZIN W SZKOLE,A DUŻO WIĘCEJ W DOMU. ZATEM WYCHODZI IM PONAD 8 GODZ. DZIENNIE SKROMNIE LICZĄC. WIĘCEJ PISAĆ NIE BĘDĘ. NIE PRZECZYTAŁ PEDAGOG ZE ZROZUMIENIEM. A POJECHAŁ PO MNIE JAK ŻUL SPOD PIWOSZA.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Magda (IP: 89.231.*.214) 2017-03-31 14:42
Strajkujących wyp**** na bruk -tak chce poseł sluszny bardzo.A wiceminister w MEN zrzuca winę na dyrektorów.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# BUNTOWNIK BEZ POWODU (IP: 89.229.*.251) 2017-04-03 15:56
MAG-DA
ALBO NIE DA.
ALE DZISIAJ DAŁA PO PISIORACH. OSTRO.
HE HE.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować

Sonda

Czy weźmiesz udział w tegorocznych wyborach samorządowych

X Zamknij
X Zamknij