Jej przygoda z Mrągowem rozpoczęła się w 1989 roku na Wojewódzkim Przeglądzie Plastyki Nieprofesjonalnej. W ciągu 22 lat wielokrotnie była laureatką tego konkursu, w 2008 otrzymała statuetkę Niezapominajkę. Krystyna Sól zaprezentuje swoje dzieła w galerii Centrum Kultury i Turystyki w Mrągowie.

25 marca o godz. 16.00 serdecznie zapraszamy do galerii Centrum Kultury i Turystyki na wernisaż malarstwa Krystyny Sól pod tytułem "Anioły podróżne".

Krystyna Sól urodziła się w Napratach na Warmii. Jest absolwentką Instytutu Profilaktyki i Resocjalizacji Uniwersytetu Warszawskiego. Zamieszkała w Olsztynie w 1965 r. Pierwsze artystyczne dzieła tworzyła pod okiem Barbary i Andrzeja Hulanickich, u których zdobyła tytuł twórcy ludowego w dziedzinie tkaniny artystycznej. Potem zaczęła sama próbować swych sił w sztuce.

Jej przygoda z Mrągowem rozpoczęła się w 1989 roku na Wojewódzkim Przeglądzie Plastyki Nieprofesjonalnej. W ciągu 22 lat wielokrotnie była laureatką tego konkursu: sześciokrotnie  zdobyła pierwszą lub drugą nagrodę, czterokrotnie została wyróżniona. W 1991 r. otrzymała nagrodę Ministra Kultury i Sztuki. Dwukrotnie została laureatką nagrody im. Henryka Gudelisa. W 2008 roku z rąk Pani Burmistrz Otolii Siemieniec otrzymała statuetkę Niezapominajkę i gratulacje od przewodniczącego Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego Pana Juliana Osieckiego za całokształt pracy artystycznej oraz popularyzację przyrody Warmii i Mazur.

W 2012 roku została przyjęta do Związku Polskich Artystów Plastyków, co potwierdziło jej status twórcy profesjonalnego.

W 1991 roku w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej odbyła się jej pierwsza wystawa indywidualna w Mrągowie, a kolejne dwie - batiki: "Między niebem a ziemią" oraz "Z kobietą w tytule" odbyły się w 2004 i 2013 roku w Centrum Kultury i Turystyki.

Od wielu lat jej pasją jest malarstwo na jedwabiu i batik. Inspiracji zawsze szuka w otaczającym ją świecie. W latach wcześniejszych pojawiały się ukwiecone łąki, pejzaże Warmii i Mazur obecnie wspomnienia z podróży do krajów o innej kulturze.

Źródło: CKiT Mrągowo

Książki i projekty edukacyjne

podnoszące kompetencje procesowe

Adwokat
Diabła

Iain Morley
Adowkat Diabła Kup książkę Kup audiobook

Na końcu
świata

Wawrzyniec Siedlecki
Na końcu świata Kup książkę

Na końcu świata
czyli Afryka dzika

Wawrzyniec Siedlecki
Na końcu świata czyli Afryka dzika Kup książkę Kup audiobook

Przygody
Belli

Lillienne Golc
Przygody Belli Kup książkę

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Sonda

Czy weźmiesz udział w tegorocznych wyborach samorządowych

X Zamknij
X Zamknij