„Dobry czas, niewytłumaczalne emocje, ludzie potrzebni ludziom, wszystko ma sens, jest po coś... Brawo Filip, Brawo Pan Radosław Nowicki, Rodzice, Gospodarze i Organizatorzy!” To podsumowanie koncertu, który odbył się na początku marca w Restauracji Ceglana w Mrągowie. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia.

Błąd krytyczny rozszerzenia [sigplus]: Dla folderu galerii obrazów 2017rootgalerie1rootkoncert_autyzm oczekiwana jest względna ścieżka do folderu startowego określonego w konfiguracji rozszerzenia w zapleczu systemu Joomla!.

Dla tych, którzy tam byli, widzieli i słyszeli, zrozumiałe będą słowa ks. Jana Twardowskiego: „Dziękuję Ci, że sprawiedliwość Twoja jest nierównością (…) / nierówni potrzebują siebie / im łatwiej jest zrozumieć, że każdy jest dla wszystkich / i odczytywać calość”. Tamtego wieczoru, 12-letni autystyczny muzyk i wokalista pokazał nam, nieautystycznej publiczności, jak odczytywać głębię znaczeń tam, gdzie z pozoru nie umiemy zrozumieć siebie nawzajem. Koncert Filipa Czapli, ucznia Niepublicznej Szkoły Terapeutycznej „Bajka” w Suwałkach, wraz z towarzyszącym mu Radkiem Nowickim – mistrzem saksofonistą, stał się dla kilkudziesięciu zebranych słuchaczy przeżyciem przerastającym oczekiwania. 

„Jestem pod wrażeniem. W swoich interpretacjach Filip odkrywa przed nami muzyczną stronę słów, o której nie mieliśmy pojęcia, wprowadza w inny wymiar dźwięku. Drobny, delikatny chłopak, a głos tak silny, pełen mocy i odwagi w wyrażaniu emocji. Dziękuję za zaproszenie.”

„To nie Filip potrzebował nas. To my potrzebowaliśmy Filipa, by przeżyć niezwykle wzruszenia, których życie zazwyczaj nam skąpi. Dziękuję, Filipie ...”

Obecni na koncercie Rodzice – Anna i Dariusz, a także Radek Nowicki i Urszula Duda - dyrektor szkoły „Bajka” – to najbliższe osoby z otoczenia Filipa, które postanowiły pokazać jemu samemu, i wszystkim, którzy go poznają,  w jaki sposób autyzm może stać się drogą do samodzielnego, twórczego i aktywnego życia wśród innych i dla innych. Taka też jest filozofia i misja wyjątkowej suwalskiej szkoły. Filip jest dzieckiem, które ma i autyzm, i słuch absolutny. Połączenie jednego i drugiego nie musi stanowić żadnej bariery w tym, aby wykształcił się na profesjonalistę, stając się cenionym pracownikiem, członkiem muzycznego zespołu, lokalnej społeczności i twarzą polskiej sceny jazzowej.

– Każde dziecko, bez względu na swoją niepełnosprawność, może osiągnąć to samo, stać się kimś ważnym i potrzebnym światu dlatego, że ma do zaoferowania swój talent, pasję, wiedzę i umiejętności, tak samo albo bardziej niż inni. – mówi Urszula Duda, która od lat walczy o to, aby niepełnosprawni uczestniczyli w życiu społecznym nie z litości, ale z uznania dla ich potencjału. – Jest tylko jeden podstawowy warunek. – dodaje. – Trzeba w każde dziecko wierzyć.

Wierzymy, że niedługo nastąpi taki dzień, kiedy usiądziemy w swoim ulubionym fotelu i ze swoim ulubionym kubkiem w ręce damy się zaczarować Filipowi, pokonując czas, odległość i autyzm. Jak? Słuchając jego płyty, którą z wielką przyjemnością kupimy.

W organizację i promocję wydarzenia włączyli się: Fundacja Alternatywnej Edukacji „ALE”, Teatr ALE, Restauracja Ceglana, Urząd Miasta Mrągowo, Centrum Kultury i Turystyki,  Mrągowskie Centrum Informacji Turystycznej, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Mrągowie, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna, Mariusz Otkiński, Krzysztof Wawrzeniuk, Wojciech Koliński. Dziękujemy!

Aleksandra Lemańska/Fot. Wojciech Koliński

Wyjątkowy koncert niezwykłego duetu

{galeria}2017/galerie1/koncert_autyzm{/galeria}

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Sonda

Czy weźmiesz udział w tegorocznych wyborach samorządowych

Tak - 87.1%
Nie - 10.5%
Nie podjąłem(-ęłam) decyzji - 1.8%

Głosów ogółem: 171
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: marzec 2, 2018
X Zamknij
X Zamknij