„Dobry czas, niewytłumaczalne emocje, ludzie potrzebni ludziom, wszystko ma sens, jest po coś... Brawo Filip, Brawo Pan Radosław Nowicki, Rodzice, Gospodarze i Organizatorzy!” To podsumowanie koncertu, który odbył się na początku marca w Restauracji Ceglana w Mrągowie. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia.

Błąd krytyczny rozszerzenia [sigplus]: Dla folderu galerii obrazów 2017rootgalerie1rootkoncert_autyzm oczekiwana jest względna ścieżka do folderu startowego określonego w konfiguracji rozszerzenia w zapleczu systemu Joomla!.

Dla tych, którzy tam byli, widzieli i słyszeli, zrozumiałe będą słowa ks. Jana Twardowskiego: „Dziękuję Ci, że sprawiedliwość Twoja jest nierównością (…) / nierówni potrzebują siebie / im łatwiej jest zrozumieć, że każdy jest dla wszystkich / i odczytywać calość”. Tamtego wieczoru, 12-letni autystyczny muzyk i wokalista pokazał nam, nieautystycznej publiczności, jak odczytywać głębię znaczeń tam, gdzie z pozoru nie umiemy zrozumieć siebie nawzajem. Koncert Filipa Czapli, ucznia Niepublicznej Szkoły Terapeutycznej „Bajka” w Suwałkach, wraz z towarzyszącym mu Radkiem Nowickim – mistrzem saksofonistą, stał się dla kilkudziesięciu zebranych słuchaczy przeżyciem przerastającym oczekiwania. 

„Jestem pod wrażeniem. W swoich interpretacjach Filip odkrywa przed nami muzyczną stronę słów, o której nie mieliśmy pojęcia, wprowadza w inny wymiar dźwięku. Drobny, delikatny chłopak, a głos tak silny, pełen mocy i odwagi w wyrażaniu emocji. Dziękuję za zaproszenie.”

„To nie Filip potrzebował nas. To my potrzebowaliśmy Filipa, by przeżyć niezwykle wzruszenia, których życie zazwyczaj nam skąpi. Dziękuję, Filipie ...”

Obecni na koncercie Rodzice – Anna i Dariusz, a także Radek Nowicki i Urszula Duda - dyrektor szkoły „Bajka” – to najbliższe osoby z otoczenia Filipa, które postanowiły pokazać jemu samemu, i wszystkim, którzy go poznają,  w jaki sposób autyzm może stać się drogą do samodzielnego, twórczego i aktywnego życia wśród innych i dla innych. Taka też jest filozofia i misja wyjątkowej suwalskiej szkoły. Filip jest dzieckiem, które ma i autyzm, i słuch absolutny. Połączenie jednego i drugiego nie musi stanowić żadnej bariery w tym, aby wykształcił się na profesjonalistę, stając się cenionym pracownikiem, członkiem muzycznego zespołu, lokalnej społeczności i twarzą polskiej sceny jazzowej.

– Każde dziecko, bez względu na swoją niepełnosprawność, może osiągnąć to samo, stać się kimś ważnym i potrzebnym światu dlatego, że ma do zaoferowania swój talent, pasję, wiedzę i umiejętności, tak samo albo bardziej niż inni. – mówi Urszula Duda, która od lat walczy o to, aby niepełnosprawni uczestniczyli w życiu społecznym nie z litości, ale z uznania dla ich potencjału. – Jest tylko jeden podstawowy warunek. – dodaje. – Trzeba w każde dziecko wierzyć.

Wierzymy, że niedługo nastąpi taki dzień, kiedy usiądziemy w swoim ulubionym fotelu i ze swoim ulubionym kubkiem w ręce damy się zaczarować Filipowi, pokonując czas, odległość i autyzm. Jak? Słuchając jego płyty, którą z wielką przyjemnością kupimy.

W organizację i promocję wydarzenia włączyli się: Fundacja Alternatywnej Edukacji „ALE”, Teatr ALE, Restauracja Ceglana, Urząd Miasta Mrągowo, Centrum Kultury i Turystyki,  Mrągowskie Centrum Informacji Turystycznej, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Mrągowie, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna, Mariusz Otkiński, Krzysztof Wawrzeniuk, Wojciech Koliński. Dziękujemy!

Aleksandra Lemańska/Fot. Wojciech Koliński

Wyjątkowy koncert niezwykłego duetu

{galeria}2017/galerie1/koncert_autyzm{/galeria}

Książki i projekty edukacyjne

podnoszące kompetencje procesowe

Adwokat
Diabła

Iain Morley
Adowkat Diabła Kup książkę Kup audiobook

Na końcu
świata

Wawrzyniec Siedlecki
Na końcu świata Kup książkę

Na końcu świata
czyli Afryka dzika

Wawrzyniec Siedlecki
Na końcu świata czyli Afryka dzika Kup książkę Kup audiobook

Przygody
Belli

Lillienne Golc
Przygody Belli Kup książkę

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Sonda

Czy weźmiesz udział w tegorocznych wyborach samorządowych

X Zamknij
X Zamknij